eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fundusze private equity w 2013 r.

Fundusze private equity w 2013 r.

2013-03-29 10:53

Przeczytaj także: Fundusze private equity w 2012 r.


Inwestorzy oczekują największej aktywności w sektorach środków farmaceutycznych i opieki zdrowotnej (54%), dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego (51%), przedsiębiorstw użyteczności publicznej w obszarze energii (41%) oraz IT i telekomunikacji (41%). „W najbliższych latach, sektory te obiecują stabilny wzrost lub ze względu na zmiany w sektorze wytwarzania energii w Niemczech, wzrost liczby transakcji. Dlatego fundusze private equity będą miały możliwość nabycia dochodowych podmiotów" tłumaczy Sievers, ekspert Roland Berger.

Oczekuje się nieznacznego spadku aktywności na rynku, w szczególności w krajach najbardziej borykających się z kryzysem strefy euro - zwłaszcza w Grecji (-1,0%), Francji (-0,7%), Hiszpanii/ Portugali i Włoszech (-0,6%).

Finansowanie długu będzie trudniejsze

Duże transakcje o wartości przekraczającej 500 mln euro pozostaną wyjątkami w 2013 roku. To dlatego, ponieważ eksperci uważają, że dostępność finansowania długu będzie nadal utrudniona: „Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę płynność na rynku i przygotowania do sprzedaży, które obserwujemy z udziałem większych podmiotów" mówi Sievers. „Atrakcyjność podmiotów i oczekiwania co do cen zakupu będą decydujące dla liczby i wielkości transakcji rynku przejęć i fuzji." Respondenci oczekują, że przynajmniej wzrośnie atrakcyjność podmiotów. W odniesieniu cen nie oczekuje się znaczących redukcji w porównaniu do ubiegłego roku.

Źródłem akwizycji będą głównie wykupy większościowych udziałów w przedsiębiorstwach rodzinnych (46%), częściowe wydzielenie działalności i transakcje pomiędzy funduszami private equity (43%). Inwestorzy strategiczni (23%) będą stanowić większość potencjalnych nabywców, zaraz za nimi zajmą miejsce wyjścia za pośrednictwem funduszy private equity, jak również operacje typu dual (np. IPO oraz proces fuzji i przejęcia) oraz triple track (np. IPO, fuzja i przejęcia oraz refinansowanie) wszystkie na ok. 20%.

Cel: Dopasowanie modelu biznesowego

W 2013 r. fundusze private equity bardziej skupią się na rozwijaniu spółek swoich portfeli. Aby to uczynić, będą podejmowały działania zarówno strategiczne (39%) jak i operacyjne (36%). Działania finansowe, takie jak refinansowanie lub rekapitalizacja są istotne tylko dla 26% badanych.

Dwie trzecie inwestorów uważa, że model biznesowy private equity musi zostać zbadany pod kątem trwałości. „Kryzys finansowy pokazał nam, że potrzebne są pewne dostosowania. Na przykład, pasywne zarządzanie portfelem nie jest już skuteczne w dłuższej perspektywie czasu. Fundusze private equity powinny skorzystać z okazji i wyegzekwować bardziej aktywne podejście do zarządzania spółkami swojego portfela. Pomogłoby to dostosować je do nowych warunków rynkowych, a tym samym lepiej przygotować do radzenia sobie z przyszłymi kryzysami" wyjaśnia Sievers.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: