eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nastroje globalnych inwestorów 2012

Nastroje globalnych inwestorów 2012

2012-05-18 12:31

Przeczytaj także: Inwestorzy wybierają rynki światowe


Globalna niepewność na rynkach przyczyniła sie do konserwatywnych inwestycji i awersji do ryzyka

Niepewność co do stanu globalnej gospodarki wciąż jest jednym z głównych czynników wpływających na zachowanie inwestorów. Nieco ponad połowa ankietowanych (51%) uważa, że stan globalnej gospodarki pogorszył się w porównaniu do poprzedniego roku, a 45% twierdzi, iż ich awersja do ryzyka zwiększyła się „co najmniej trochę” w ciągu minionych trzech lat. Odzwierciedlając te konserwatywne podejście, zdecydowana mniejszość (jeden na pięciu respondentów) jest zainteresowana bardziej ryzykownym podejściem do ich portfeli.

“Globalna niepewność wciąż jest głównym czynnikiem wypełniającym myśli inwestorów i wzmacnia potrzebę posiadania dobrze zdywersyfikowanych planów inwestycyjnych I odpowiedniego podejścia do zarządzania ryzykiem”, mówi Greg Johnson, CEO Franklin Templeton Investments.

„To zdecydowanie pole do popisu dla doradców finansowych, którzy odgrywają kluczową rolę dzięki ich ekspertyzom i radom dla inwestorów”, dodaje.

Skłonność inwestorów do preferowania rynku lokalnego

Badanie Franklin Templeton pokazało, że inwestorzy wolą w krótkim terminie inwestować w kraju, w którym mieszkają. W przypadku możliwości wyboru tylko jednego regionu do inwestycji w przyszłym roku, ponad połowa respondentów (56%) zainwestowałoby właśnie w ich kraju. Co ciekawe, tylko 37% z nich uważa, że ich kraj przyniesie najwyższe stopy zwrotu.

Mimo tego, że inwestorzy są ostrożni jeśli chodzi o inwestowanie globalnie, większość z nich posiada niewielki udział swoich inwestycji poza granicami kraju. Większość respondentów na świecie (72%) posiada ograniczony udział inwestycji za granicą (poniżej 20%), natomiast prawie co piąty z nich posiada ponad 21% swojego portfela w aktywach zainwestowanych za granicą. Ten odsetek zwiększa się do 44%, jeśli pod uwagę weźmiemy wydłużony horyzont inwestycyjny do 10 lat, co wskazuje na rosnący trend inwestycji za granicą w przypadku inwestorów długoterminowych.

“Podczas gdy wielu inwestorów preferuje ich lokalne rynki w krótkim horyzoncie czasowym, ankieta pokazuje, iż ci, którzy inwestują długoterminowo, chcą zwiększać swoją ekspozycję na kolejne rynki na świecie”, mówi Greg Johnson.

Ankietowani oczekują wzrostu stóp zwrotu na rynkach wschodzących

Ankietowani inwestorzy są nieco bardziej optymistyczni jeśli chodzi o perspektywy inwestycyjne w przypadku rynków wschodzących w porównaniu do rynków rozwiniętych. Oczekują oni wyższych stóp zwrotu w ciągu najbliższych pięciu lat na emerging markets niż na rynkach rozwiniętych zarówno w przypadku akcji, jak i obligacji.

Inwestorzy z regionu Azji i Pacyfiku są najbardziej optymistyczni jeśli chodzi o inwestycje w akcje na emerging markets: 67% z nich oczekuje rocznych stóp zwrotu na poziomie 5% i więcej przez najbliższe pięć lat. Inwestorzy z Europy są nieco bardziej pesymistyczni – 56% z nich oczekuje podobnych stóp zwrotu.

Globalnie, uczestnicy ankiety widzą potencjał w rynkach rozwiniętych, 49% z nich oczekuje rocznych stóp zwrotu na poziomie 5% lub więcej.

Pozostałe wnioski z ankiety:
  • Prawie ten sam odsetek polskich inwestorów preferuje inwestycje zagraniczne w polskim złotym (35,9%) i w euro (32,3%)
  • 28% ankietowanych nie posiadało w momencie odpowiedzi żadnych inwestycji, podczas gdy 7% posiadało fundusze inwestycyjne, taki sam odsetek respondentów posiadał akcje
  • 75% inwestorów jest chętna na zakup polisy ubezpieczeniowej jako planu inwestycyjnego dla ich dzieci. 70% inwestorów chciałoby kupić fundusze inwestycyjne.

Informacje o badaniu
Tegoroczna edycja Globalnego Badania Nastrojów Inwestorów Franklin Templeton zawiera odpowiedzi od 20 623 respondentów w 19 krajach: Brazylii, Chile i Meksyku w Ameryce Łacińskiej; Australii, Chinach, Japonii, Hong Kongu, Indiach, Malezji, Koreii Południowej, Singapurze w regionie Azji i Pacyfiku; w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii w Europie oraz w USA i Kanadzie w Ameryce Północnej. Ankieta została przygotowana we współpracy z Danem Arielem, profesorem Psychologii i Ekonomii Behawioralnej na Duke University i przeprowadzona online przez firmę Qualtrics. Ankietowani zostali wybrani spośród wolontariuszy biorących udział w ankietach online, wszyscy byli pełnoletni. Ankiety zostały przeprowadzone pomiędzy 30 stycznia i 13 lutym 2012 we wszystkich krajach oprócz Kanady, gdzie ankieta została przeprowadzona pomiędzy 2 i 8 marca 2012 roku. Zarówno płeć, status materialny, wykształcenie i wiek są reprezentatywne dla populacji danego kraju.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: