eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2011-2013

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2011-2013

2014-10-29 12:57

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2011-2013

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2011-2013 © Warakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Innowacje produktowe, przemysłowe, organizacyjne i marketingowe, które z nich są najważniejsze dla polskich przedsiębiorstw? jaki procent firm można uznać za innowacyjne? Jakie nakłady płyną na działalność innowacyjną? I w końcu, jakie przychody generuje sprzedaż produktów innowacyjnych? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego poświęconej działalności innowacyjnej w Polsce.

Przeczytaj także: Działalność innowacyjna przedsiębiorstw 2016-2018

Jak czytamy w opracowaniu, działalność innowacyjna to całokształt działań naukowych, technicznych, organizacyjnych, finansowych i komercyjnych, które prowadzą lub mają w zamierzeniu prowadzić do wdrażania innowacji. Niektóre z tych działań same z siebie mają charakter innowacyjny, natomiast inne nie są nowością, lecz są konieczne do wdrażania innowacji. Działalność innowacyjna obejmuje także działalność badawczo-rozwojową (B+R), która nie jest bezpośrednio związana z tworzeniem konkretnej innowacji.W latach 2011-2013 aktywność innowacyjną wykazało 18,4% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 12,8% przedsiębiorstw z sektora usług (wobec 17,7% i 13,9% w latach 2010-2012).

Nowe lub istotnie ulepszone innowacje produktowe lub procesowe wprowadziło 17,1% przedsiębiorstw przemysłowych i 11,4% przedsiębiorstw z sektora usług (w latach 2010-2012 odpowiednio 16,5% i 12,4%).

Uwzględniając rodzaj wdrożonych innowacji:
  • innowacje produktowe wprowadziło 11,0% przedsiębiorstw przemysłowych i 5,8% przedsiębiorstw z sektora usług (wobec 11,2% i 7,0% w poprzednim okresie badawczym),
  • innowacje procesowe wprowadziło 12,8% przedsiębiorstw przemysłowych i 8,5% przedsiębiorstw z sektora usług (wobec 12,4% i 9,1%),
  • innowacje organizacyjne wprowadziło 8,3% przedsiębiorstw przemysłowych i 7,1% przedsiębiorstw z sektora usług (wobec 10,3% i 10,5%),
  • innowacje marketingowe wprowadziło 7,5% przedsiębiorstw przemysłowych i 7,0% przedsiębiorstw z sektora usług (wobec 10,2% i 11,1%).

fot. mat. prasowe

Innowacje produktowe i przemysłowe

W przypadku innowacji procesowych przedsiębiorstwa przemysłowe najczęściej decydowały się na nowe procedury organizacyjne.

fot. mat. prasowe

Innowacje organizacyjne i marketingowe

W przypadku innowacji organizacyjnych firmy z branży przemysłowej najczęściej stawiały na nowe metody w zasadach działania.


W ramach innowacji produktowych, nowe lub istotnie ulepszone wyroby wprowadziło 10,2% przedsiębiorstw przemysłowych, natomiast nowe lub istotnie ulepszone usługi – 3,9% przedsiębiorstw z sektora usług. Spośród innowacji procesowych przedsiębiorstwa przemysłowe najczęściej wdrażały nowe metody wytwarzania wyrobów i usług (9,6%), a podmioty w sektorze usług – nowe metody wspierające procesy w przedsiębiorstwach (6,2%).

Największy udział przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje produktowe lub procesowe, wystąpił w następujących działach przemysłu: wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naft owej (50,9%), a także górnictwo rud metali (50,0%), natomiast w sektorze usług – w działach: ubezpieczenia, reasekuracja oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (60,3%) oraz badania naukowe i prace rozwojowe (35,9%).

Spośród innowacji organizacyjnych przedsiębiorstwa przemysłowe wprowadzały najczęściej nowe procedury organizacyjne (5,9%), natomiast podmioty w sektorze usług – nowe metody podziału zadań i uprawnień decyzyjnych (5,3%). Z innowacji marketingowych w przemyśle najwięcej przedsiębiorstw wprowadziło zmiany w projekcie/konstrukcji lub opakowaniu wyrobów lub usług (3,9%), a w sektorze usług – w nowych mediach lub technikach promocji produktów (4,7%).

fot. mat. prasowe

Udział przedsiębiorstw innowacyjnych w ogólnej liczbie przedsiębiorstw

Udział przedsiębiorstw, które zdecydowały się na innowacje jest największy w jednostkach zatrudniających powyżej 250 osób.


Biorąc pod uwagę rodzaj wprowadzonych innowacji w latach 2011-2013 udział przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje w ogólnej liczbie przedsiębiorstw jest największy w jednostkach
o liczbie pracujących powyżej 250 osób; zarówno w przemyśle, jak i w usługach przeważały przedsiębiorstwa wprowadzające innowacje procesowe (odpowiednio 46,9% i 39,8%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: