eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XI 2012

Plany polskich pracodawców XI 2012

2012-12-06 09:53

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2012


Większość pracodawców biorących udział w badaniu deklaruje, że zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie (62%). Po raz pierwszy od początku trwania badania Plany Pracodawców deklaracje potencjalnych zwolnień pracowników są wyższe niż zwiększania poziomu zatrudnienia (19% vs. 15%). Najbardziej pesymistyczne prognozy dotyczą mniejszych przedsiębiorstw (10-49 osób), w których skala planowanych zwolnień jest dwukrotnie wyższa niż zatrudnienia nowych pracowników (odpowiednio 20% vs. 9%).

W odniesieniu do planów zmian wynagrodzeń zdecydowana większość firm - dwie trzecie - nie bierze pod uwagę żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (65%).

fot. mat. prasowe

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w okresie najbliższych 6 miesięcy

Dwie trzecie przedsiębiorstw nie spodziewa się żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (65%).


Ogólna analiza deklaracji przedsiębiorców pokazuje, że wzrost wynagrodzeń w najbliższych miesiącach jest brany pod uwagę w co piątej badanej firmie (21%). W niespełna co dziesiątym przedsiębiorstwie przewiduje się spadek wynagrodzenia w ciągu najbliższych miesięcy (8%).

Agnieszka Bulik zaznacza: „W porównaniu do poprzedniego kwartału istotnie więcej firm deklaruje, że wynagrodzenia w ciągu najbliższych 6 miesięcy wzrosną - w sierpniu br. było to 12% obecnie aż 21%. Z naszych danych ujawnia się też wyraźna zależność strategii działania od wielkości firm – największe przedsiębiorstwa, podobnie jak będą zatrudniały częściej, tak też częściej planują zwiększenie wynagrodzeń.”

Niepewność sytuacji gospodarczej w pewnym stopniu wpłynie również na wydatki firm w obszarze szkoleń pracowniczych. Co prawda ponad połowa firm (61%) nie planuje żadnych zmian w tym zakresie, jednak co trzeci pracodawca (32%) planuje ograniczyć liczbę szkoleń czy też grupę zatrudnionych objętych szkoleniami.

fot. mat. prasowe

Elastyczne zatrudnienie - najpopularniejsze narzędzia

Najczęstszymi formami elastycznego zatrudnienia wykorzystywanymi w firmach są umowy na czas określony (79%) oraz umowy zlecenia (76%).


Poziom wykorzystania elastycznych form zatrudnienia

Tylko co trzecia badana firma (31%) korzystała w ostatnich latach z elastycznych form zatrudnienia, przy czym istotnie częściej były to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników (41%). Najczęściej przedsiębiorcy wykorzystywali umowy na czas określony (79%) oraz umowy zlecenia (76%). W prawie połowie firm wykorzystuje się ponadto umowy o dzieło (47%), umowy na zastępstwo (45%) oraz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy (43%). Co czwarty przedsiębiorca deklarował, że wykorzystywał również pracę tymczasową (26%).

W niemal co drugiej firmie (48%) elastyczne zatrudnienie obejmuje jedynie pojedynczych pracowników. W jednej trzeciej badanych przedsiębiorstw (33%) dotyczy małych grup pracowników (poniżej 20% wszystkich zatrudnionych w firmie), a co dziesiąta firma w ogóle nie zawiera umów na czas określony poza okresem próbnym.

Największa grupa - 42% firm zawiera umowy na okres maksymalnie jednego roku, co piąta firma (21%) na nie dłużej niż dwa lata, zaś 14% firm – do trzech lat. Co dziesiąta firma zawiera umowy na czas określony, dłuższy niż trzy lata.

Jak zaznacza Agnieszka Bulik: „Jedynie w co piątej firmie planowane jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w związku z niepewną sytuacją gospodarczą. Nie jest to bardzo optymistyczna informacja, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak duże korzyści uelastycznienie zatrudnienia przynosi przedsiębiorcom. Wielu pracodawców miało już okazję do sprawdzenia narzędzi takich jak praca tymczasowa w okresie kryzysu lat 2008-2009 i dzięki niemu unikali potężnych problemów w utrzymaniu stabilności zatrudnienia dla stałej załogi czy też możliwości płynnego wykonywania zleceń klientów.”

Częściej zalety zwiększonej adaptacyjności firm dzięki wykorzystaniu elastycznych form zatrudnienia doceniają przedsiębiorcy regionu centralnego (26%) i zachodniego (26%), a najrzadziej będą one wykorzystywane przez firmy regionu wschodniego (16%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: