eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co czwarty Polak alergikiem

Co czwarty Polak alergikiem

2006-03-21 01:08

Zbliża się wiosna, jednak nie wszyscy cieszą się na nadejście cieplejszych dni, słońce i budzącą się do życia przyrodę. Dla wielu naszych rodaków wiosna oznacza kichanie, łzawiące i zaczerwienione oczy, wysypkę i swędzenie, duszności - naukowcy obliczyli, że już co czwarty Polak jest alergikiem.
Osób cierpiących z powodu alergii przybywa na całym świecie. Problem ten nie omija także Polski. Szacuje się, że na alergię cierpi 9,5 miliona Polaków. Zdaniem naukowców coraz częstsze występowanie astmy i alergii to nieodłączna konsekwencja coraz wyższego stopnia rozwoju technologicznego. Problem będzie się więc nasilał, a astma i alergie urastają do poziomu choroby cywilizacyjnej.

Statystyki dowodzą, że na alergiczny nieżyt nosa, popularnie zwany katarem siennym, cierpi prawie co dziesiąty Polak. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że problem dotyczy ok. 2,5 milionów dorosłych i ok. 780 tysięcy dzieci. Ponad dwa miliony Polaków (1,5 miliona dorosłych i aż 700 tysięcy dzieci) choruje na astmę oskrzelową. Liczba chorych na choroby alergiczne podwaja się co 10-15 lat.

Przyczyną tego wzrostu są prawdopodobnie: zmiana stylu życia, wzrost liczby osób mieszkających w miastach, zanieczyszczenie środowiska, wyższe standardy higieniczne. Coraz więcej czasu spędzamy w szczelnych, często klimatyzowanych pomieszczeniach. Także postęp medyczny, związany z coraz skuteczniejszym leczeniem zakażeń, może być przyczyną zwiększenia liczby chorych na alergię.
Więcej na ten temat: alergia, zdrowie, alergie, choroby, katar sienny, alergik

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Rynek usług mobilnych 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: