eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 23/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 23/2013

2013-06-09 10:40

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 22/2013

  • Według Departamentu Pracy stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w maju br. roku 7,6%, wobec 7,5% w kwietniu. W maju ub.r. wynosiła 8,2%.
  • Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w kwietniu do 40,3 mld USD (wobec 37,1 mld USD w poprzednim miesiącu).
  • Departament Handlu USA poinformował, że zamówienia w przemyśle amerykańskim w kwietniu wzrosły o 1,0 proc. m/m (w marcu zamówienia spadły o 4,7 proc. m/m).
  • Według HSBC Holdings i Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w maju 2013 roku 51,2 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • "Washington Post" i brytyjski "Guardian" ujawniły szczegóły programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych. Dotyczy to firm: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Agenci służb specjalnych mają dostęp do danych na serwerach tych firm, plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów. Obecna postać tej procedury bazuje na zlikwidowanym tajnym programie monitorowania danych bez nakazów sądowych, który uruchomiono w 2007 roku za prezydentury George'a W. Busha. Jak wiadomo po ujawnieniu jego istnienia przez media i wyroku sądowym władze musiały go zmienić i uzyskać aprobatę sądu. Teraz prezydent USA Barack Obama broni go, tłumacząc, że program ten nie prowadzi do nadużyć i jest legalną metodą zbierania informacji, które pozwalają chronić Amerykanów przed atakami terrorystów.
  • Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) potwierdzone rezerwy ropy naftowej w złożach konwencjonalnych na świecie wynoszą około 1,3 bln baryłek Zaspokoi to potrzeby świata na 40-45 lat. Według MAE, dalszych 2,7 bln baryłek ropy uznawanych jest za zasoby wydobywalne. Potwierdzone rezerwy gazu ziemnego na około 200 bln m sześc. Powinno to wystarczyć na zaspokojenie globalnego popytu przez 55-60 lat. Niekonwencjonalne zasoby gazu potwierdzone rezerwy gazu ziemnego na około 240 bln m sześc. Rezerwy węgla kamiennego na ok. 730 gigaton (3,6 bln baryłek ekwiwalentu ropy), co MOŻE zaspokoić globalne zapotrzebowanie na około 120 lat. Natomiast rezerwy węgla brunatnego szacowane są na 280 gigaton.
  • Ostatnio Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł karnych na panele słoneczne importowane z Chin. Bruksela nie ukrywa, że chce przeciwdziałać chińskiemu dumpingowi, ale też zależy jej na wywarciu presji w negocjacjach unijno-chińskich. Ten drugi cel spowodował, że decyzję o nałożeniu ceł należy uznać za "elastyczną", bo przez pierwsze 6 miesięcy mają obowiązywać cła tymczasowe (przez pierwsze 2 miesiące będą wynosić 11,8 proc. ceny towaru, a następnie stawka ta wzrośnie do 47,6 proc.). Taką decyzję o nałożeniu ceł tymczasowych mogła podjąć Komisja Europejska samodzielnie. Jednak jeśli negocjacje nie zakończą się sukcesem, UE może nałożyć stałe cła zaporowe na chińskie panele słoneczne na okres 5-letni. To jednak nie będzie takie proste, bo taka
  • decyzja wymaga zgody unijnych krajów, a przeciwko wprowadzeniu ceł zaporowych na import chińskich paneli słonecznych są jednak rządy kilkunastu państw UE, w tym Niemiec.
  • Firma Boeing dostarczyła pierwszy samolot dreamliner 787 największemu chińskiemu przewoźnikowi lotniczemu, China Southern Airlines Co Ltd. Jest to pierwszy z dziesięciu zamówionych dreamlinerów, z których osiem zostanie dostarczonych jeszcze do końca 2013 r., a pozostałe na początku 2014 r.
  • Według ocen Boeinga, w najbliższych 20 latach to Chiny będą najszybciej rozwijającym się na świecie przewoźnikiem lotniczym. Będzie on potrzebował około 700 samolotów do obsługi połączeń długodystansowych. Na dzień dzisiejszy największy chiński przewoźnik lotniczy, China Southern Airlines Co Ltd. zbiera doświadczenia mając do dyspozycji dreamlinera oraz airbusy A380. Konkurenci, a więc Airbus i Boeing czekają na decyzję, który producent będzie wybrany lub w jakiej proporcji będzie sformułowana strategia zamówieniowa.
  • Dalszy ciąg wojny patentowej. Amerykańska komisja ds. handlu międzynarodowego (ITC) zakazała sprzedaży na terenie USA niektórych (starszych) produktów koncernu Apple, uznając, że amerykański gigant naruszył prawa patentowe swego południowokoreańskiego rywala, firmy Samsung. To symboliczne zwycięstwo Samsunga, ponieważ zakaz dotyczyć będzie jedynie względnie starych produktów Apple'a, niedostępnych już na rynku. Zakaz nie obejmuje najnowszych produktów, w tym najnowszej wersji iPhone'a. Jeśli ten wyrok utrzyma się, należy spodziewać się wysokiego odszkodowania.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MAE SZACUJE GLOBALNE REZERWY SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH

Funkcjonowanie naszego globu (nie tylko w sferze przemysłowej) zależy od zaspokojenia potrzeb energetycznych. Mimo postępu naukowego i technologicznego w dalszym ciągu światowa energetyka zależy od ropy, gazu i węgla. Złoża tych surowców są ciągle eksploatowane i zasadne jest pytanie: na jak długo one wystarczą. Próbę odpowiedzi na to pytanie daje ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE)...

ROPA
Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) potwierdzone rezerwy ropy naftowej w złożach konwencjonalnych na świecie wynoszą około 1,3 bln baryłek. Szacuje się, że przy obecnym poziomie konsumpcji i tempie wydobycia wystarczy to na przynajmniej 40-45 lat. Według MAE, dalszych 2,7 bln baryłek ropy uznawanych jest za zasoby wydobywalne. Szacuje się też, że w tzw. złożach niekonwencjonalnych potwierdzone są zasoby wynoszące ok. 400 mld baryłek.

GAZ
MAE szacuje potwierdzone rezerwy gazu ziemnego na około 200 bln m sześc., a więc na około 1,3 bln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Powinno to wystarczyć na zaspokojenie globalnego popytu przez 55-60 lat. Potencjalne zasoby wydobywalne oszacowano na 440 bln m sześc. W przypadku niekonwencjonalnych złóż gazu MAE zastrzega, że nie ma możliwości ich dokładnego oszacowania ze względu duże zróżnicowanie geologiczne terenów, gdzie rozważa się ich eksploatację. Dziś szacuje je jednak na 240 bln m sześc.

WĘGIEL
MAE szacuje rezerwy węgla kamiennego na ok. 730 gigaton (3,6 bln baryłek ekwiwalentu ropy), co MOŻE zaspokoić globalne zapotrzebowanie na około 120 lat. Natomiast rezerwy węgla brunatnego szacowane są na 280 gigaton.

Henryk S. Tuszyński - Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: