eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 21/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 21/2013

2013-05-26 11:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2013

  • Raport BrandZ Top 100 prezentuje ranking najcenniejszych marek świata (przygotował go Millward Brown Optimor - firma badawcza, razem z BrandZ - serwisem monitorującym globalne znaki firmowe). Wartość marki jest wyceniana tak na podstawie wartości rynkowej spółki, jak i na podstawie percepcji znaków firmowych przez konsumentów. W obecnym rankingu czołowe miejsca zajęły Apple (185 mld USD), Google (113,7 mld USD), IBM (112,5 mld USD), a na kolejnych miejscach znalazły się McDonald's, Coca-Cola, AT&T, Marlboro, VISA, China Mobile.
  • Według prognoz MFW spada tempo wzrostu gospodarczego krajów Bliskiego Wschodu, które eksportują ropę i w 2013 r. będą się one rozwijać w tempie 3,2 proc. (wobec 5,7 proc. w 2012 r.). Przyczyną spowolnienia jest wzrost produkcji ropy przy braku zapotrzebowania.
  • Komisja Europejska postanowiła zwrócić się do rządów krajów unijnych o udzielenie jej mandatu do rozpoczęcia negocjacji z Chinami umowy ws. ochrony inwestycji. KE ma nadzieję na większą ochronę unijnych inwestycji i zwiększenie dostępu firm do chińskiego rynku.
  • Tanieją zboża na światowych giełdach. Potaniała pszenica na amerykańskich giełdach: w Chicago, Kansas i Minneapolis. Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie w ciągu tygodnia spadły o 15 proc., potaniała też pszenica paszowa na londyńskiej giełdzie. W ocenie ekspertów, zboże tanieje ze względu na zbliżające się zbiory pszenicy ozimej na półkuli północnej, m.in. w USA.
  • Z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC wynika, że wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego (QE3), konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kilku z nich oświadczyło, że może rozważyć ograniczenie QE już w czerwcu.
  • Wśród zagranicznych banków, które znalazły się na celowniku amerykańskiego fiskusa, są tak znane szwajcarskie instytucje jak Credit Suisse, Julius Baer, Wegelin, Zurich Cantonal Bank, Basel Cantonal Bank, Pictet i szwajcarska filia HSBC Neue Zurcher Bank. Te szwajcarskie banki, zarządzające niezadeklarowanymi wobec fiskusa pieniędzmi obywateli USA, będą musiały zapłacić wysokie kary zgodnie z umową, którą mają podpisać władze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych.
  • Najwięksi producenci leków na świecie inwestują w chiński rynek farmakologiczny, który rośnie w tempie 10 proc. rocznie, a w 2015 r. osiągnie wartość 118 mld USD. Ostatnio amerykańska firma Amgen Inc., zapowiedziała joint venture z chińską Zhejiang Beta Pharma Co.
  • Przedstawiciele instytucji finansowych poparły projekt rozbudowy tam i elektrowni wodnej na rzece Kongo. Rząd Republiki Południowej Afryki wyraził gotowość zakupu wytwarzanej tam energii. Wartość projektu szacuje się na ok. 20 mld USD. W tej chwili na rzece Kongo działają dwie zapory wodne Inga 1 i 2 o mocy 1400 MW. Zawarte porozumienie między inwestorami przewiduje, że prace nad budową infrastruktury ruszą pod koniec przyszłego roku, a moc elektrownie zwiększy się o kolejnych 4800 MW energii.
  • Boeing dostał pozwolenie na wznowienie lotów samolotów Boeing 787 od amerykańskiego Federalnego Zarządu Lotnictwa (FAA) po zmianach dokonanych przez koncern w samolotowych bateriach akumulatorów litowo-jonowych. Jak wiadomo eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom Boeingów 787 wstrzymano 16 stycznia po przypadkach pożaru akumulatorów. Model Boeing 787-8 wyceniany jest na 206,8 mln USD, a jego najnowsza wersja 787-9 kosztuje 243,6 mln USD.
  • Bill Gates odzyskał pozycję najbogatszego człowieka na świecie. Bloomberg wycenił majątek założyciela i współwłaściciela Microsoftu na 72,7 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŚWIATOWE RYNKI ZBOŻA 2013

Rynek żywnościowy jest bardzo ważnym rynkiem w światowej gospodarce. Ten segment globalnego rynku jest uważnie obserwowany i analizowany, a jego ważną cechą jest sezonowość. Jest on wyjątkowo traktowany w ramach polityki gospodarczej w czołowych gospodarczo krajach świata. Widzimy to analizując w tym zakresie działania protekcjonistyczne chroniące własny rynek przed zagraniczną konkurencją oraz subsydiowanie produkcji rolnej. Przykładem jest chociażby Wspólna Polityka Rolna w ramach Unii Europejskiej oraz polityka żywnościowa rządu Stanów Zjednoczonych. Światowe media zwróciły uwagę na ostatnie zmiany na rynkach zbożowych...

W ostatnich tygodniach obserwowane są znaczące ruchy cen zboża na światowych giełdach. Trwają dyskusje, jaka jest ich przyczyna i do jakiego poziomu one będą jeszcze spadać.

W ostatnich dniach wyraźnie tanieje pszenica na amerykańskich giełdach: w Chicago, Kansas i Minneapolis. Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie w ciągu tygodnia spadły o 15 proc! Potaniała też pszenica paszowa na londyńskiej giełdzie.

Podobna obniżka notowań giełdowych jest obserwowana także w przypadku kukurydzy. Na giełdzie zbożowej W Chicago za tonę tego zboża z dostawą na lipiec trzeba zapłacić o 7,6 proc. mniej niż jeszcze tydzień temu.

Warto w tym miejscu dodać, że jeszcze bardziej spadają ceny w kontraktach z terminem dostawy na wrzesień. W przypadku kukurydzy wynosi on 14,6 proc.

Specjaliści przyczynę tego kierunku ruchu cen widzą w zbliżających się zbiorach pszenicy ozimej na półkuli północnej, m.in. w USA. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe zbiory pszenicy w sezonie 2013/14 wzrosną o 5,4 proc. r/r (do wyniosą 695 mln ton), a w ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnego (USDA) zbiory mogą wzrosnąć o 6,9 proc. r/r.

Aktualnie pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztuje średnio ok. 980-985 zł za tonę (238 euro/t). Na razie jeszcze nie zmienia się, ale z pewnością te trendy światowe przeniosą się także na ceny na naszym wewnętrzny rynek. Co prawda ceny pszenicy m.in. we Francji, Niemczech i Hiszpanii są dziś nieco wyższe, ale już m.in. w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i w Bułgarii, a najtańsza jest na Węgrzech (214 euro/t).

W przypadku spadku notowań kukurydzy tłumaczy się to bardzo optymistycznymi prognozami, co do wielkości zbiorów kukurydzy na świecie w tym sezonie. Według amerykańskich analityków będą one o ok. 12,7 proc. większe, a w USA w ocenie ekspertów, zbiory kukurydzy będą rekordowe wyższe o ponad 31 proc. r/r. Jednak ten wzrost tegorocznych zbiorów w ograniczony sposób wpłynie na rynkowe ceny w Stanach Zjednoczonych, bo w roku ubiegłym były bardzo duże straty będące konsekwencją ubiegłorocznej suszy, niskie są zapasy i niezbędne będzie odbudowanie zapasów.

Jacek Okularczyk, Marek Dobrowolski - NEW GENERATION TEAM-KONSORCJUM

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: