eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2013 i prognoza III kw. 2013

Kondycja przedsiębiorstw - II kw. 2013 i prognoza III kw. 2013

2013-07-17 13:32

Przeczytaj także: Polskie firmy nie boją się recesji


Większość firm w ogóle nie dostrzega poważniejszych zagrożeń, a podmioty, które zauważają konsekwencje ograniczenia inwestycji wskazują najczęściej na starzenie się majątku, jako główny tego skutek.

W III kw. spadkowi nowo planowanych projektów inwestycyjnych będzie towarzyszył spadek odsetka
inwestycji finansowanych kredytem bankowym. Po środki z sektora bankowego respondenci sięgają coraz rzadziej, co wynika zarówno z koncentracji nowych inwestycji w grupie przedsiębiorstw znajdujących się w dobrej i bardzo dobrej kondycji finansowej, jak i relatywnie niskich co do wartości jednostkowych wydatków na cele rozwojowe.

Jednocześnie prognozy na III kw. br. pokazały wyraźny wzrost zainteresowania zwiększaniem zadłużenia w bankach. Zjawisko to można wiązać zarówno z wydłużaniem terminów spływu należności, powodującym wzrost zapotrzebowania na środki obrotowe, jak i z obniżającym się oprocentowaniem finansowania bankowego. O kredyt zamierzają częściej ubiegać się zarówno najbardziej rentowne firmy w próbie, tj. energetyka oraz Dostawa wody i gospodarowanie odpadami, tj. sekcje oceniające swoją sytuację jako dobrą, jak i firmy budowlane, a zatem te jednostki, które borykają się obecnie z największymi problemami z utrzymaniem płynności, a dla których otrzymanie kredytu jest obecnie najtrudniejsze.

W II kw. br. sytuacja płynnościowa nieznacznie pogorszyła się. Wzrósł również odsetek firm, w których wstępują problemy z odzyskaniem należności w ustalonym terminie. W próbie utrzymuje się wyraźna polaryzacja między grupą dużych przedsiębiorstw, które posiadają więcej środków pieniężnych niż to wynika z bieżących potrzeb, i gdzie w ostatnim okresie obserwujemy poprawę płynności oraz sektorem MSP, który częściej boryka się z niedoborem środków finansowych, i gdzie oceny płynności są znacznie słabsze i bez oznak poprawy.

Zwiększenie zdolności do spłaty zobowiązań odnotowano w grupie kredytobiorców. Lepszej spłacalności kredytów bankowych sprzyja malejąca w ostatnich kwartałach cena finansowania bankowego, jak też preselekcja, której poddawane są firmy wnioskujące o kredyt.

W III kw. br. można oczekiwać kolejnego już obniżenia dynamiki cen. Jest to dodatkowym potwierdzeniem braku wyraźnych sygnałów ożywienia koniunktury. Jedynie w budownictwie zauważono wyraźny wzrost odsetka firm planujących podwyżki. W pozostałych sekcjach dynamika wzrostu cen powinna się w dalszym ciągu obniżać. Podobnie, oczekiwany jest dalszy spadek tempa wzrostu cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji. Wyhamowanie tendencji spadkowych odnotowano natomiast w przypadku prognoz cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI.

Informacje o badaniu
Prezentowane opracowanie przedstawia oceny ankietowanych przez NBP przedsiębiorstw w II kw. 2013 r. i przewidywania na III kw. 2013 r. W czerwcu 2013 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1278 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego, reprezentujące wszystkie sekcje PKD, poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: