eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesny HR dba o łańcuch wartości talentów

Nowoczesny HR dba o łańcuch wartości talentów

2018-03-05 11:30

Nowoczesny HR dba o łańcuch wartości talentów

Nowoczesny HR dba o łańcuch wartości talentów © Rawpixel.com - Fotolia.com

"Czy Twój łańcuch wartości talentów jest najsłabszym ogniwem w czasach przełomowych innowacji?" To pytanie to jednocześnie tytuł jednej z najnowszych publikacji firmy EY. Opracowanie wskazuje, że dziś za stworzenie łańcucha wartości talentów odpowiada holistyczne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, które należy powiązać z umiejętnym wykorzystaniem nowych technologii oraz świeżym spojrzeniem na strukturę organizacyjną, przestrzeń biurową i kulturę korporacyjną. Jak widać, nowoczesny HR to niemało wyzwań.
Zmiany zachodzące na rynku zmuszają firmy do wdrożenia zupełnie nowego podejścia lub przynajmniej modyfikacji dotychczasowych metod prowadzenia biznesu. Chodzi tu również, jeśli nie przede wszystkim, o zasoby ludzkie, które odpowiadają za „być albo nie być” każdego biznesowego planu.

Dziś praca w kawiarni czy współpracownik w postaci bota nie są już niczym zaskakującym. Automatyzacja, choć budzi pewne obawy, stwarza również zupełnie nowe możliwości, a oprogramowanie bazujące na analizie danych dostarcza nam niedostępnych dotychczas informacji. O zmianach w znacznym stopniu decydują Millenialsi, którzy powoli stają się dominującą siłą na rynku pracy. Przedstawicieli pokolenia Y cechują jednak odmienne oczekiwania wobec swojej kariery niż te, do których przyzwyczaili pracodawców ich starsi koledzi.

Ciągle jednak nie brakuje firm, które w zarządzaniu talentami stosują praktyki oparte na doświadczeniach z przeszłości, a nie te biorące pod uwagę przyszłość. Odpowiedzią na wyzwania rynku pracy są wg EY trzy kluczowe ogniwa łańcucha wartości talentów: warstwa strukturalna, kultura organizacyjna oraz technologia.

fot. Rawpixel.com - Fotolia.com

Nowoczesny HR dba o łańcuch wartości talentów

Holistyczne podejście do zarządzania ludźmi, połączone z zaawansowanymi technologiami oraz świeżym spojrzeniem na strukturę organizacyjną, przestrzeń biurową i kulturę korporacyjną tworzą łańcuch wartości talentów.


Warstwa strukturalna: organizacja, zarządzanie talentami i ład wewnętrzny


Wiodące przedsiębiorstwa tworzą sprzyjające struktury i znajdują odpowiedniejsze miejsce w organizacji dla swoich talentów, co przybliża je do realizacji założonej strategii. Nie da się tego osiągnąć bez wsparcia ze strony zespołów HR. Niestety, często w procesie transformacji lub w trakcie transakcji, struktury i zakresy odpowiedzialności zanikają i przestają wspierać realizację celów.

Jak wskazuje Eliza Skotnicka, Senior Manager w zespole People Advisory Services EY
- Mimo wielu wyzwań, trzeba się wtedy znaleźć czas na refleksję i odpowiedź sobie na pytania: Czy moi utalentowani pracownicy na pewno pracują na rynkach, które wciąż mają potencjał wzrostowy? Czy i jak organizacja wspiera rozwój kierownictwa i talentów tak, aby byli oni wyposażeni w praktyczne narzędzia do realizacji celów biznesowych? Czy organizacja wspiera i tworzy kulturę innowacji? Czy po tej zmianie organizacyjnej już przyszedł czas by pomyśleć o nowych metodach pozyskiwania talentów? Mam tu na myśli uelastycznienie struktur zatrudnienia i otwarcie się, np. na talenty spoza organizacji i tzw. otwartą innowację.

Jan Kasprzycki- Rosikoń, Associate Partner w EY Crowdsourcing, dodaje
- Nowoczesne organizacje aspirujące do miana liderów rynkowych, muszą uświadomić sobie, że bez względu na to, jak silnym jest się biznesem, większość utalentowanych i kreatywnych ludzi niestety pracuje poza naszymi strukturami, być może dla kogoś innego. Firmy i zarządzający, którzy znajdą motywację i sposób by ich zaangażować, wyprzedzą konkurencję. Z pomocą przychodzi tutaj tzw. otwarta innowacja, teraz dostępna także w Polsce na platformie Innowatorów MillionYou, rozwiązania technologicznego opracowanego przez EY Crowdsourcing. Dzięki platformie i metodologii angażowania pomagamy firmom i markom w atrakcyjny dla nich sposób pozyskiwać zmotywowane talenty i trafne „insighty”, również te konsumenckie, od grup docelowych - uzupełnia Jan Kasprzycki-Rosikoń, dodając - Światy: HR, business unitów, działów innowacji, sprzedaży i marketingu przenikają się. Platforma to pomost między firmami a społeczeństwem.

Kultura organizacyjna: zespół, efektywność i wspólny cel


Po zakończeniu transformacji czy transakcji osoby wywodzące się oryginalnie ze zmienianej organizacji mogą odczuwać niepewność co do swojej przyszłości w firmie. Dlatego tak ważne są szkolenia podwyższające lub zmieniające ich kwalifikacje. Pokazanie celu i zapewnienie nowych zadań, jak i przeszkolenie do nowych ról pozwala osiągnąć korzystne efekty – przedsiębiorstwa znajdujące się w najwyższym kwartylu zaangażowania pracowników są o 22% bardziej rentowne niż firmy z najniższego kwartylu.

Które obszary są kluczowe? Mobilność, elastyczność, wspólny cel i efektywność. Należy pamiętać, że mobilność, choć oznacza wyzwania, jest kluczowa w zglobalizowanej gospodarce, a pracownicy, którymi coraz częściej są millenialsi, cenią sobie elastyczność zatrudnienia. Organizacje nakierowane na osiągnięcie konkretnego wspólnego celu są w stanie przyciągnąć bardziej zmotywowanych pracowników. Do pomiaru efektywności zespołów zaś niezbędna jest analityka, pozyskiwana poprzez indywidualne oceny pracownicze / feedbacki, jak również za pomocą bardziej anonimowych narzędzi oceny 360 stopni.

Technologia


Zdecydowanie za dużo przedsiębiorstw, szczególnie tych powstałych po połączeniach, działa w oparciu o przestarzałe lub niedostosowane systemy komputerowe. Jeśli zmiana systemów nie jest przeprowadzana całościowo, wówczas technologia może powodować nowe, nieznane dotąd problemy. Warto wskazać, że 82% millenialsów jako powód rezygnacji z pracy podaje przestarzałe technologie.

Nowe narzędzia technologiczne obejmują śledzenie działań pracowników konieczne do codziennego funkcjonowania organizacji, platformy oparte na danych, które pozwalają prowadzić biznes oparty na konkretach, a nie przypuszczeniach. Funkcje HR mogą być pomocne w zmianie strategii biznesowych, pod warunkiem, że dysponują odpowiednimi narzędziami – w tym zaawansowaną analityką. Automatyzacja natomiast pozwala obniżyć koszty działalności.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: