eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013

2013-07-08 13:18

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny wzrósł o dwa punkty do 9 pkt., a indeks roczny o jeden punkt do 11 pkt., odbijając się od najniższego historycznie poziomu z poprzedniego miesiąca. Indeksy popytu potwierdzają, że główną przyczyną obecnego załamania tempa wzrostu gospodarczego jest popyt krajowy, a szczególnie konsumpcja. Poprawa wyników sprzedaży detalicznej oraz wzrost kredytu konsumpcyjnego w drugim kwartale stwarzają nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Realny fundusz płac od kilku miesięcy znowu rośnie, bo rosną płace realne głównie dzięki malejącej inflacji. Istotnym ograniczeniem ożywienia popytu krajowego jest jednak ciągle malejące zatrudnienie, co hamuje nawet sezonowy spadek bezrobocia. Mimo wzrostu realnej płacy dominuje tendencja do oszczędzania raczej niż wydatków konsumpcyjnych. Utrzymuje się też niski poziom aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, chociaż obserwujemy stopniowy powrót inwestorów zagranicznych. Istotnym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki jest dodatni i rosnący eksport netto, dzięki pojawiającej się coraz częściej nadwyżce w bilansie handlowym.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów kolejny raz straciły; jeden punkt indeks kwartalny schodząc do 41 pkt, a dwa punkty indeks roczny obniżając się do 44 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za pierwszy kwartał tego roku wyraźnie się pogorszyły; najbardziej ucierpiał wynik finansowy, który skurczył się o jedną czwartą r/r, ale nastąpił też wyraźny spadek rentowności i po raz pierwszy od dłuższego czasu płynności finansowej. Wydaje się, że na skutek przedłużającej się stagnacji sytuacja ta w najbliższym czasie nie ulegnie poprawie i wyniki będą się pogarszać. Mimo obniżek stóp procentowych kredyt korporacyjny pozostaje na poziomie sprzed roku, bo przedsiębiorstwa wolą oszczędzać rezerwy płynności niż inwestować.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny od miesięcy pozostaje dosyć stabilny, chociaż poniżej połowy skali. W czerwcu indeksy uległy korekcie w górę o jeden punkt, indeks kwartalny do 41 pkt., a indeks roczny do 43 pkt. Niskie notowania indeksu wynikają ze wzrostu wykonania deficytu budżetowego, co grozi koniecznością nowelizacji budżetu, oraz malejącego zatrudnienia i wysokiego bezrobocia. Natomiast obecna niewielka poprawa notowań jest skutkiem malejącej inflacji oraz rosnącej konkurencyjności eksportu, co generuje nadwyżkę w obrotach towarowych z zagranicą. Niemałe znaczenie ma tu deprecjacja złotego, wyraźnie pomagająca eksporterom za każdym razem w okresie kryzysu. Wzrost długu publicznego i perspektywa nowelizacji budżetu obniżają stabilność makroekonomiczną gospodarki i szybko odbijają się na koszcie obsługi długu publicznego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych lecą dalej w dół. Indeks kwartalny spadł aż o siedem punktów do 32 pkt., a indeks roczny o pięć punktów do 35 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali, a obecnie na skutek kolejnego spadku osiągnęły historyczne minimum notowań.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V-VI 2013

Indeksy są nadal na najniższych notowaniach i perspektywy na szybką poprawę koniunktury wydają się raczej nikłe.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: