eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek fuzji i przejęć 2012

Rynek fuzji i przejęć 2012

2013-03-07 13:39

Rynek fuzji i przejęć 2012

Rynek fuzji i przejęć 2012 © freshidea - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W zeszłym roku w Polsce przeprowadzono 276 transakcji fuzji i przejęć. Tym samym Polska znalazła się w pierwszej trójce państw Środkowej i Wschodniej Europy. Wyprzedziła nas tylko Turcja, w której przeprowadzono 297 transakcji. Za nami znalazły się Czechy, w których przeprowadzono 155 transakcji.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia: wysoka atrakcyjność Polski

Barometr transakcji fuzji i przejęć przygotowany przez doradczą firmę Ernst & Young pokazuje, że w całym regionie przeprowadzono 1108 takich transakcji, a ich wartość wyniosła 41,8 miliarda USD.

Pod względem wartości transakcji, Polska znalazła się na trzecim miejscu z 8,02 miliarda USD. Pierwsza była Turcja, drugie Czechy. - Należy jednak zwrócić uwagę, że spadek wartości transakcji w 2012 roku w Polsce jest związany z tym, że rok wcześniej przeprowadzono wyjątkowo wartościowe fuzje i przejęcia, jak głównie przejęcie Polkomtela – przyznaje Brendan O’Mahony, Partner Zarządzający w Dziale Doradztwa Transakcyjnego Ernst & Young.

fot. mat. prasowe

Liczba transakcji fuzji i przejęć

W 2012 roku w Polsce przeprowadzono 276 transakcji fuzji i przejęć


W całym regionie najwięcej transakcji fuzji i przejęć odbywało się branży przemysłowej, usługowej, górniczej oraz energetycznej. Największe pod względem wartości transakcje miały miejsce w sektorze bankowym, spożywczym, górniczym i energetycznym.

Większość transakcji odbyła się z udziałem inwestorów strategicznych. W Polsce było to ponad 90% fuzji i przejęć. 59% wszystkich transakcji dotyczyła firm działających na terenie Polski. 30% to fuzje i przejęcia przez zagranicznych inwestorów, a 11% to transakcje przeprowadzone przez polskie firmy poza granicami kraju. Najaktywniejszymi inwestorami zagranicznymi w Polsce były Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Wielka Brytania.

fot. mat. prasowe

Szacunkowa wartość rynku fuzji i przejęć

Pod względem wartości transakcji, Polska znalazła się na trzecim miejscu z 8,02 miliarda USD


Większość polskich fuzji i przejęć miała miejsce w sektorze przemysłowym, ale największą wartość miały transakcje przeprowadzone w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym - czyli przejęcie Kredyt Banku przez Banco Santander oraz przejęcie Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta SA przez Talanx.

fot. freshidea - Fotolia.com

Rynek fuzji i przejęć 2012

W całym regionie najwięcej transakcji fuzji i przejęć odbywało się branży przemysłowej, usługowej, górniczej oraz energetycznej. Największe pod względem wartości transakcje miały miejsce w sektorze bankowym, spożywczym, górniczym i energetycznym.


Informacje o badaniu
Badanie Ernst & Young zostało przeprowadzone w 11 krajach: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Grecji, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji oraz na Węgrzech. Tylko w pięciu z nich, czyli w Czechach, Grecji, Polsce, Słowacji oraz w Turcji rynek transakcji fuzji i przejęć zwiększył się w 2012 roku. W całym regionie wartość transakcji spadła o 17,6%.

Badanie objęło wszystkie fuzje i przejęcia na rynku niepublicznym.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: