eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa III 2019

Koniunktura przemysłowa III 2019

2019-03-22 12:56

Koniunktura przemysłowa III 2019

Fabryka © smspsy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Poznaliśmy wyniki najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w trzecim miesiącu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 105,2, co jest poziomem zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, ale już w ujęciu rocznym wskazuje na spadek. Wartości powyżej średniej długookresowej udaje mu się uzyskiwać już od od stycznia 2017 r.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w marcu 2019 r.


Składowa odnosząca się do handlu detalicznego kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego w lutym br., a dotycząca przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług na poziomie zbliżonym. W stosunku do marca 2018 r. wartości wszystkich składowych (za wyjątkiem odnoszącej się do budownictwa) są niższe. Wskaźnik ocen diagnostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed miesiącem, prognostycznych – zbliżony. W porównaniu z marcem ub.r. wartości obu składowych zmniejszyły się.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej odnoszącej się do handlu detalicznego kształtuje się w marcu na poziomie wyższym od notowanego w lutym 2019 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


W marcu 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest pozytywnie, nieco lepiej niż w lutym br. Prognozy produkcji są nieznacznie bardziej negatywne od formułowanych przed miesiącem. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych - najwyższy od sierpnia 2018 r.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do odnotowanego w lutym 2019 r.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w marcu 2019 r. na dodatnim poziomie, zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień na rynku
krajowym i zagranicznym są nieznacznie bardziej pozytywne niż w lutym br., natomiast prognozy zatrudnienia – mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, zbliżonym do odnotowanego w lutym 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W marcu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym jest oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym br. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najbardziej korzystne od grudnia ub.r. Utrzymują się optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, wyższym od notowanego w lutym 2019 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W marcu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, zbliżonym do prezentowanego w lutym br. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno dla ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i nieznacznie gorsze od przewidywań z lutego br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, zbliżonym do prezentowanego w lutym 2019 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: