eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015

Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015

2015-03-07 01:05

Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015

Londyn © QQ7 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Londyński West End, Centralny Obszar Biznesu (COB) w Hongkongu oraz nowojorski Midtown to czołówka najdroższych obecnie lokalizacji biurowych świata - wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield "Office Space Across the World". Kolejne pozycje przypadły Rio de Janeiro, New Dehli oraz moskiewskiemu COB.

Przeczytaj także: Najdroższe powierzchnie biurowe III kw. 2014

Londyn już trzeci rok z rzędu triumfuje na szczycie zestawienia najdroższych lokalizacji biurowych. W ciągu ostatniego roku czynsze w dzielnicy West End zanotowały ponad 4-procentowy wzrost. To dość wysoki wynik, daleki jednak od rekordów z 2007 roku, kiedy to wzrost sięgnął aż 13 procent. Autorzy raportu prognozują, że tegoroczne wzrosty czynszów mogą okazać się jeszcze wyższe, za co odpowiadać będzie ograniczona podaż i dość skromna liczba nowych obiektów oddawanych do użytku.

George Roberts, dyrektor działu ds. rynków londyńskich w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Londyn jest bardzo atrakcyjną lokalizacją w skali globalnej i przyciąga wiele dużych międzynarodowych firm zainteresowanych często wejściem na rynek europejski. Wobec dalszej poprawy koniunktury gospodarczej na Wyspach Brytyjskich w bieżącym roku należy oczekiwać wzrostu popytu na powierzchnię biurową w Londynie ze strony wszystkich sektorów. Natomiast coraz bardziej ograniczona podaż przyczyni się do dalszego wzrostu czynszów”.

W 2014 r. czynsze w skali światowej wzrosły o 7%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosiło roczne tempo wzrostu na poziomie ok. 3% od 2010 r. Ogólnie rzecz biorąc w ubiegłym roku najważniejsze lokalizacje biurowe świata umocniły swoje pozycje w globalnym rankingu kosztem mniejszych rynków peryferyjnych.

Wobec utrzymujących się wyzwań na rynku najemcy zwracają uwagę nie tylko na wskaźniki rynku nieruchomości, lecz także na zagrożenia geopolityczne, do których podchodzą ze zrozumiałą ostrożnością. Niektórzy wykorzystują obecną sytuację do wynegocjowania bardziej elastycznych warunków najmu lub obniżki czynszów, zwłaszcza w lokalizacjach charakteryzujących się nadpodażą powierzchni biurowej.

fot. mat. prasowe

Najdroższe lokalizacje biurowe

Z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield dotyczącego powierzchni biurowych na świecie Office Space Across the World wynika, że londyńska dzielnica West End już trzeci rok z rzędu jestnajdroższą lokalizacją biurową świata przed Hongkongiem.

fot. mat. prasowe

Koszty najmu rocznie

Na najwyższe stawki muszą być przygotowani najemcy z West Endu, także tam należy liczyć się z największymi kosztami dodatkowymi.


RANKING REGIONALNY – EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)



James Young, dyrektor biur firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA, powiedział:
„Cechą charakterystyczną europejskiego rynku nieruchomości biurowych jest niewielka podaż nowych obiektów oddanych do użytku w ostatnich dwóch latach. Pomimo nieznacznego wzrostu aktywności deweloperskiej, ożywienie na rynkach najmu jest uzależnione od podaży, ponieważ najemcy nadal poszukują powierzchni biurowej wysokiej jakości, która zapewni pracownikom odpowiednie warunki na bardzo konkurencyjnym rynku pracy”.


Jednak na niektórych rynkach takich jak Londyn niewystarczająca podaż skłania niektórych najemców do poszukiwania biur wcześniej niż planowali, aby pozyskać większą powierzchnię oferującą także większą elastyczność. Wobec coraz mniejszej dostępności obiektów wysokiej jakości niektórzy najemcy są zmuszeni brać pod uwagę również powierzchnię drugorzędną. Czynsze utrzymywały się dotychczas na dość stabilnym poziomie, ale w najbliższych 12 miesiącach mogą wzrosnąć.

Londyn umocnił pozycję niekwestionowanego lidera w globalnym rankingu, ale na drugim miejscu najdroższych lokalizacji biurowych w regionie EMEA znalazła się Moskwa. Jednak czynsze w stolicy Rosji spadły o 17%, co wiąże się z sankcjami nałożonymi na ten kraj po aneksji Krymu i trwającym konflikcie na Ukrainie.

Pierwszą trójkę zestawienia najdroższych lokalizacji biurowych w regionie EMEA zamyka Paryż, w którym czynsze i koszty najmu również zmniejszyły się w ubiegłym roku odpowiednio o -6,3% i -3,9%. Natomiast największy procentowy wzrost czynszów w 2014 r. odnotowano w Dublinie, który awansował w globalnym rankingu o sześć miejsc na 19. pozycję. Z kolei koszty najmu wzrosły w Dubaju i Doha, które przesunęły się w zestawieniu najdroższych rynków biurowych świata odpowiednio o cztery i trzy pozycje na 11. i 13. miejsce.

Dr Bolesław Kołodziejczyk, Starszy konsultant z działu Wycen i Doradztwa, polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział:
„Warszawa wciąż pozostaje w środku rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, co jest głównie wynikiem wysokiego zainteresowania najemców wynajmem powierzchni. Świadczą o tym dane o rosnącym kwartalnie wolumenie transakcji, który w całym 2014 r. wyniósł 609 200 mkw. Dzięki temu pomimo presji podażowej, stawki bazowe w najlepszych budynkach w Warszawie pozostały bez zmian na poziomie 25 EUR/mkw./miesiąc. Warto zauważyć, że z krajów regionu Europy Środkowej Polska wciąż zajmuje najwyższą pozycję w zestawieniu najdroższych lokalizacji biurowych świata, będąc jednocześnie liderem w przyciąganiu firm z sektora usług biznesowych z dynamicznie rozwijającym się rynkiem najmu dla sektora publicznego”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: