eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 17/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 17/2013

2013-04-28 11:34

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 16/2013

  • Według szacunków ekspertów międzynarodowego tygodnika "The Economist" ok. 1/4 młodych ludzi na świecie nie ma co robić - nie pracuje, nie studiuje i nie przyucza się do zawodu.
  • PKB Stanów Zjednoczonych (w ujęciu zanualizowanym) wzrósł o 2,5% kw/kw w I kw. 2013 r. W IV kw. 2012 r. PKB wzrósł w tym ujęciu 0,4%, a w III kw. - o 3,1%.
  • Z raportu think tanku Pew Research Center wynika, że w pierwszych dwóch latach ożywienia gospodarki USA po kryzysie z 2008 roku w Ameryce pogłębiały się nierówności społeczne, 7 proc. najbogatszych gospodarstw domowych wzbogaciło się (o ok. 28 proc.), natomiast pozostałe relatywnie zbiedniały (o ok. 4 proc.). Średnia wartość majątków 8 mln najbogatszych gospodarstw była w 2011 roku 24 razy większa niż średnia wartość majątków 111 mln gospodarstw z mniej zamożnej grupy. Dwa lata wcześniej proporcja ta wynosiła 18 do 1.
  • Według opublikowanego przez KE raportu nt. stabilności finansowej wartość aktywów całego systemu bankowego UE wynosi 42 bln euro i stanowi 350 proc. unijnego PKB, podczas gdy sektor bankowy USA stanowi tylko 78 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Takie proporcje między aktywami banków a unijnym PKB stanowią "czynnik ryzyka, którego nie można zignorować" Europejski Bank Centralny uważa, że jakiekolwiek opóźnienie we wdrażaniu unii bankowej, zwłaszcza jej drugiego - po uzgodnionym wspólnym nadzorze - etapu (wspólna naprawa banków) jest "szkodliwe" dla stabilności i wzrostu w UE.
  • Według KE specyficzną cechą architektury europejskiego sektora bankowego jest ogromny i "przemawiający" udział w aktywach sektora dziesięciu największych banków. "Pod koniec 2011 r. utrzymywały one aktywa wielkości 15 bilionów euro. 10 największych banków w UE utrzymuje aktywa warte 122 proc. unijnego PKB w porównaniu do 44 proc. w USA".
  • Według ekspertów Paryż zamierza zostać jednym z najważniejszych, po Londynie, centrów finansowych wyspecjalizowanych w transakcjach juanem; by to zrealizować skłonny jest wymienić kilkadziesiąt miliardów euro. Także o tej sprawie Francois Hollande zamierza rozmawiać w Pekinie w trakcie najbliższej wizyty. Przedmiotem tej wizyty są też zamiary uzyskania od Chin zamówień dla francuskiego przemysłu.
  • Według Juan Carlos Lentijo - przedstawiciela Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i szefa zespołu eksperta tej organizacji dezaktywacja zniszczonej w 2011 roku przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż wcześniej prognozowane 40 lat. Promieniotwórcze skażenie
  • okolicznych terenów objęło tereny, z których musiano ewakuować 160 tys. ludzi.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O SKUTKACH KRYZYSU DLA AMERYKAŃSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA

Różnorakie są skutki kryzysu w amerykańskiej gospodarce, różny jest też jego wpływ na stan majątkowy Amerykanów. W tym komentarzu proponuję spojrzeć na zmiany w wartości majątku amerykańskich gospodarstw, szczególnie z punktu widzenia tego, co w uproszczeniu nazywamy nierównościami społecznymi...

Nie jest zaskakującym wniosek generalny, że w trakcie obecnego kryzysu dotąd zamożni jeszcze bardziej wzbogacili się, a pozostali w tym samym okresie zbiednieli. Kontynuując rozważania w tym kierunku warto więc postawić pytanie: w jakim zakresie wystąpiły te zmiany. W tym celu skorzystaliśmy z wyników szczegółowych analiz przedstawionych w raporcie think tanku Pew Research Center.

Z tego raportu wynika, że w pierwszych dwóch latach ożywienia gospodarki USA po kryzysie z 2008 roku w Ameryce wyraźnie pogłębiały się nierówności społeczne. Okazuje się, że 7 proc. najbogatszych gospodarstw domowych wzbogaciło się (o ok. 28 proc.). Stało się tak, bo najbogatsi swoje aktywa ulokowali głównie w akcjach i innych produktach finansowych.

Gorzej przedstawiają się dziś majątki ludzi mniej zamożnych. Ich majątki relatywnie zbiedniały (o ok. 4 proc.). Stało się tak, bo tymi ich majątkami są najczęściej nieruchomości, domy.

Cytowany raport informuje, że w 2011 roku tylko 7 proc. najbogatszych było w posiadaniu 63 proc. majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe, podczas gdy dwa lata wcześniej było to 56 proc.

Pogłębienie się przepaści między najbogatszymi i pozostałą częścią społeczeństwa obrazuje parametr pokazujący, że w 2011 średnia wartość majątków 8 mln najbogatszych gospodarstw była 24 razy większa niż średnia wartość majątków 111 mln gospodarstw z mniej zamożnej grupy, podczas gdy dwa lata wcześniej proporcja ta wynosiła 18 do 1.

Co prawda z liczb zaprezentowanych w tym raporcie wynika, że ogółem wartość majątku posiadanego przez obywateli USA wzrosła między 2009 a 2011 rokiem o 14 proc. (średnio z 298 tys. do 339 tys. USD). Jednak szczegółowe badania pokazały, że bardziej wzrosły majątki najzamożniejszych, których majątki przekraczają 0,5 mln USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: