eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 5/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 5/2013

2013-02-02 23:59

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 4/2013

  • Według amerykańskiego Departament Handlu PKB spadł w IV kwartale 2012 roku o 0,1 proc. r/r (w III kwartale 2012 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc. r/r). To skutek spadku wydatków rządowych, w tym najwyższych od 40 lat spadków wydatków na obronność. Niższy okazał się również wzrost zapasów. Na stabilnym poziomie były części składowe PKB tzn. wydatki konsumentów oraz inwestycje (wzrosły wydatki na inwestycje budowlane). Pozytywnie wyróżniają się wysokie dynamiki inwestycji przedsiębiorstw (8,1 proc.) oraz inwestycji mieszkaniowych (15,3 proc.). Stosunkowo wysoką dynamikę utrzymuje też konsumpcja (2 proc.).
  • Mimo, że według ocen amerykańskich kół finansowych w ostatnich miesiącach wzrost w gospodarce USA "zatrzymał" się, to jednak Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian amerykańską politykę monetarną.
  • Chińska energetyka jest dziś tradycyjna: 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych. Moc chińskich hydroelektrowni w 2012 r. wynosiła 230 tys. MW, wiatrowych 61 tys. MW, a baterii słonecznych 4,8 tys. MW. Według opublikowanej przez chiński rząd "Białej Księgi Energii" do 2015 r. około 11,4 proc. bilansu energetycznego kraju będzie uzyskiwane ze źródeł energii odnawialnej, a do 2020 wzrośnie do 15 proc.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w styczniu 2013 roku wyniosła 7,9 proc. (w grudniu 7,8 proc.).
  • Po serii awarii Linie All Nippon (zwane w skrócie ANA) oraz Japan Airlines wstrzymały eksploatację 24 Dreamlinerów. Wkrótce, za przykładem Japończyków uczyniły to inne kraje azjatyckie. Wkrótce Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu ogłosiły wstrzymanie eksploatacji wszystkich maszyn tego typu, w sumie wszystkie wyprodukowane maszyny tego typu (razem ok. 50 samolotów). Uziemione zostały też dwa polskie Dreamlinera (w tum jeden w USA), które na etapie pierwszych lotów zarejestrowały wiele usterek.
  • Wietnam to dynamiczny rynek przyciągający inwestorów. Ostatnio japońscy i kuwejccy inwestorzy podjęli decyzję o budowie drugiej w kraju rafinerii (kosztem 9 mld USD). Partnerami w tej inwestycji są państwowy monopolista PetroVietnam, kuwejcka firma Kuwait Petroleum International oraz japońskie firmy Idemitsu Kosan Co i Mitsui Chemicals Inc. Będzie ona przerabiać rocznie 10 mln ton ropy. Realizacja inwestycji zakończona w 2017 roku.Rafinerią Dung Quat (6,5 mln ton) i nowa w Dung Quat (10 mln ton) zabezpieczą w 65 procentach zapotrzebowanie przemysłu naftowego i gazowego Wietnamu. W ubiegłym roku Wietnam zanotował 5-procentowy wzrost gospodarczy.
  • Kolejna odsłona gospodarczych potyczek pomiędzy Chinami a Zachodem.Chiny wprowadziły antydumpingowe cła na import związków chemicznych z Unii i USA, które są wykorzystywane m.in. w płynach zapobiegających zamarzaniu (glikol i glikol dietylenowy. Te związki chemiczne zostały obłożone cłem w wysokości od 9,3 do 18.8%. Kilka miesięcy temu USA wprowadziły cła na panele słoneczne produkowane w Chinach. Śledztwo w sprawie chińskich paneli sprowadzanych do Europy rozpoczęła też Komisja Europejska.
  • Piąte na świecie pod względem wielkości pokłady uranu znajdują się na Grenlandii (Dania). Budowa kopalni jest uwarunkowana polityczną zgoda władz centralnych Danii i autonomicznych Grenlandii. Trwają badania o skutkach ekologicznych realizacji tego projektu. Od 25 lat Dania sprzeciwiała się energii jądrowej.
  • Toyota Motor Corp odzyskała w 2012 roku pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych samochodów. W tej rywalizacji japoński koncern wyprzedził General Motors i Volkswagena. Czołową pozycję Toyota zdobyła w 2008 roku wyprzedzając GM i utrzymuje ją do dziś (poza 2011 rokiem kiedy to wyprzedziły go GM i VW). Japończycy sprzedali w 2012 roku ok. 9,28 miliona pojazdów, podczas gdy Volkswagen sprzedał 9,07 miliona pojazdów (wzrost o 11,2 proc. r/r). Toyota planuje sprzedać globalnie w całej grupie w 2013 roku ok. 9,91 miliona pojazdów. Inne japońskie firmy też zanotowały znaczący wzrost produkcji: Nissan Motor Co w 2012 roku sprzedał na całym świecie 4,94 miliona pojazdów, a Honda Motor Co sprzedała 3,82 miliona pojazdów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KOREKTY W ROZWOJU CHIŃSKIEJ ENERGETYKI

Potencjał energetyczny Chin tworzą przede wszystkim elektrownie konwencjonalne i hydroelektrownie. Chińska energetyka jest dziś tradycyjna: 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych. Moc chińskich hydroelektrowni w 2012 r. wynosiła 230 tys. MW, wiatrowych 61 tys. MW, a baterii słonecznych 4,8 tys. MW. Według opublikowanej przez chiński rząd "Białej Księgi Energii" do 2015 r. około 11,4 proc. bilansu energetycznego kraju będzie uzyskiwane ze źródeł energii odnawialnej, a do 2020 wzrośnie do 15 proc...

Przez ostatnie kilkanaście lat w planach Chin rozwój energetyki jądrowej odgrywał bardzo ważną rolę. Jednak skutki awarii japońskiej elektrowni Fukushima w 2011 roku skłoniły Pekin do korekty tych planów. W pierwszej kolejności wstrzymano budowę trzech elektrowni jądrowych w centralnej części Chin. Są to elektrownie w Taojiang (prowincja Hunan), Tongshan (prowincja Hubei) i Pengze (prowincja Jiangxi). Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie te inwestycje nie będą kontynuowane.

W 2012 rząd poinformował, że do 2015 r. żadna nowa budowa reaktorów nuklearnych nie zostanie rozpoczęta, chociaż końcem 2012 roku zmodyfikowano ten zakaz i wznowiono budowę dwóch atomowych elektrowni położonych na wybrzeżu w prowincji Jiangsu i Shandong, które będą oddane do użytku ok. 2020 roku. Postanowiono też, że wszystkie nowe elektrownie jądrowe muszą być wyposażone w reaktory nuklearne trzeciej generacji. Ma to zwiększyć poziom technologiczny w stosunku do tego, co było dotąd planowane, a równocześnie umożliwi zmniejszenie ryzyka awarii. Te decyzje dotyczące zmniejszenia tempa rozwoju energetyki jądrowej z całą pewnością zwiększą napięcia w chińskiej energetyce i wprowadzą perturbacje w planowany rozwój produkcji.

Od dłuższego już czasu rozwijane są w Chinach inwestycje w budowę farm wiatrowych. Rozwój tych źródeł jest tak dynamiczny, że energia uzyskiwana z chińskich turbin wiatrowych w 2012 r. stała się już większa niż z elektrowni jądrowych. Energia możliwa do uzyskania z generatorów wiatrowych wyniosła 100,4 mld kWh w 2012 r., co stanowi 2 proc. sumarycznej energii wyprodukowanej w Chinach.

Mimo tego postępu ostatnio spadło tempo rozwoju farm wiatrowych, bo wg danych rządowych ich moc w 2011 wzrosła o ok. 20 tys. MW, a w 2012 już tylko o 14 tys. MW. Na ten spadek dynamiki rozwojowej energetyki wiatrowej ma wpływ nadmierna liczba farm wiatrowych w rejonach, gdzie zapotrzebowanie na energię nie jest zbyt duże, także są problemy z przyłączeniem tych farm do sieci energetycznej oraz duże straty przesyłania tej energii na spore odległości. Jednak według eksperckich prognoz moc elektrowni wiatrowych wzrośnie w 2013 roku o 18 tys. MW.

Pełne wykorzystanie tego potencjału będzie możliwe, jeśli zostanie rozwiązany problem dostępu tych elektrowni do krajowej sieci energetycznej. Wówczas w 2013 roku do tej sieci będą podłączone elektrownie wiatrowe o mocy 100 tys. MW. W 2020 łączna moc farm wiatrowych ma osiągnąć poziom 200 tys. MW.

Aby w przyszłości zmniejszyć braki w dostawach energii Chińczycy uruchomili nowy program energetyczny, pozwalający na uruchomienie eksploatacji złóż gazu łupkowego i na rozwój alternatywnych źródeł energii. Pekin podjął decyzję o uruchomieniu 3-letniego projektu przygotowania eksploatacji złóż gazu łupkowego w Chinach. Wstępnie na ten projekt przeznaczono 2 mld USD. W ramach tego przedsięwzięcia będą wykonywane prace przygotowawcze w 19 polach gazowych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: