eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nastroje globalnych inwestorów 2013

Nastroje globalnych inwestorów 2013

2013-05-08 12:51

Przeczytaj także: Nastroje globalnych inwestorów 2012


„Pomimo przeważnie pozytywnego nastawienia inwestorów, wygląda na to, że ich kluczowym priorytetem nadal jest unikanie strat, a nie maksymalizowanie zwrotów” – powiedział Greg Johnson, prezes i CEO we Franklin Templeton Investments. „Zmienność rynkowa w ostatnich pięciu latach wzmocniła preferencję inwestorów dla ochrony wartości kapitału kosztem rezygnacji z większego potencjału zysków inwestycyjnych. Jak pokazały ostatnie lata, tendencja do unikania ryzyka skłania inwestorów do pozostawania na obrzeżach rynków, co pozbawia ich szans na wykorzystanie licznych możliwości. Współpraca z doradcą finansowym może być najlepszym sposobem na oszacowanie wszystkich aspektów ryzyka”.

Wylie Tollette, dyrektor grupy ds. analiz wyników i ryzyka inwestycyjnego portfela (PAIR – Portfolio Analysis and Investment Risk) we Franklin Templeton Investments, dodał: „Wielu inwestorów musi ponownie przemyśleć temat ryzyka i skoncentrować się na długim horyzoncie inwestycyjnym. Unikanie ryzyka i zarządzanie ryzykiem to dwie odrębne kwestie. Próby całkowitego zabezpieczenia się przed jakimkolwiek ryzykiem i wahaniami mogą narazić inwestorów na ryzyko innego rodzaju, np. związane z inflacją czy wpływem wzrostu stóp procentowych, które może negatywnie odbić się na zdolności do realizacji celów finansowych”.

Powszechną awersję do ryzyka pogłębia fakt, że ponad połowa (51%) inwestorów na całym świecie niesłusznie twierdzi, że ich krajowe rynki akcji wypracowały w ubiegłym roku zerowe lub ujemne stopy zwrotu, podczas gdy w rzeczywistości giełdy we wszystkich krajach, z których pochodzili ankietowani (poza Hiszpanią) poszły w górę, a indeks MSCI World Index wzrósł o prawie 17%. Polska nie jest wyjątkiem od tej reguły. Indeks MSCI Poland IMI wzrósł w 2012 r. o 40,58% (w USD) , a jednocześnie 30% ankietowanych inwestorów z Polski stwierdziło, że ich krajowy rynek akcji zakończył 2012 r. na minusie.

Inwestorzy dostrzegają lepsze możliwości zagranicą

Pomimo deklarowania ogólnej skłonności do bardziej konserwatywnego inwestowania, inwestorzy dostrzegają możliwości związane z lokowaniem kapitału zagranicą.

Potwierdzając narastający optymizm w stosunku do globalnego inwestowania, dwie trzecie inwestorów spodziewa się w 2013 r. najlepszych możliwości wśród akcji i instrumentów o stałym dochodzie poza ich krajowymi rynkami. Jeżeli chodzi o wyniki rynków akcji w poszczególnych regionach, największa grupa inwestorów (28%) jest zdania, że najwyższe stopy zwrotu wypracują w 2013 r. akcje spółek z Azji. Azję wskazało, ponadto, 33% inwestorów jako region, który ma osiągnąć najwyższe zwroty z akcji w perspektywie 10 lat.

Choć inwestorzy nie są jeszcze gotowi, by przenieść większą część swych inwestycji na rynki zagraniczne w 2013 r., planują zwiększyć udział rynków zewnętrznych w portfelach do prawie 40% w ciągu najbliższych 10 lat, a kapitał ten ma być rozdzielony po równo pomiędzy rynki rozwinięte i rynki wschodzące.

Australia i USA były jedynymi krajami, w których większość inwestorów dostrzega największe możliwości na rynkach akcji i instrumentów o stałym dochodzie w kraju, a nie zagranicą i planuje utrzymać ok. ¾ (78% w Australii i 74% w USA) swych aktywów na rynkach krajowych w ciągu najbliższych 10 lat. Polscy inwestorzy zamierzają ulokować w Polsce ¾ swych inwestycji, co, według badania, jest najwyższym wskaźnikiem w Europie. Ten odsetek inwestycji krajowych ma jednak spaść o 10% (do 65%) w ciągu 10 lat, w miarę, jak coraz więcej kapitału będzie przepływać na rynki rozwinięte i wschodzące.

Polscy inwestorzy uważają, że Azja i Polska wypracują w 2013 r. najwyższe zwroty z inwestycji w akcje (odpowiednio 26% i 24%), a w perspektywie 10 lat przewaga Azji rośnie (28%, w porównaniu z 18% dla Polski).

Główny cel inwestycyjny: emerytura

Kluczowym priorytetem inwestorów na całym świecie jest gromadzenie środków na emeryturę – ok. 1/3 (31%) ankietowanych wskazało emeryturę jako główny cel inwestycyjny na 2013 r. Wybór ten najczęściej padał w ankietach inwestorów z USA i Kanady (54%), a najrzadziej wśród inwestorów z Ameryki Łacińskiej (18%) oraz niektórych krajów z regionu Azji i Pacyfiku (29%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: