eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XI 2012

Koniunktura przemysłowa XI 2012

2012-11-23 10:18

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2012


Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są mniej pesymistyczne niż w październiku. Podmioty sygnalizują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, choć nieznacznie mniejsze niż przed miesiącem; również odpowiednie prognozy są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w październiku.

Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, choć mniej znaczące niż przewidywano w poprzednim miesiącu. Zapowiadany jest spadek zatrudnienia nieznacznie mniejszy od prognozowanego w październiku. Jednostki sygnalizują wzrost bieżących cen towarów, choć nieco wolniejszy niż przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu wg klas wielkości

W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie – jedynie przedsiębiorstwa duże


Prognozy wskazują, iż ceny towarów mogą wzrastać w tempie zbliżonym do przewidywanego w październiku. W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie – jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: pojazdy samochodowe (minus 12 – wzrost o 4 pkt. proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 7 – wzrost o 7 pkt. proc.), żywnościowej (minus 7 – wzrost o 3 pkt. proc.) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 4 – spadek o 5 pkt. proc.).

W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne oceny i prognozy w tym zakresie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury według branż

Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż.


Przedsiębiorstwa należące do większości badanych klas wielkości odnotowują spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży, dotyczy to przede wszystkim jednostek mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). Jedynie dyrektorzy jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają wzrost w tym zakresie, również ich prognozy na najbliższe trzy miesiące są optymistyczne.

Podmioty należące do wszystkich klas wielkości zgłaszają w listopadzie trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, przede wszystkim jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Również te jednostki (o liczbie pracujących do 49 osób) formułują najbardziej negatywne prognozy. Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) w najbliższych trzech miesiącach nie przewidują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

Jednostki wszystkich badanych klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen. Najbardziej znaczący wzrost cen, zarówno bieżących jak i przyszłych, zgłaszany jest przez dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów. Najbardziej znaczącą nadwyżkę zapasów zgłaszają jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). Zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadane jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości, z wyjątkiem jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), które zamierzają nieznacznie zwiększyć zatrudnienie.

Najbardziej znaczące redukcje przewidywane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).

Spośród badanych jednostek, w listopadzie 4,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,2% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w listopadzie br. 56% przedsiębiorstw, tak jak w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (54% w listopadzie br., tak jak przed rokiem), niedostatecznym popytem (49% w listopadzie br., 47% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% w listopadzie br., 44% przed rokiem).

W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 44% do 48%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 38% do 42%).

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Pracownicy tymczasowi 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: