eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakupy online: ważna jakość produktów i oszczędność czasu

Zakupy online: ważna jakość produktów i oszczędność czasu

2013-03-14 00:22

Zakupy online: ważna jakość produktów i oszczędność czasu

Zakupy online © auremar - Fotolia.com

Choć cena jest wciąż kluczowym czynnikiem towarzyszącym decyzjom zakupowym Polaków, coraz większą rolę odgrywa jakość i oszczędność. Wskazuje na nie już co piąty internauta - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gemiusa i e-Commerce Polska.

Przeczytaj także: Co wpływa na decyzje zakupowe Polaków?

W badaniu wzięło udział 1,5 tys. internautów. Wyniki pokazują, że największą wagę do wysokiej jakości produktów przykładają osoby kupujące w sieci kilka razy w tygodniu (48 proc. osób z tej grupy). Na tym aspekcie bardziej zależy osobom z wykształceniem wyższym (21 proc. osób z tej grupy), będącym w dobrej sytuacji materialnej (24 proc. osób z tej grupy), częściej mężczyznom (24 proc.) niż kobietom (16 proc.). Jakość biorą pod uwagę częściej kupujący w sklepach internetowych (26 proc. osób z tej grupy), rzadziej na aukcjach (18 proc. osób z tej grupy).

Na oszczędności czasu zależy zarówno osobom kupującym w e-sklepach (22 proc. osób z tej grupy), jak i na aukcjach internetowych (22 proc. osób z tej grupy). Czynnik ten jest ważniejszy dla mężczyzn (23 proc. panów), osób z wykształceniem wyższym (31 proc. osób z tej grupy), internautów będących w dobrej sytuacji materialnej (23 proc.) i pracujących (25 proc.). Na kwestię oszczędności czasu wskazują częściej internauci kupujący w sieci od jednego do kilku razy w miesiącu (24 proc. osób w tej grupie).

Zdaniem prof. Grzegorza Mazurka z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego, wyniki badań dają niezwykle istotną wskazówkę natury strategicznej dla podmiotów z branży e-commerce. – Widać wyraźnie, że o klienta można walczyć nie tylko ceną, ale też jakością produktu, jego unikatowością czy ponadprzeciętną obsługą, w tym oferowaniem usług dodatkowych – uważa profesor Mazurek.

fot. auremar - Fotolia.com

Zakupy online

Na oszczędność pieniędzy kładą nacisk głównie osoby, które w ogóle nie kupują w sieci (44 proc. z nich) oraz ci, którzy robią zakupy internetowe rzadziej niż raz w miesiącu (38 proc. tych osób).


Okazuje się, że na oszczędność pieniędzy kładą nacisk głównie osoby, które w ogóle nie kupują w sieci (44 proc. z nich) oraz ci, którzy robią zakupy internetowe rzadziej niż raz w miesiącu (38 proc. tych osób). Największe znaczenie ma ona dla kobiet (39 proc. pań), częściej osób z wykształceniem podstawowym (43 proc. z nich) oraz badanych w złej sytuacji materialnej (46 proc. ankietowanych z tej grupy). Do oszczędności pieniędzy wagę przykładają częściej osoby kupujące na aukcjach (43 proc. z nich), rzadziej w e-sklepach (35 proc.).

– Co ciekawe, oszczędność pieniędzy jest najważniejsza dla grupy osób nie kupującej w internecie – mówi Mateusz Gordon, ekspert Gemiusa w obszarze e-handlu. – Prawdopodobnie są to użytkownicy nieświadomi, których przed zakupami w sieci powstrzymuje obawa przed byciem oszukanym przez nieuczciwego sprzedawcę. Do tej grupy należą też konsumenci, którzy dokonują zakupów spontanicznie, częściej pod wpływem reklamy telewizyjnej niż własnej analizy cen produktów – zauważa Gordon.

Jak pokazują wyniki, 72 proc. respondentów deklaruje, że kiedykolwiek zrobiło zakupy przez internet. Badanie przeprowadzono w grudniu 2012 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: