eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 31/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 31/2013

2013-08-04 11:14

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 30/2013

  • Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że inflacja poniżej 2 proc. w USA może utrudnić wzrost w gospodarce USA. Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu 2013 r. wzrosły rok do roku czerwcu o 1,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrosły o 1,6 proc. Inflacja w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu od ponad roku.
  • Wzrost gospodarczy Japonii w pierwszym kwartale wyniósł w ujęciu rocznym 4,1 proc. i był największy wśród dużych gospodarek rozwiniętych. Premier Japonii, który objął stery władzy w grudniu rozpoczął oparty na trzech filarach program ożywienia gospodarczego. Obejmuje on m.in. pakiet stymulacyjny o wartości 105 mld dol., a także nową politykę banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów tak, by w ciągu dwóch lat osiągać inflację na poziomie 2 proc.
  • W ciągu najbliższych trzech dekad światowe zużycie energii wzrośnie o 56 proc. - prognozuje ministerstwo energii USA. Ten wzrost będą napędzać głównie dwa kraje: Chiny i Indie. Gaz ziemny, w tym z łupków, będzie najszybciej rozwijającym się paliwem kopalnym.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w lipcu wyniosła 7,4 proc. wobec 7,6 proc. w czerwcu.
  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu PKB USA wzrósł w drugim kwartale 2013 roku o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kw/kw.
  • Mimo słabszych danych o wytwórczości w Japonii nastroje na rynkach były pozytywne. Według danych Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w kraju kwitnącej wiśni w czerwcu 2013 r. spadła m/m o 3,3 proc. Stopa bezrobocia spadła z 4,1 do 3,9 proc., a wydatki gospodarstw domowych zmniejszyły się o 0,4 proc.
  • Spór handlowy Unii z Chinami w sprawie paneli słonecznych zakończył się kompromisem. Chińczycy podwyższyli ceny paneli dostarczanych na unijny rynek.
  • Chiński CNPC jest jednym z operatorów eksploatujących złoże Halfaya, z którego obecnie wydobywa się 106 tys. baryłek ropy na dobę. W ciągu najbliższych sześciu lat inwestor chce zwiększyć wydobycie do 535 tys. baryłek na dobę. Szacowane zapasy tego złoża wynoszą 16 mld baryłek ropy, zaś potwierdzona badaniami wielkość surowca zalegająca teren wynosi 4,1 mld baryłek ropy. Teraz Chińczycy budują rurociąg długości 272 km, którym będzie przesyłana ropa z tych złóż z przeznaczeniem dla Chin. Jego eksploatacja rozpocznie się pod koniec kwietnia 2014 roku.
  • Pierwszy odcinek gazociągu łączącego Birmę z Chinami oddano do użytku. Dzięki nowemu rurociągowi Chiny nie będą musiały transportować surowców z Bliskiego Wschodu przez cieśninę Malakka. Gazociąg ma obecnie 793 km długości na odcinku birmańskim, gdzie znajduje się też sześć stacji przepompowywania gazu. Docelowa jego długość ma wynieść ok. 1100 km. Roczna przepustowość planowana jest na 12 mld m sześc., a zdolność przesyłowa ropy projektowana jest na 22 mln ton rocznie. Do obsługi rurociągu zbudowany zostanie port, mogący obsłużyć statki do nośności 300 tys. ton. Gazociąg realizuje spółka celowa joint ventures South-East Asia Gas Pipeline (SEAGP), którą finansuje China National Petroleum Corporation (CNPC), południowokoreańskie koncerny: Daewoo i Kogas oraz indyjskie OCEBV i GAIL. Budowa rurociągu do transportu ropy naftowej kontrolowana jest przez spółkę South-East Asia Crude Oil Pipeline (SEAOP), której głównym udziałowcem jest CNPC, a jego partnerem jest birmański Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE).
  • China Molybdenum (CMOC) podpisała z Rio Tinto Group wiążącą umowę sprzedaży 80 proc. udziałów w kopalniach miedzi i złota w Northparkes, w Nowej Południowej Walii w Australii za 820 mln USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KONCERNY PRODUKUJĄCE GMO WYCOFUJĄ SIĘ Z EUROPEJSKIEGO RYNKU

Monsanto, BASF, DuPont – globalne marki, przodujące w produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) – przestają interesować się europejskim rynkiem. Restrykcyjne regulacje prawne sprawiają, że nie ma tu perspektyw dla takich inwestycji. Przyszłościowe dla nich rynki to głównie Stany Zjednoczone i Ameryka Południowa.

Kilka dni temu globalny koncern Monsanto ogłosił, że z powodu braku perspektyw na inwestycje dotyczące GMO, wycofuje wszystkie wnioski, które oczekują na pozwolenie na uprawę nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin na terenie UE. W ubiegłym roku inny koncern BASF przeniósł badania nad genetycznie modyfikowanymi roślinami z Europy do Stanów Zjednoczonych. Opinia publiczna UE jest przeciwna takiej żywności i procedura uzyskania pozwolenia na uprawę takich roślin na terenie Unii jest długotrwała, a przez to kosztowna.

– Na rynku żywnościowym na całym świecie zarówno znajdzie się miejsca dla odmian rośli hybrydowych, które są otrzymywane drogą tradycyjną, jak również i modyfikowanych genetycznie. Na rynkach w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej funkcjonują zarówno mieszańce wyhodowane w sposób naturalny, jak również te uzyskiwane drogą modyfikacji genetycznych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Gill, dyrektor generalny koncernu DuPont w Polsce.

Przekonuje, że nakłady na produkcję tego typu roślin są "porównywalnie wysokie".

– Natomiast w pewnym sensie późniejsze procesy przy organizmach genetycznie modyfikowanych są nieco łatwiejsze. Przede wszystkim zwalczanie chwastów, chorób i szkodników może być dużo prostsze – uważa Piotr Gill.

Według dyrektora polskiego oddziału firmy, ten segment rolnictwa jest przyszłościowy i nadal rozwija się. Jednak DuPont nie zamierza wejść na europejski rynek z produktami GMO. Jako barierę wskazuje unijne regulacje prawne.

– Jesteśmy obecni z roślinami modyfikowanymi genetycznie tam, gdzie takie rynki funkcjonują, czyli Stany Zjednoczone, Brazylia, Ameryka Południowa – dodaje Piotr Gill.

DuPont działa w Polsce m.in. w branży rolno-spożywczej, dostarczając środki ochrony roślin, ale też w segmencie chemikaliów (sprzedaż farb i lakierów).

Piotr Gill Dyrektor generalny, DuPont Poland

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: