eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 16/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 16/2013

2013-04-21 11:19

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 15/2013

  • Według zaprezentowanego w Waszyngtonie przez MFW raportu o sytuacji fiskalnej (Fiscal Monitor) deficyty finansów publicznych krajów rozwiniętych spadają; w 2013 r. mają być średnio o połowę niższe, niż na początku kryzysu w 2009 r. Spadły w zeszłym roku o trzy czwarte proc. PKB., a ten trend ma się też utrzymywać w tym roku.
  • Według chińskiego biura statystycznego Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2013 r. o 7,7 proc. r/r (po wzroście w IV kw. 2012 o 7,9 proc.) W ujęciu k/k chiński PKB wzrósł w I kw. 2013 o 1,6 proc. po wzroście w IV kw. 2012 o 2,0 proc.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu 2013 r. spadły o 0,2 proc. licząc m/m. Inflacja bazowa (nie uwzględnia cen paliw i żywności), wyniosła 0,1 proc. m/m. Licząc r/r wskaźnik CPI wzrósł w marcu o 1,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,9 proc.
  • Eksperci Banku Światowego, skorygowali swoją dotychczasową prognozę wzrostu gospodarczego Chin z wcześniej przewidywanych 8,4 proc. do 8,3 proc. Podobną korektę swojej wcześniejszej prognozy przedstawili analitycy JP Morgan, który obniżyli ją z 8,2 proc. do 7,8 proc.
  • Unia Europejska i Japonia kontynuują rozmowy dot. umowy o wolnym handlu. Po pierwszej rundzie negocjacji ogłoszono sukces. Finalnym celem negocjacji jest wyeliminowanie barier taryfowych i pozataryfowych w przepływie towarów, usług i inwestycji oraz uregulowanie innych kwestii związanych z handlem, takich jak zamówienia publiczne czy konkurencja. Jeśli zostanie zawarta umowa, to ulegnie ożywieniu gospodarka Europy, która osiągnie wyższy wzrost gospodarczy i powstanie 400 tys. nowych miejsc pracy. Oczekuje się też, że eksport z UE do Japonii wzrośnie o 32,7 proc., a japoński eksport do UE o 23,5 proc. Japonia zajmuje siódme miejsce na liście największych partnerów handlowych UE i jest też drugim - po Chinach - unijnym partnerem handlowym w Azji. Natomiast Unia Europejska jest trzecim partnerem handlowym Japonii, po Chinach i USA.
  • Według Banku Światowego 1,2 miliarda ludzi na świecie żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie. W Afryce subsaharyjskiej żyje dziś ponad 1/3 najbiedniejszych. Według ocen MFW/BŚ żyje tam za mniej niż 1,25 USD dziennie ponad 410 mln mimo, że w 1981 r. było to "tylko" 205 milionów. W Indiach w 1981 roku ok. 22 proc. żyło w skrajnej nędzy, a teraz szacuje się tę grupę na ok. 33 proc. Ale w Chinach na początku lat 80. w skrajnym ubóstwie żyło ok. 43 proc. Chińczyków, a obecnie tę grupę szacuje się na 13 proc.
  • Przez ostatnie trzy lata MFW zalecał europejskim rządom cięcia wydatków i politykę drastycznych oszczędności. Od niedawna jednak poglądy Lagarde zaczęły ewoluować i teraz szefowa Funduszu przestrzega przed zbyt surowymi metodami równoważenia budżetu i uzdrawiania finansów publicznych, mogą one bowiem zdusić wzrost gospodarczy i osiągnąć skutki przeciwne do pożądanych. Eksperci przewidują zmiany w polityce MFW, bo dając się wciągnąć w ratowanie strefy euro wraz z pozostałymi członkami trojki (EBC, KE) Międzynarodowy Fundusz Walutowy stracił niezależność. By się ratować, musi opuścić trojkę...
  • W tym roku powinna zostać podpisana umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy krajów Zatoki Perskiej (RWZP). RWZP jest politycznym i gospodarczym organem współpracy jednoczącym Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn, Arabię Saudyjską, Oman, Kuwejt i Katar. Kraje te mają ponad 60-proc. udział w ogólnym handlu pomiędzy Chinami a krajami Ligi Arabskiej. Wartość transakcji między Chinami i RWZP wyniosła w 2011 r. ponad 133,8 mld dolarów, co stanowi 68,3 proc. wartości handlu między Chinami a krajami Ligi Arabskiej; do końca 2011 r. wartość obustronnych inwestycji osiągnęła 4,1 mld dolarów. Obecnie Chiny są drugim co do wielkości wymiany handlowej partnerem ZEA z obrotami rzędu 40 mld w 2012 r., ale już w 2015 r. Chiny wyprzedzą Indie i staną się największym partnerem ZEA przy wartości wymiany handlowej ok. 60 mld dolarów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KRÓTKO O CHIŃSKIEJ GOSPODARCE PO I KW. 2013 ROKU

Według chińskiego biura statystycznego Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2013 r. o 7,7 proc. r/r (po wzroście w IV kw. 2012 o 7,9 proc.). Ten wynik jest o 0,2 pkt. proc. gorszy od rządowych prognoz. W ujęciu kw/kw chiński PKB wzrósł w I kw. 2013 o 1,6 proc. (po wzroście w IV kw. 2012 o 2,0 proc.). Mimo wyniku gorszego od rządowych prognoz chińscy analitycy są zdania, że nie będzie to miało wpływu na realizację planowanego, rocznego wzrostu gospodarczego na poziomie 7,5 proc. r/r. Szczegółowe dane wskazują na ożywienie na rynku pracy i rosnące dochody ludności, co potwierdza tezę o trwałych perspektywach rozwoju chińskiej gospodarki, drugiej gospodarki świata. Jednak niewiadomą jest dalsza perspektywa tej gospodarki...

Żyjemy w trudnych czasach, w których prognozowanie przyszłości jest bardzo ryzykowne. Ponieważ jednak bardzo ważna jest rola Chin w tempie rozwoju globalnej gospodarki, więc warto w tym zakresie zwrócić uwagę na opinię ekspertów Banku Światowego, którzy skorygowali swoją dotychczasową prognozę wzrostu gospodarczego Chin z wcześniej przewidywanych 8,4 proc. do 8,3 proc. Podobną korektę swojej wcześniejszej prognozy przedstawili analitycy JP Morgan, który obniżyli ją z 8,2 proc. do 7,8 proc. Warto tu także zaprezentować stosunkowo ogólny komentarz do tej nowej prognozy głównego ekonomisty JP Morgan w Chinach, według którego "w 2013 roku chińska gospodarka będzie kontynuować umiarkowany i zrównoważony wzrost, chociaż w perspektywie długookresowej będzie zauważana stała tendencja schładzania gospodarki".

W pewnym stopniu potwierdzeniem powyższej opinii jest to, że:
  • w I kwartale produkcja przemysłowa wzrosła o 9,5 proc. i jest to wynik gorszy o 2,1 pkt proc. r/r oraz gorszy o 0,5 pkt proc. niż w całym 2012 roku.
  • trwałe inwestycje w I kwartale b.r. wzrosły o 20,9 proc., a więc tak samo, jak w I kwartale ub. roku. Miały one 2,3-proc. udział w 7,7-proc. wzroście w I kwartale b.r. (w ubiegłym roku inwestycje trwałe miały 3,9-proc. udział w 7,8-proc. wzroście PKB).
  • sprzedaż detaliczna towarów konsumpcyjnych wzrosła w I kwartale 2013 o 12,4 proc. (wobec 14,8 proc. w tym samym okresie roku ubiegłego). Warto tu dodać, że konsumpcja miała w I kwartale b.r. 55,5-proc. udział we wzroście gospodarczym.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: