eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaki będzie rynek pracy w 2018 roku?

Jaki będzie rynek pracy w 2018 roku?

2018-01-05 13:19

Jaki będzie rynek pracy w 2018 roku?

Jaki będzie rynek pracy w 2018 roku? © FotoIdee - Fotolia.com

Mijający rok pracownicy i kandydaci do pracy wspominać będą z rozrzewnieniem. Rynek pracy ewidentnie im sprzyjał. Spadało bezrobocie, rosła ilość ofert pracy, a pracodawcy musieli walczyć o najlepszych podwyżkami wynagrodzeń. Jak będzie w nadchodzących miesiącach? Wiele ubiegłorocznych trendów ma doczekać się kontynuacji, co nie oznacza jednak zupełnego braku zmian. Modyfikacji doczekają się m.in. zasady imigracji oraz kodeks pracy.
Miniony rok przyniósł szereg zmian, które kazały na nowo definiować reguły funkcjonowania rynku pracy. Właściwie od samego początku transformacji ustrojowej zmagaliśmy się z niemal permanentnym brakiem miejsc pracy. Ostatnie lata przyniosły w tej kwestii wiele zmian, w konsekwencji których dziś możemy mówić o niedoborze, ale nie wakatów, lecz pracowników. Co ważne, nie wygląda na to, aby ten trend miał charakter krótkoterminowy. Wręcz przeciwnie - wiele wskazuje na to, że w nadchodzących latach pracodawcy nie przestaną się borykać z problemami w pozyskaniu pracowników.
Przed nami rok zapowiadanych wielkich inwestycji, które mają być motorem dla rozwoju gospodarczego. Dla ich powodzenia kluczowa będzie dostępność odpowiednich kadr. Dlatego to czynniki związane z rynkiem pracy mogą odpowiadać w 2018 roku za podtrzymanie wzrostu PKB przekraczającego 4%. Poza dużym popytem na pracowników spodziewamy się również dalszych spadków bezrobocia, które jednak będą wolniejsze niż w ostatnich latach. Mimo to zakładamy, że w 2018 roku ujrzymy wyniki poniżej 6%, a przy tym we wszystkich województwach stopa rejestrowanego bezrobocia będzie już jednocyfrowa – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. FotoIdee - Fotolia.com

Jaki będzie rynek pracy w 2018 roku?

Mniejszy spadek stopy bezrobocia i dojście do poziomów poniżej 6%, szybsza dynamika wzrostu średnich płac nawet na poziomie 7%, zmodyfikowane zasady imigracji, a także nowy kodeks pracy będą kształtować polski rynek pracy w 2018 roku.


Wzrost wynagrodzeń nabierze rozpędu?


Spadające do historycznie niskich poziomów bezrobocie wraz z coraz bardziej kurczącymi się zasobami kadr owocować będą wzmożoną walką o pracowników i to zarówno tych, którzy są już zatrudnieni, jak i kandydatów. W ubiegłym roku już 51% firm odczuło trudności rekrutacyjne, a wiele z nich doświadczyło presji płacowej ze strony swoich załóg. Z badań Work Service wynika, że 53% Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń.
Od początku stycznia mamy do czynienia ze wzrostem płacy minimalnej o 5% r/r. Jednak w tym roku to nie zmiany legislacyjne w największym stopniu będą wpływać na poziomy wynagrodzeń. Już w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika płac przyspieszyła i należy spodziewać się kontynuacji tego trendu. Firmy coraz częściej muszą walczyć z rotacją pracowniczą, a także chcąc przyciągać nowych kandydatów są zmuszone do poprawy warunków zatrudnienia. Dlatego, w nadchodzących 12 miesiącach można oczekiwać przyspieszenia wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w granicach 6-7% r/r., a w niektórych branżach i specjalizacjach nawet na poziomach dwucyfrowych – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz Work Service S.A.

Nowe mechanizmy


Od początku roku pojawiły się zmiany dotyczące krótkoterminowej i sezonowej pracy cudzoziemców. Poza pojawieniem się możliwości zatrudniania na okres 9 miesięcy, imigracja będzie również lepiej monitorowana, co będzie wiązało się z dodatkowymi obowiązkami biurokratycznymi. Jednak, jak zaznacza Andrzej Kubisiak, kluczową zmianą wpływającą na przyszłość całego rynku pracy będzie powstanie nowego kodeksu pracy.
Obecnie nasz rynek działa na podstawie kodeksu pracy, który powstał w połowie lat 70-tych i był wielokrotnie nowelizowany. Wiele elementów na pewno wymaga zmian, a szczególną uwagę zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników, będą przykuwać nowe formy umów, naliczania urlopów oraz premii – podsumowuje Kubisiak.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: