eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Francja: więcej upadłości firm

Francja: więcej upadłości firm

2013-07-17 13:09

Przeczytaj także: Strefa euro: gospodarka francuska daleka od ideału


Dlaczego „jak dotychczas”?

Podczas gdy niewypłacalność jest tendencją rosnącą dla firm różnej wielkości, to szczególnie gwałtownego wzrostu doświadczają duże przedsiębiorstwa (15,7% wzrost liczby upadłości w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 dla firm o obrotach powyżej € 15 mln). Łączny obrót piętnastu największych firm które upadły w tym roku wyniósł 2,7 miliarda euro!

- Spodziewamy się więc, iż problemy dużych przedsiębiorstw oznaczać będą już w ciągu tygodni, a nie miesięcy problemy z odzyskaniem należności przez polskich eksporterów wyrobów przemysłowo-inwestycyjnych (maszyn, części etc.) – mówi Prezes Zarządu Euler Hermes Collections. – Jak dotychczas firmy te narażone były na straty z powodu wyłudzeń – dostaw do odbiorców podszywających się pod znane, duże firmy (głównie branża elektryczna, elektroniczna). Upadłości dużych odbiorców w sektorze przemysłowym nie będą oczywiście tak powszechne jak mniejszych podmiotów, ale pociągają one za sobą zdecydowanie większe straty.

Jakie są prognozy rozwoju sytuacji we Francji?

Wysoki stopień niepewności gospodarstw domowych ma wpływ na konsumpcję. Wzrost bezrobocia (oczekuje się osiągnięcia 11% w roku 2014) w połączeniu ze spadkiem siły nabywczej gospodarstw domowych powodują zmniejszenie konsumpcji. Oczekujemy, iż po jej spadku we Francji o 0,2% w 2013 r. wzrośnie ona nieznacznie dopiero (o 0,2%) w 2014 roku, dzięki m.in. wysokiemu poziomowi oszczędności.

Inwestycje przedsiębiorstw są ospałe. Obciążenia podatkowe dla firm stale rosną od 2010 roku, a niepewność nowych uregulowań negatywnie wpływa na poziom spodziewanych inwestycji (-2,3% w 2013 r. i -0,1% w 2014 r.). W rzeczywistości marże zysku francuskich przedsiębiorstw są na poziomie najniższym od 1988 roku. Mająca pobudzić inwestycje, gospodarkę obniżka składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. w wyniku ulgi podatkowej na rzecz konkurencyjności i zatrudnienia (Crédit d'Impôt pour la compétitivité et l'Emploi - Cice) będzie mieć raczej ograniczony efekt ze względu na brak dalej idącej polityki wsparcia obiecujących nowoczesnych sektorów gospodarki, które są narażone na konkurencję międzynarodową.

Eksport wykazuje oznaki osłabienia. Biorąc pod uwagę anemiczny popyt w krajach strefy euro, eksport będzie bardzo ograniczony w 2013 r. i spodziewamy się jego spadku o 0,5%. Dobra prognoza odbicia w Niemczech, jak i spowolnienie tempa spadku gospodarczego w krajach peryferyjnych w 2014 r. powinny umożliwić odbudowę trendu wzrostu francuskiego eksportu w 2014 r. (+1,3%).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: