eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dział finansowy coraz istotniejszy

Dział finansowy coraz istotniejszy

2013-05-13 13:56

Dział finansowy coraz istotniejszy

Dział finansowy coraz istotniejszy © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Działy finansowe odgrywają coraz bardziej istotną rolę w przedsiębiorstwach. To efekt kryzysu. W trudnych czasach zarządy firm potrzebują ich wsparcia w tworzeniu i realizacji strategii - wynika z badania ACCA "Financial leaders survey".

Przeczytaj także: Dyrektor finansowy zyskał na znaczeniu

Biorąc pod uwagę wszystkie obszary badania „Financial Leaders Survey”, przeprowadzonego wspólnie przez ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) i IMA (Institute of Management Accountants) pośród osób odpowiedzialnych za zarządzanie finansami w przedsiębiorstwach z całego świata, nasuwa się jeden istotny wniosek - przez ostatnie lata rola finansistów w przedsiębiorstwach zdecydowanie się zmieniła.

Niegdyś ograniczała się głównie do czynności obejmujących raportowanie i sporządzanie sprawozdań finansowych. Obecnie jest coraz częściej związana z przyszłością biznesową firmy. Polega m.in. na prognozowaniu tego co nadejdzie w oparciu o dane z wewnątrz i zewnątrz organizacji, a także zapewnianiu niezbędnych informacji i rekomendacji, które stanowią podstawę do podejmowania decyzji biznesowych dla kadry zarządzającej. Zdaniem ekspertów jednym z czynników, który miał na to istotny wpływ jest kryzys.

- Rola finansistów w przedsiębiorstwie zmienia się. Pojawił się cały szereg nowych zadań związanych z podejmowaniem decyzji. Przyszłość przestała być tak przewidywalna jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie kładzie się duży nacisk na to, aby decyzje, szczególnie te strategiczne opierały się o obiektywne dane, a tu oczywiście kluczowe znaczenie mają dane finansowe – mówi Łukasz Topolnicki, członek ACCA, CFO sieci handlowej Castorama.

Kryzys sprawił, że przedsiębiorstwa oczekują od działów finansowych przede wszystkim redukcji kosztów – taką potrzebę wskazało 48 proc. respondentów. Na kolejnych pozycjach znajdują się prognozowanie rozwoju koniunktury gospodarczej i sytuacji finansowej firmy (45 proc.), kontrole finansowe (42 proc), analizy biznesowe (40 proc.) i zarządzanie kapitałem (34 proc.). Co ciekawe tylko 33 proc. respondentów wskazuje żelazny niegdyś obowiązek finansistów czyli raportowanie. Jeszcze mniej – 13 proc. stawia na rozliczanie podatków.

fot. olly - Fotolia.com

Dział finansowy coraz istotniejszy

Przez ostatnie lata rola finansistów w przedsiębiorstwach zdecydowanie się zmieniła. Niegdyś ograniczała się głównie do czynności obejmujących raportowanie i sporządzanie sprawozdań finansowych. Obecnie jest coraz częściej związana z przyszłością biznesową firmy.


Jednak w Polsce sytuacja jest nieco inna. - Na świecie niezmiernie istotna w czasie kryzysu jest kontrola kosztów. Na tle innych gospodarek Polska wydaje się być specyficznym środowiskiem, radzi sobie pod względem gospodarczym relatywnie dobrze. Tu więc rola finansistów nie skupia się tak bardzo na kontroli i cięciu kosztów, a raczej na sprawdzaniu czy strategia firmy jest realizowana w odpowiedni sposób – zauważa Topolnicki.

Nowe oczekiwania, nowe kompetencje

Raport z badania pokazuje także, że nie wszystkie z nowych funkcji finansiści realizują w 100 procentach. Wskazują, że w obszarach związanych z redukcją kosztów i prognozowaniem efektywność z jaką realizują swoje zadania nie jest najwyższa. Zdecydowanie lepiej, ich zdaniem, sprawdzają się w tradycyjnych obszarach, choćby takich jak śledzenie zmian regulacyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Według raportu ACCA finansistom potrzebne są nowe kompetencje.

- Rola dyrektorów finansowych, ale też funkcji finansów w firmach ewoluuje, a wraz z nimi muszą zmieniać się kompetencje osób zarządzających finansami. Nowe wyzwania wymagają ścisłej współpracy z rozlicznymi klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi - poczynając od zarządu, poprzez sprzedaż czy IT, aż po inwestorów czy audytorów. Finansista musi rozumieć biznes i umiejętnie komunikować się z otoczeniem. Mieć wszechstronną wiedzę, ale jednocześnie umieć przełożyć język finansów na język biznesu - mówi Magdalena Hernandez, dyrektor zarządzający ACCA Polska.

fot. mat. prasowe

Jakie kompetencje są najważniejsze w finansach?

Na pierwszym miejscu jest umiejętność planowania i analizy. W dalszej kolejności znalazły się takie kompetencje jak: komunikacja i umiejętność wywierania wpływu.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: