eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fundusze private equity w 2012 r.

Fundusze private equity w 2012 r.

2012-03-07 14:08

Według najnowszego opracowania ekspertów Roland Berger Strategy Consultants, trudne otoczenie finansowe zmusza inwestorów Private Equity do koncentrowania się na rozwoju przedsiębiorstw już znajdujących się w ich portfelach.

Przeczytaj także: Fundusze private equity w 2013 r.

  • 73% respondentów oczekuje, że liczba transakcji M&A z udziałem PE pozostanie na tym samym poziomie lub zmniejszy się;
  • Respondenci oczekują największego obniżenia aktywności w rejonie Morza Śródziemnego, we Francji oraz w krajach Beneluksu;
  • Najciekawszymi branżami dla nowych inwestycji będą sektory dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego, przemysł farmaceutyczny, sektor opieki zdrowotnej, logistyki oraz usług dla biznesu;
  • Liczba dużych transakcji spadnie ze względu na coraz trudniejszy dostęp do źródeł finansowania;
  • Coraz wyraźniej widoczny jest rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami właścicieli i wycenami spółek dokonywanymi przez potencjalnych inwestorów. Fundusze Private Equity dostrzegają konieczność poprawy atrakcyjności spółek znajdujących się w ich portfelach aby podnieść ich wyceny.

Mimo, że w ostatnich latach sytuacja na europejskim rynku Private Equity znacznie się poprawiła, jednak branża spodziewa się obecnie spadku liczby transakcji M&A z udziałem prywatnych inwestorów kapitałowych. Będziemy to mogli zaobserwować szczególnie w krajach takich jak Grecja, Włochy i Hiszpania, ze względu na ich niestabilność finansową; Francja i kraje Beneluksu również będą mogły odczuć skutki kryzysu. Badania wykazały, że sektor farmaceutyczny, ochrony zdrowia, dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego, logistyki oraz usług dla biznesu będą z pewnością stanowić obiekt zainteresowań dla inwestorów należących do PE.

Równocześnie z badań wynika, że duże transakcje na kwoty powyżej 250 mln Euro będą należeć do rzadkości, ze względu na dużą niestabilność rynku kapitałowego i restrykcyjność rynku finansowego (ograniczony dostęp do źródeł finansowania). Przewidywania rynku Private Equity dotyczą przejęć, które w głównej mierze związane będą z firmami należącymi do dużych grup kapitałowych (76%) oraz holdingami rodzinnymi (69%). W tym roku inwestorzy PE będą kłaść nacisk na aktywne zarządzanie spółkami portfelowymi. Prawie 94% uczestników badania uważa, że dalszy rozwój ich spółek portfelowych ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to jedyny sposób, aby podnieść ich gwałtownie malejące wyceny. Są to kluczowe wnioski płynące z raportu „Perspektyw europejskiego rynku Private Equity 2012 r.” opublikowanego przez Roland Berger Strategy Consultants.

„Po ożywieniu rynku Private Equity w ostatnich dwóch latach, gospodarka europejska stopniowo wytraca swój impet”, mówi Gerd Sievers, Partner w Roland Berger Strategy Consultants. "Wynika to głównie z niepewnej perspektywy wzrostu gospodarczego w wielu krajach, a także z trudnej sytuacji refinansowania".

Zmniejszenie liczby transakcji M&A z udziałem PE

73% respondentów spodziewa się w 2012 r. spadku lub przynajmniej stagnacji w liczbie transakcjach M&A z udziałem PE. Rynek skurczy się zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego, gdzie inwestorzy PE będą rzadziej uczestniczyć w przejęciach firm w krajach takich jak Grecja (-10%), Hiszpania, w Portugalii i we Włoszech (-7%). „Niestabilna sytuacja ekonomiczna w tych krajach odstrasza inwestorów,” wyjaśnia Sievers.

Eksperci spodziewają się 7% zmniejszenia się rynku PE również we Francji i krajach Beneluksu oraz 3% w regionie Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Wielka Brytania, jako jeden z najważniejszych rynków dla inwestorów PE, także doświadczy nieznacznie negatywnego trendu (-2%). Kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz Skandynawia (+1%), a zwłaszcza Polska (+4%) znajdują się w trendzie wzrostowym. Większość transakcji M&A nastąpi w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia (56%), dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego (51%) oraz w logistyce i usługach dla biznesu (37%).

 

1 2

następna

Cloud computing a rynek pracy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: