eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 4/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 4/2013

2013-01-27 12:12

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 3/2013

  • Chiński PKB wzrósł w IV kw. 2012 r. o 7,9 proc. r/r (w III kw. ten wzrost wyniósł 7,4 proc.) oraz o 2,0 proc. kw/kw (w III kw. o 2,1 proc. kw/kw). Od początku 2012 r. chiński PKB wzrósł o 7,8 r/r (w III kw. wzrost ten wyniósł o 7,7 proc.7,7 proc.).
  • Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) pt. "Światowe Trendy w Zatrudnieniu 2013" w 2012 roku liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w ubiegłym roku o 4 mln i do 197 mln. W 2012 roku bez pracy było 6 proc. ludności aktywnej zawodowo na całym świecie. Według szacunków MOP w 2013 roku przybędzie 5,1 mln osób bez zatrudnienia, oraz w 2014 roku, będzie to kolejne 3 mln. Według MOP prawie 13 proc. młodych w wieu do 24 lat pozostawało bez pracy.
  • Dotąd ustawowy limit zadłużenia USA ustalony przez Kongres wynosi 16,4 bln USD, ale został już przekroczony. By uniknąć kryzysu związanego z brakiem środków dla finansowania wydatków budżetowych Kongres zezwolił rządowi na przekroczenie limitu (nie ustalono nowego) i na dalsze zaciąganie pożyczek w okresie do 18 maja br.
  • W dniach 23-27 stycznia odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Uczestniczyło w nim 50 szefów państw lub rządów, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, założyciel Microsoftu Bill Gates oraz szef Banku Światowego Jim Yong Kim. Łącznie w WEF uczestniczyło ponad 2,5 tys. uczestników z ponad 100 krajów.
  • Deficyt handlowy Japonii osiągnął w 2012 r. rekordowy poziom 78,3 mld USD. Przyczyną jest spadek eksportu do Europy i Chin oraz wzrost kosztów importu paliw. W grudniu japoński eksport był niższy o 5,8 proc.r/r.
  • Państwowy koncern naftowy China National Petroleum Corp (CNPC) prowadzi dziś negocjacje chcąc przejąć 60 proc. udziałów w eksploatacji w jednym z największych pól naftowych Iraku, Zachodnia Kurna 1. Kurna 1 to jedno z jedno z największych irackich złóż ropy które eksperci szacują na 10 do 15 mld baryłek, z dzienną wydajnością eksploatacyjną na 1 mln baryłek.
  • Indeks PMI, który określa koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w styczniu 2013 roku 51,9 pkt. (wobec 51,5 pkt. miesiąc wcześniej). To najlepszy wynik od 2 lat.
  • Na 3-letni projekt przygotowania eksploatacji gazu łupkowego w Chinach przeznaczono 2 mld USD. W ramach tego przedsięwzięcia będą wykonywane prace przygotowawcze w 19 polach gazowych.
  • Firma Linc Energy odkryła wielkie złoże ropy w łupkach. Odkryte złoże Arckaringa w Australii Południowej zawiera według wstępnych szacunków od 103 do 233 mld baryłek ropy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY CORAZ BARDZIEJ OBECNE NA RYNKU PRODUCENTÓW ROPY

Mając duże środki inwestycyjne Chiny bezwzględnie dążą do uzyskania pozycji dominującej w dostępie do złóż surowców energetycznych. Jak wiadomo Pekin nie tylko nie uczestniczył w interwencji wojskowej w Iraku, ale też nie popierały jej. Gdy jednak nastąpił okres względnej stabilizacji, wykazuje rosnące zainteresowanie iracka ropą.

Oficjalne dokumenty mówią, że w 2012 roku Chiny zużyły 480 mln ton ropy. Jeśli przyjąć, że tylko ok. 40 proc. potrzeb kraj ten zaspokaja własną produkcją, to jest oczywistym, że kraj ten musi zapewnić sobie stabilne dostawy ropy. Czyni to w drodze inwestycji (Bliski Wschód, Ameryka Południowa i Afryka), ale też wykorzystując swoje możliwości wpływów politycznych, czego przykładem jest stosunek do programu atomowego Iranu, a wcześniej też do interwencji w Iraku.

Państwowy koncern naftowy China National Petroleum Corp (CNPC) prowadzi dziś negocjacje chcąc przejąć 60 proc. udziałów w eksploatacji w jednym z największych pól naftowych Iraku, Zachodnia Kurna 1. Kurna 1 to jedno z jedno z największych irackich złóż ropy które eksperci szacują na 10 do 15 mld baryłek, z dzienną wydajnością eksploatacyjną na 1 mln baryłek. Mimo, że brak jest oficjalnych informacji, to jednak eksperci szacują potencjalny kontrakt na ok. 50 mld USD. Zainteresowanie irackimi złożami ropy to nie nowina, bo już w końcu 2008 roku CNPC podpisało umowę z irackim Ministerstwem Ropy Naftowej na eksploatację pola naftowego Al-Ahdab.

Wejście w eksploatację złóż Kurna 1 jest trzecim chińskim projektem w Iraku. CNPC jest już obecne na polach naftowych w Al-Ahdab, Rumaila i Halfa, z których łączna dzienna produkcja wynosi 1,6 mln baryłek i jest to obecnie prawie połowa dziennego wydobycia ropy przez Irak.

Irak to jeden z krajów znaczących w światowym bilansie zasobów i w zaopatrzeniu światowego rynku w ropę. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) przyjęli do akceptującej wiadomości plany irackiego rządu według których do 20120 irackie wydobycie ma wzrosnąć do ok. 6 mln baryłek dziennie w 2020 roku, a ok. 2035 roku ma wynieść ponad 8 mln baryłek.

MEA prognozuje, że Chiny będą rozwijały swoją inwestycyjną obecność w Iraku mimo, że jest to kraj w dalszym ciągu bardzo niestabilny politycznie. MEA uważa też, że Chiny wkrótce staną się największym konsumentem irackiej ropy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: