eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nastroje globalnych inwestorów 2012

Nastroje globalnych inwestorów 2012

2012-05-18 12:31

Nastroje globalnych inwestorów 2012

Inwestowanie © Bogdan Wankowicz - Fotolia.com

67% polskich inwestorów uważa, że polska gospodarka jest obecnie w słabszej kondycji niż rok temu, podczas gdy tylko 10% twierdzi, że jej stan polepszył się. Równocześnie 58% inwestorów jest sceptycznych co do perspektyw rozwoju polskiej gospodarki. Mimo tak określonych perspektyw inwestorzy są skłonni inwestować przede wszystkim w Polsce, a zaraz za nią w Azji - to wnioski płynące z globalnej ankiety przeprowadzonej przez Franklin Templeton.

Przeczytaj także: Inwestorzy wybierają rynki światowe

Pesymizm na teraz, optymizm na przyszłość

Według Globalnego Badania Nastrojów Inwestorów Franklin Templeton, 66% polskich inwestorów uważa, iż obecny stan gospodarki jest gorszy niż w poprzednim roku. Pomimo pesymistycznego nastroju w stosunku do globalnej i lokalnej gospodarki, 47% inwestorów nie zamierza zmieniać swoich strategii inwestycyjnych. 39% ankietowanych chciałoby zmienić je na bardziej konserwatywne, a tylko 17% zamierza inwestować bardziej agresywnie.

Według badania 37% polskich inwestorów spodziewa się uzyskać stopy zwrotu pomiędzy 5%-10%. Jednak tylko 5,6% z nich uważa, że ich zyski wzrosną o 15-25% w tym roku.

Inwestorzy lubią Azję, ale i tak wybierają Polskę

Polscy inwestorzy skupieni są przede wszystkim na rodzimym rynku finansowym. Zapytani gdzie zainwestowaliby swoje pieniądze, gdyby mieli tylko jeden wybór, 53% z nich wybrałoby właśnie Polskę. Drugim wyborem byłby region Azji (13%). Równocześnie 25% inwestorów wierzy, że rynki Azji przyniosą najwyższe stopy zwrotu w przyszłym roku. Zaraz za tym regionem znalazła się Polska, z oczekiwaną stopą zwrotu na poziomie 18%.

Inwestorzy deklarują stopniowe zwiększanie ich inwestycji poza granicami kraju. Obecnie w niewielkim stopniu na rynkach zagranicznych inwestuje około 81% ankietowanych, ale odsetek ten, według przeprowadzonego badania, ma spaść kosztem wzrostu wartości zagranicznych inwestycji do 77% na koniec 2012 r. i do 63% w ciągu kolejnych 10 lat. Im młodsi wiekiem inwestorzy tym bardziej są chętni inwestować globalnie – 13% inwestorów w wieku 18-34 lata twierdzi, że w ciągu najbliższych 10 lat zainwestuje poza granicami kraju od 61%-100% kapitału.

fot. Bogdan Wankowicz - Fotolia.com

Inwestowanie

Nastroje globalnych inwestorów 2012

Coraz wyższa awersja do ryzyka

W ciągu ostatnich kilku lat u ponad połowy Polaków (54%) awersja do ryzyka zwiększyła się. Pośród różnych klas aktywów do wyboru, za ryzykowne i bardzo ryzykowne 46% ankietowanych uznało akcje, a 35% za takie uznało obligacje. Metale szlachetne oraz nieruchomości zostały uznane za pozbawione ryzyka przez 36% inwestorów. Natomiast czynnikiem, który ma największy wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne, według ankietowanych, jest gwarantowana stopa zwrotu (80% respondentów) oraz finalna stopa zwrotu, którą wybrało 69% inwestorów.

“Badanie pokazało, że polscy inwestorzy wciąż są pesymistami jeśli chodzi o polską i światową gospodarkę. Z drugiej strony są chętni dywersyfikować i inwestować za granicą w kolejnych latach, gdzie spodziewają się osiągnąć wyższe wyniki inwestycyjne niż na lokalnych rynkach” – powiedział Michał Staszkiewicz, Head of Sales, Franklin Templeton Poland.

W przeprowadzonym w tym roku Globalnym Badaniu Nastrojów Inwestorów Franklin Templeton ankietowanych zostało ponad 20 tys. osób z 19 krajów, które reprezentowały 70% światowego PKB1. Badanie ukazuje unikalne wyniki zmian nastrojów inwestorów w kluczowym dla cyklu koniunkturalnego momencie.

Polska vs. Świat

44% ankietowanych na całym świecie inwestorów spodziewa się przynajmniej 5% stóp zwrotu w 2012 roku. Podobnie jest, gdy weźmie się pod uwagę rynek akcji – 40% inwestorów spodziewa się stóp zwrotu na poziomie min. 5% w tym roku, a optymizm rośnie wyraźnie gdy pod uwagę weźmie się 10-letni horyzont czasowy – w takim wypadku 50% inwestorów spodziewa się takiej samej, zannualizowanej stopy zwrotu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: