eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XI 2012

Plany polskich pracodawców XI 2012

2012-12-06 09:53

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2012


W swoich planach pracodawcy najczęściej przewidują głównie użycie umów na czas określony (70%), umów zlecenia (66%) oraz zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy (58%). Z pracy tymczasowej zamierza skorzystać co czwarty przedsiębiorca (26%).

Ocena pracodawców propozycji zmian w obszarze prawa pracy

W związku z zapowiadanymi zmianami w obszarze prawa pracy zapytaliśmy respondentów badania o określenie swojego stosunku do planu wprowadzenia limitu czasowego na wykorzystanie umów na czas określony oraz przedłużenia urlopów macierzyńskich.

Odnośnie ewentualnego wprowadzenia limitu maksymalnego czasu trwania dla umów czasowych, co trzeci respondent (37%) pytany o to, jakie byłoby optymalne ograniczenie deklarował, że powinien być to rok, po zakończeniu okresu próbnego. 22% respondentów uważa, że do dwóch lat, zaś 17%, że do trzech lat. O okresie dłuższym niż trzy lata mówił co piąty respondent.

Agnieszka Bulik komentuje: „Wskazanie rocznego okresu, jako optymalnego maksymalnego dla umowy na czas określony, jest wynikiem bardzo interesującym ze względu na to, że bardzo spójnie pokrywa się ze stanem faktycznego wykorzystania tego typu umów. Jest to też na pewno wynik niespodziewany, biorąc pod uwagę jak często pracodawców obarcza się zarzutami o nadmierne ich wykorzystywanie i niekorzystne dla pracownika właśnie w obszarze okresów obowiązywania.”

W obszarze planów przedłużenia urlopu macierzyńskiego z 6 do 12 miesięcy, zdaniem jedynie 15% respondentów przedłużenie to będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, a dwukrotnie częściej respondenci byli odmiennego zdania (32%). Największa grupa, prawie połowa respondentów (42%) uważa, że nie będzie to miało żadnego wpływu.

Respondenci badania nie zgadzają się zarazem ze stwierdzeniem, że wydłużenie urlopu macierzyńskiego negatywnie wpłynie na zatrudnienie kobiet. Co piąty respondent (21%) uważa, że zmiana ta być może ograniczy ich gotowość do zatrudniania kobiet. Zdecydowanie zgadza się z tym poglądem 6% badanych, przy czym byli to trzykrotnie częściej mężczyźni niż kobiety (12% mężczyźni vs. 4% kobiety).

Jednocześnie zdaniem większości respondentów (72%) zapowiadane przedłużenie urlopu macierzyńskiego będzie miało wpływ na wykorzystywanie w przyszłości elastycznych form zatrudnienia.

Informacje o badaniu:
Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Wywiady bieżącej, szesnastej edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 30 października do 14 listopada 2012 r. Badanie realizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) zostało zainicjowane w listopadzie 2008 roku i odbywa się w cyklu kwartalnym. Każda edycja tego badania jest przeprowadzana na reprezentatywnej ze względu na wielkość firmy i region próbie 300 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=300 wynosi 5,64%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług. Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: