eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Francja: więcej upadłości firm

Francja: więcej upadłości firm

2013-07-17 13:09

Francja: więcej upadłości firm

Wzrost upadłości we Francji © sborisov - Fotolia.com

Francja to czwarty pod względem eksportu partner handlowy Polski, jest to też kraj nadający w dużym stopniu kierunek polityce gospodarczej Unii Europejskiej. 14 lipca Francuzi, jak co roku, świętowali, dla ekspertów Euler Hermes rewolucyjne święto stało się przyczynkiem do analizy kondycji francuskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Strefa euro: gospodarka francuska daleka od ideału

Eksperci Euler Hermes w poniższej analizie omawiają przyczynę obniżenia prognozy wzrostu PKB Francji oraz wskazują na co powinni uważać polscy eksporterzy.
  • Z powodu zastoju w inwestycjach (-2,3%) i konsumpcji (-0,2%) oraz utraty dynamiki eksportu (-0,5%), jedynego ostatnio czynnika wzrostu we Francji, Euler Hermes zrewidował swoje prognozy wzrostu PKB Francji w dół: w 2013 r. do -0,3% oraz w 2014 r. do 0,4%.
  • Sytuacja na francuskim rynku wpływa na zmniejszenie popytu na polskie towary – nasz eksport do Francji zmniejszył się już w 2012 r., minimalnie ale wciąż spada także w roku bieżącym (-1,2% w Euro za okres I-V w porównaniu do ub. roku, dane za GUS).
  • Liczba upadłości francuskich przedsiębiorstw utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (61.250 przypadków w ciągu 12 miesięcy do 31 maja 2013), i jest prawie równa tej z rekordowego 2009 roku. Problemy te dotykają także w coraz większym stopniu dużych przedsiębiorstw (15,7% wzrost liczby upadłości w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 dla firm o obrotach powyżej € 15 mln).
  • O trudnościach napotykanych przez francuskie przedsiębiorstwa świadczy też wzrost liczby zastosowanych tak zwanych procedur ochronnych, które wzrosły o 13,9% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 (w stosunku do analogicznego okresu ub. roku), co prognozuje dalszy wzrost upadłości – obecnie 70% wszystkich firm przechodzących we Francji sądowy proces restrukturyzacji zostaje ostatecznie zlikwidowanych.

- Biorąc pod uwagę powszechne skurczenie się głównych elementów wzrostu gospodarczego, zrewidowaliśmy w dół prognozy wzrostu PKB Francji do -0,3% za cały rok 2013 – wyjaśnia Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.

– Powrót do skromnych 0,4% wzrostu nastąpi we Francji dopiero w 2014 r., ze względu na ponowny wzrost eksportu, a następnie bardziej stopniowo poprzez zwiększenie konsumpcji.

fot. sborisov - Fotolia.com

Wzrost upadłości we Francji

We Francji liczba upadłości firm wciąż rośnie, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 r. było ich ponad 26.600 (wzrost o 0,8%), a w ciągu 12 miesięcy ponad 61.250 (wzrost o 3,8%).


We Francji liczba upadłości firm wciąż rośnie, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 r. było ich ponad 26.600 (wzrost o 0,8%), a w ciągu 12 miesięcy ponad 61.250 (wzrost o 3,8%). Liczby te są bliskie rekordowego poziomu z poprzednich szczytów w latach 1993, 1996 i 2009. Wspomniane mało pozytywne bieżące wskaźniki francuskiej gospodarki dla roku 2013 każą się spodziewać wzrostu bankructw o +2% do ok. 62.000 przypadków, przed niewielkim spadkiem w 2014 (-1% do 61800 upadłości).

- Dla polskich przedsiębiorstw istotniejsze są konsumpcja i inwestycje we Francji, chociaż także francuski eksport (m.in. motoryzacyjny) wykorzystuje komponenty od polskich dostawców – mówi Maciej Harczuk, Prezes Zarządu Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz. Zdecydowaną część polskiego eksportu do Francji stanowią towary przemysłowe – maszyny, urządzenia, sprzęt elektryczny, części motoryzacyjne, wyroby hutnicze, chemiczne, koks etc., których sprzedaż mogła wahać się w ślad za dekoniunkturą przemysłowo-inwestycyjną we Francji, ale w przypadku których nie było jak dotychczas sygnałów o większych problemach z odzyskaniem zapłaty. – To raczej druga część polskiego eksportu, skierowana głównie na francuski rynek towarów konsumpcyjnych, jak żywność i meble pociąga dotychczas za sobą stosunkowo często zlecenia odzyskania należności od francuskich odbiorców – dodaje Maciej Harczuk. – Dłużnikami polskich dostawców jest jak dotychczas handel, w większości mniejsi lub więksi dystrybutorzy hurtowi lub detaliści – co przekłada się na strukturę zleceń windykacyjnych Euler Hermes Collections, które w odniesieniu do francuskich dłużników zazwyczaj były na mniejsze kwoty (kilka-kilkadziesiąt tysięcy euro), ale było ich dużo.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: