eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Spotkał katar... social media

Spotkał katar... social media

2016-12-13 13:40

Spotkał katar... social media

Rośnie liczba skarg na przeziębienia w social media © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Wraz z nadejściem jesienno-zimowego szczytu zachorowań, Facebook i Twitter zapełniają się skargami Polaków na dolegliwości związane z grypą i przeziębieniami.

Przeczytaj także: Portale społecznościowe pełne kaszlu i bólu głowy

Jak wynika z monitoringu internetu w IMM, od września do listopada w social media pojawiło się blisko 65 tysięcy postów, w których polscy internauci informowali o złym samopoczuciu związanym z sezonowymi chorobami. To o 3 tysiące więcej niż przed rokiem.

Liczba internetowych deklaracji złego samopoczucia rośnie proporcjonalnie do liczby zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę odnotowywanych przez Państwowy Zakład Higieny. W 2016 roku stwierdzono jak dotąd ponad 3,8 miliona tego typu przypadków: najwięcej od lutego do kwietnia oraz od września do listopada. Wtedy też - jak wynika z monitoringu w IMM - we wpisach Polaków w internecie najcześciej pojawiały się deklaracje "jestem chora/chory", "mam grypę", "przeziębiłam/-em się" i zwroty bliskoznaczne.

Chorujemy offline, narzekamy online


Od początku 2016 roku w mediach społecznościowych Polacy zamieścili ponad 204 tysiące skarg na przeziębienia i grypę. To nieco mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem, kiedy pojawiło się 217 tysięcy takich deklaracji. Podobnie jednak jak rok temu, w mediach społecznościowych najczęściej ujawniamy, że dokucza nam katar, ból gardła oraz bóle głowy.

fot. mat. prasowe

Zachorowania wg PZH i social mediów

W 2016 roku stwierdzono przeszło 3,8 miliona przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę.

fot. https://www.facebook.com/bieganizm/posts/1008745829271044

Profil Bieganizm

Jedną z narzekających na zdrowie była założycielka fan page'a Bieganizm.

fot. mat. prasowe

Jesienno-zimowe dolegliwości

Internauci najczęściej skarżyli się na katar.


Od stycznia 2016 najwięcej skarg na zdrowie pojawiło się na Twitterze i Facebooku. Inne popularne miejsca dyskusji o jesienno-zimowych dolegliwościach to Kafeteria.pl , forum portalu Wizaz.pl , a także komentarze w serwisie YouTube . To tam internauci informują o swoich dolegliwościach, często jeszcze przed wizytą u lekarza bądź w aptece.

fot. mat. prasowe

Miejsca, w których pojawiają się wpisy o złym samopoczuciu

Najbardziej popularnym miejscem tego rodzaju publikacji jest Twitter.


Niektóre publikacje na temat przeziębień i grypy wywołały wśród internautów wyjątkowe zainteresowanie. Wśród nich były m.in. instagramowe komentarze modela Jakuba Kucnera czy tancerza i choreografa Michała Piróga.

fot. https://www.instagram.com/p/BLa4vsFDoGE/

Michał Piróg

O złym samopoczuciu mówił na swoim Instagramie choreograf i tancerz Michał Piróg.

fot. https://www.instagram.com/p/BLnnEYVhoi9

Jakub Kucner

Na przeziębienie narzekał również model Jakub Kucner.


Internetowa poradnia


Jak wynika z badań przeprowadzonych wcześniej przez IMM, internauci w sieci zamieszczają także różnego rodzaju prośby i pytania związane ze zdrowiem.

W mediach społecznościowych Polacy najczęściej proszą o wskazanie odpowiedniej (taniej, czynnej lub "najlepszej") apteki, a także pytają o wykwalifikowanych lekarzy. Od początku 2016 roku w internecie pojawiło się ponad 5,5 tysiąca tego rodzaju postów. Temat najczęściej poruszany jest zimą i wczesną wiosną.

Metodologia
Monitoring mediów społecznościowych z okresu 01.01 - 30.11.2016. Analizie poddano ponad 217 tysięcy ogólnodostępnych publikacji w mediach społecznościowych, w których pojawiły się zwroty sugerujące złe samopoczucie autora spowodowane najpopularniejszymi objawami przeziębienia bądź grypy. Monitoring social mediów obejmował m.in. frazy „mam katar”, „kicham”, „kaszlę”, „boli mnie gardło”, „mam temperaturę”, „jestem osłabiony/-a” i wyrażenia pokrewne.

Łukasz Jadaś

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: