eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 3/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 3/2013

2013-01-20 12:58

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 2/2013

  • Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2012 r. o 7,9 proc. r/r (w III kw. wzrost ten wyniósł 7,4 proc.) oraz o 2 proc. kw/kw.
  • Trwa spór w amerykańskim Kongresie o sposób zapanaowania nad budżetem, deficytem i długiem zagranicznym. Prezydent Obama kolejny raz wezwał Republikanów w Kongresie, aby nie blokowali podniesienia limitu zadłużenia. Konserwatyści domagają, by warunkiem podniesienia limitu była dalsza redukcja wydatków. rządowych.
  • Produkcja przemysłowa w USA w grudniu 2012 r. wzrosła o 0,3 proc. m/m (w listopadzie wzrosła o 1,0 proc. m/m). Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w grudniu 78,8 proc., wobec 78,7 proc. w listopadzie.
  • Według MFW bez pracy jest na świecie ok. 200 mln osób, przy czym dwie na pięć z bezrobotnych to młodzi poniżej 25. roku życia.
  • W najbliższym tygodniu rozpoczyna się 43 edycja Światowego Forum Gospodarczego (WEF) w Davos. Weźmie w nim udział 2,5 tys. uczestników z ponad 100 krajów, w tym 50 przywódców państw i 1,5 tys. przedstawicieli biznesu i finansów. Wśród uczestników będzie sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, prezydent Banku Światowego Jim Yong Kim, Pascal Lamy, szef Światowej Organizacji Handlu, Angel Gurria, sekretarz generalny OECD, a także założyciel Microsoftu Bill Gates.
  • U agencji ratingowej Fitch Stany Zjednoczone nadal mają najwyższą ocenę AAA, ale z tzw. perspektywą negatywną. Agencja zagroziła obniżeniem ratingu, jeśli Kongres będzie zwlekać z podwyżką limitu zadłużenia albo ograniczeniem wydatków. USA maja obecnie limit zadłużenia ustalony na poziomie 16,4 bln USD. Jak dotąd najwyższy rating, jednak z perspektywą negatywną, utrzymuje agencja Moody's. Natomiast Standard & Poor's w 2011 r. obcięła rating USA o jedną literę "A".
  • Według magazynu "Hurun Report" w Chinach mieszka 2,7 miliona milionerów i 251 miliarderów (licząc w USD). Jednak jak wynika z danych ONZ – 13 procent Chińczyków żyje za mniej niż 1,25 USD dziennie.
  • Drożeje miedź. Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły o 0,8 proc., Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi wzrósł o 0,9 proc., a W Chinach na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi zdrożała o 0,3 proc.
  • Notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają Baryłka lekkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 93,71 dol., Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada do 111,57 dol. za baryłkę.
  • Kłopoty Boeinga. Po serii awarii Linie All Nippon (zwane w skrócie ANA) oraz Japan Airlines wstrzymały eksploatację 24 Dreamlinerów. Wkrótce uczyniły to inne kraje azjatyckie. Wkrótce Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu ogłosiły wstrzymanie eksploatacji wszystkich maszyn tego typu (w sumie ok. 50 samolotów). To skutek pośpiechu i niedopracowania konstrukcji. Samolot Boeing 787 Dreamliner został wprowadzony na rynek z 3-letnim opóźnieniem. Boeing ma zamówienia na ponad 800 Dreamlinerów od linii lotniczych z całego świata.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BEZPOŚREDNIE INWESTYCJE ZAGRANICZNE (BIZ) W POLSCE

BIZ to istotny czynnik pozytywnie wpływający na dynamikę wzrostu gospodarczego i powstawanie nowych miejsc pracy w naszym kraju. Na ogół takie inwestycje przyczyniają się do wzbogacania naszych kontaktów gospodarczych z globalnym rynkiem, stwarzają warunki dla implantowania do naszej gospodarki nowych rozwiązań konstrukcyjnych, nowych technologii i organizacji, co w rezultacie wpływa na wzrost poziomu kultury gospodarczej. Ostatnio w gronie potencjalnych inwestorów pojawili się Chińczycy...

Na polskim rynku inwestycyjnym powstała nowa sytuacja, bo do 2012 roku wśród ponad pięćdziesięciu projektów prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) nie było przedsięwzięć związanych z chińskim kapitałem. Tradycyjnie wśród tych projektów dominowały wnioski inwestorów z USA (15), Japonii (7), a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. W gronie tych inwestorów z punktu widzenia wartości inwestycji w poprzednim roku liderowała Japonia (ok. 340 mln euro), przed Niemcami (ok. 250 mln euro) i Stanami Zjednoczonymi (ok. 214 mln euro).

Warto tu dodać, że sumarycznie w 2011 r. wartość inwestycji wyniosła 1.17 mld euro, co stwarza warunki dla zatrudnienia ok.10 tys. osób. W 2012 Agencja uczestniczyła w rozpoczęciu 53 inwestycji o łącznej wartości 1 mld 236 mln euro (to wzrost o 6 proc. r/r). Największymi inwestorami W 2012 roku największymi inwestorami były: Indesit, Samsung, Bridgestone, Bayer oraz BASF, a najwięcej inwestycji było w województwach: dolnośląskim i małopolskim, a następnie w zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim i pomorskim.

Obecnie PAIiIZ prowadzi przygotowania do realizacji 152 projektów o wartości ponad 4 mld euro. Dzięki nim w najbliższych latach powstanie ponad 26 tys. miejsc pracy. Obecnie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) prowadzi 13 chińskich projektów inwestycyjnych. Chińscy inwestorzy szczególnie są zainteresowani takimi branżami jak elektronika, motoryzacja i energetyka.

W bieżącym roku PAIiIZ doprowadziła już do rozpoczęcia czterech inwestycji o łącznej wartości ponad 157 mln euro, co stworzy ok. 1800 nowych stanowisk pracy. Są to: park logistyczny (Korczowa Logistic Park - kapitał belgijski), firmę oferującą opracowywanie oprogramowania dla elektroniki użytkowej (koreański Samsung), produkcję samochodowych układów kierowniczych (amerykański Nextear) oraz w centrum usług wspólnych (fińska Itella).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: