eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 22/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 22/2013

2013-06-02 13:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 21/2013

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Chin z wcześniejszych 8 proc. do 7,75 proc. Eksperci MFW zarekomendowali władzom chińskim kontrolowanie szybkiej ekspansji kredytów i walkę z nierównościami w dochodach. Radzą też zmianę modelu wzrostu. Inflacja na koniec br. ma wynieść 3 proc.
  • W Japonii stopa bezrobocia w kwietniu 2013 r. wyniosła 4,1 proc. (wobec 4,1 proc. w marcu).
  • Według rządu indyjska gospodarka w I kwartale 2013 r. PKB Indii wzrosło o 4.8 proc. kw/kw. Jednak jest to najniższy wskaźnik od dekady. Mimo to gospodarka Indii należy do najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata.
  • Według Departamentu Handlu amerykański Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w I kwartale 2013 roku o 2,4 proc. kw/kw. (w IV kwartale 2012 roku PKB wzrost ten wyniósł 0,4 proc. kw/kw).
  • Reformy systemu ustalania kursu chińskiej waluty powinny zakończyć się w 2017 r. aby w 2020 r. była możliwość pełnej wymienialności juana i całkowite otwarcie rynku kapitałowego oraz finansowego.
  • Według firmy doradczej Boston Consulting Group, na świecie jest aż 13,8 mln gospodarstw domowych, których aktywa inwestycyjne przekraczają 1 mln USD, a ich łączny majątek wynosił na koniec 2012 r. 135,5 bln USD. Był to dla ludzi bogatych bardzo dobry rok, bo wartość ich aktywów wzrosła o 7,8 proc. r/r (wobec nieco ponad 2 proc. wzrostu globalnego PKB) podczas gdy rok wcześniej 3,6 proc. r/r.
  • Kanclerz Niemiec i premier Chin wspólnie apelują o zakończenie wartego miliardy USD sporu pomiędzy Pekinem i Brukselą. Jak wiadomo KE może nałożyć cła antydumpingowe na produkowane w Chinach panele słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Chiny są oskarżane o nielegalne dotowanie przedsiębiorstw produkujących panele słoneczne oraz dwóch koncernów - potentatów na rynku urządzeń i usług telekomunikacyjnych. Takie cła mogą pogorszyć stosunki gospodarcze z Chinami, a w trakcie obecnego kryzysu UE jest zainteresowana wymiana handlową z Chinami.
  • Podczas wizyty chińskiego premiera Li Keqianga w Szwajcarii Chiny podpisały z tym krajem wstępne, ramowe porozumienie o wolnym handlu. Jest to pierwsza taka umowa z jedną ze znaczących zachodnich gospodarek (tak w Europie, jak i w gronie 20 wiodących gospodarek świata. Obecnie wartość szwajcarsko-chińskiej wymiany handlowej jest szacowana na ok. 26 mld USD rocznie. Wartość szwajcarskiego eksportu do Chin przekracza 22 mld USD rocznie. Dla Szwajcarii Chiny są trzecim co do wielkości obrotów partnerem handlowym - po Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Dzięki umowie o wolnym handlu chińskie cło na ich wyroby zmniejszy się z 16 proc. do 12 proc.
  • Po złagodzeniu dotychczasowego napięcia w stosunkach pomiędzy Koreą Północną i Południową, Korea Północna zgodziła się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy ekonomicznej w Kaesong. Jednak Seul nie dał odpowiedzi pozytywnej, żądając bezpośrednich rozmów na szczeblu rządów o przyszłości tego wspólnego projektu obydwu państw koreańskich. W strefie ekonomicznej w Kaesong pracuje ponad 50 000 północnokoreańskich pracowników.
  • Działalność banku Watykanu (jego oficjalna nazwa to Instytut Dzieł Religijnych)będzie od 1 października jawna. Bank będzie publikował informacje dotyczące jego działalności, które dotąd były okryte dotąd tajemnicą. Od lutego jego działalnością kieruje prezes Ernst Von Freyberg. Jego głównym zadaniem jest poprawa reputacji banku oraz jego relacji z zagranicznymi partnerami, poczynając od Narodowego Banku Włoch, który w grudniu zablokował jego system płatności elektronicznych. Obecnie jest realizowany program rewizji blisko 19 tysięcy kont, z których jak dotąd zamknięto już 6 tysięcy (były podejrzenia wobec ich właścicieli...).
  • Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najniższych poziomów od 4 tygodni. Baryłka lekkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,46 USD. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest obecnie w cenie 101,65 USD za baryłkę.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHIŃSKA WALUTA NA DRODZE DO PEŁNEJ WYMIENIALNOŚCI

Od kilku dekad Chiny systematycznie wspinają się nie tylko na szczyt gospodarczy, ale także na szczyt polityczny. Już dziś Chiny to druga gospodarka świata, która corocznie rozwija się w tempie nieosiągalnym dla innych krajów światowej czołówki. Jeśli do tego dodać największe w świecie rezerwy ludzkie i największe rezerwy walutowe, to uzasadnione są kolejne pytania w tym także: kiedy chińska gospodarka wyprzedzi amerykańską i kiedy chińska waluta stanie się walutą światową, a wreszcie kiedy Chiny zdominują światową politykę?...

Chińczycy mają świadomość jakim atutem jest posiadanie pieniądza w pełni wymienialnego, który niewątpliwie dołączy do grona czołowych walut światowych i wraz ze światową pozycją ich gospodarki będzie atutem utrwalającym wiodącą pozycję Chin w światowej polityce. Wiedzą też, że tego atutu nikt nie da im na przysłowiowej tacy. Wiedzą, że wymienialność juana to ich potencjalny zysk, ale też taka zmiana na światowych rynkach, która będąc niekorzystną dla rywali skłoni ich do aktywnego przeciwdziałania.

Nie ulega wątpliwości, ze Pekin nie "puścił tego procesu na żywioł". Zaplanowane reformy powinny zakończyć się w 2017 roku, a w 2020 roku ma być osiągnięta pełna wymienialność juana i całkowite otwarcie rynku kapitałowego oraz finansowego.

Eksperci zwracają uwagę na to, że już obecnie chiński juan uczestniczy w międzynarodowych transakcjach handlowych głównie w tych, kiedy partnerzy biznesowi mają swoje konta w chińskich bankach. Dotyczy to również różnego rodzaju rozliczeń kapitałowych oraz przepływów finansowych, które państwo chce ściśle kontrolować.

Eksperci rynków finansowych dopuszczają możliwość przyspieszenia procesów dotyczących chińskiej waluty i chińskiego rynku finansowego w stosunku do rządowych planów (w zakresie ustalania wysokości oprocentowania i metod ustalania kursów walutowych) pod wpływem presji wynikającej z rynków. Na tak dużych rynkach nie wszystko da się kontrolować. Jedna z agencji ratingowych (S&P) szacuje, że nielegalny obrót w szarej strefie bankowości chińskiej na koniec 2012 r. wyniósł sumarycznie ok. 3,7 bln USD (44 proc. chińskiego PKB). Przewidywania dot. przyspieszenia realizacji wcześniejszych planów reformatorskich w tej dziedzinie potwierdziła ostatnio chińska Państwowa Komisja Rozwoju i Reform, która poinformowała, że wkrótce będą ogłoszone nowe założenia i nowy harmonogram realizacji reformy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: