eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawa - najlepszy rynek biurowy w Europie Środkowej

Warszawa - najlepszy rynek biurowy w Europie Środkowej

2015-03-27 12:32

Warszawa - najlepszy rynek biurowy w Europie Środkowej

Biurowce w Warszawie © whitelook - Fotolia.com

Pozycja Warszawy na środkowoeuropejskim rynku biurowym pozostaje niezachwiana. Nasza stolica, z całkowitymi zasobami biurowymi sięgającymi około 4,3 mln m2, pozostaje liderem regionu, wyprzedzając m.in. Pragę (3,03 mln m2) i Budapeszt (3,24 mln m2). Jednocześnie kurczy się dystans, jaki dzieli ją od dobrze rozwiniętych rynków zachodnich.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie II 2015

Można pokusić się o tezę, że stolica Polski jest w połowie drogi między rynkami Europy Środkowej a rynkami Europy Zachodniej. Warszawa jest zdecydowanie mniejszym rynkiem z wyższym wskaźnikiem pustostanów niż dobrze rozwinięte rynki Europy Zachodniej. Z drugiej strony Warszawa wypada korzystnie na tle wybranych stolic krajów Europy Środkowej i Wschodniej jako rynek o większych zasobach powierzchni biurowej, wyższych stawkach czynszu i nadal niższym poziomem pustostanów - zwraca uwagę Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

Choć ewolucja warszawskiego rynku biurowego w kierunku rynku w pełni dojrzałego nadal trwa, analiza podstawowych wskaźników rynkowych wskazuje na olbrzymi potencjał rozwojowy Warszawy jako lokalizacji biurowej i szansę na utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu.

Co więcej, w 2014 roku Polska uplasowała się na 8. miejscu w Europie pod względem aktywności inwestycyjnej, wyprzedzając m.in. wszystkie kraje CEE.

fot. whitelook - Fotolia.com

Biurowce w Warszawie

Warszawa z całkowitymi zasobami biurowymi sięgającymi około 4,3 mln m2, pozostaje liderem regionu, wyprzedzając m.in. Pragę i Budapeszt.


Według Magdaleny Czempińskiej, Dyrektora w Dziale Badań Rynku Knight Frank, na wysoką atrakcyjność polskiego rynku w znacznym stopniu wpływają stosunkowo niskie ceny nieruchomości, które dla nowoczesnych budynków biurowych zlokalizowanych w ścisłym centrum Warszawy kształtują się na poziomie 4.500 EUR/m2, podczas gdy np. w Madrycie przekraczają 6.000 EUR a w Dublinie - 8.000 EUR. Na największych i najatrakcyjniejszych rynkach europejskich takich jak Paryż czy Londyn ceny biurowców osiągają nawet 18.000 - 20.000 EUR/m2.

Polska korzysta również na coraz większej śmiałości inwestorów globalnych w dokonywaniu zakupów w Europie. Dynamika wzrostu na europejskim rynku inwestycyjnym w 2014 roku była znacznie wyższa niż w Ameryce Północnej i krajach azjatyckich. Oczekuje się, że w obliczu przewidywanego osłabienia euro, rynki europejskie w 2015 roku będą jeszcze chętniej brane pod uwagę przez inwestorów spoza strefy. Polska pozostaje dominującym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej z 30% udziałem. Zdaniem Marty Gorońskiej – Wiercioch, analityka finansowego w dziale Capital Markets Knight Frank, stabilność rynku oraz płynność, oznaczająca możliwość swobodnego wyjścia z inwestycji, zachęcają do alokowania środków w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: