eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Zmiany w rządzie: Rostowski wicepremierem

Zmiany w rządzie: Rostowski wicepremierem

2013-02-20 23:43

Zmiany w rządzie: Rostowski wicepremierem

Jacek Rostowski © World Economic Forum CC BY-SA 2.0

Premier Donald Tusk zaproponował zmiany w składzie Rady Ministrów oraz rozdziale funkcji rządowych. Wicepremierem ma zostać minister finansów Jacek Rostowski. Premier podkreślał, że zmiana ta wynika z priorytetów rządu na rok 2013 i 2014.

Przeczytaj także: Zmiany w rządzie zatwierdzone

Donald Tusk zmiany w rządzie zapowiedział kilka dni temu i już od tego czasu trwały spekulacje, który z ministrów pożegna się z posadą. Zmiany jednak okazały się drobne. Obecny minister finansów, Jan Vincent-Rostowski, został również wicepremierem. Jedyną poważniejszą zmianą okazała się zmiana na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. Na miejsce Jacka Cichockiego, który zostanie szefem Kancelarii Premiera, został zaproponowany Bartłomiej Sienkiewicz.

Nowego ministra czeka teraz procedura przewidziana Konstytucją. Premier musi wystąpić z wnioskiem o odwołanie poprzedniego ministra i o mianowanie nowego do Prezydenta. Prezydent odpowiednim postanowieniem odwołuje zaś i powołuje ministrów, którzy swój urząd mogą objąć dopiero po złożeniu przysięgi wobec Prezydenta RP.

Z kolei mianowanie ministra finansów wicepremierem niektórzy komentatorzy interpretują jako wzmocnienie segmentu finansowego rządu kosztem gospodarczego, reprezentowanego przez obecnego wicepremiera i jednocześnie ministra gospodarki, szefa koalicyjnego PSL Janusza Piechocińskiego.

Premier Tusk podkreślał, że mianowanie ministra Rostowskiego na stanowisko wicepremiera ma związek z priorytetami rządu na rok 2013 i 2014, w tym z działaniami pro-wzrostowymi i utrzymaniem dyscypliny finansów publicznych.

Jan Vincent-Rostowski piastuje stanowisko ministra finansów od wyborów w roku 2011 i powołania drugiego rządu Donalda Tuska, choć stanowisko to pełnił również i w kadencji 2007-2011. Od 2011 r. jest także posłem na Sejm RP.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: