eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2012

Koniunktura przemysłowa X 2012

2012-10-26 12:58

Koniunktura przemysłowa X 2012

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w październiku oceniany jest negatywnie, gorzej niż we wrześniu oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane, odpowiednie prognozy są bardziej negatywne od przewidywań z września. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od prognoz formułowanych we wrześniu. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2012

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku oceniany jest negatywnie, bardziej pesymistycznie niż we wrześniu oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych bardziej znaczący niż zapowiadano we wrześniu.

W październiku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, gorzej niż we wrześniu i w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy sygnalizują dalszy wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Jednostki zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą wzrastać, choć nieco wolniej niż przewidywano we wrześniu.

W październiku większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż przed rokiem i we wrześniu br., oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, a także – w niewielkim stopniu – informacja i komunikacja oraz edukacja.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 11 (we wrześniu – minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 11 (we wrześniu – minus 6).


Na ograniczenie portfela zamówień ogółem w większym stopniu wpływa spadek krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy zgłaszają dalsze ograniczanie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są negatywne, gorsze od formułowanych we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych utrzymuje się na poziomie uznawanym za nadmierny. Nieco wolniej niż przed miesiącem rosną należności od kontrahentów. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia większe niż zapowiadano we wrześniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 20%).


Jednostki wszystkich klas wielkości sygnalizują ograniczenie bieżącego portfela zamówień, najbardziej znaczące – przedsiębiorstwa małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Prognozy w tym zakresie są również pesymistyczne, szczególnie przewidywania jednostek małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) i dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają ograniczenie bieżącej i przyszłej produkcji, szczególnie do-tyczy to podmiotów małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Podmioty wszystkich klas wielkości sygnalizują trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, w szczególności jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Prognozy formułowane przez przedsiębiorców wszystkich klas wielkości są pesymistyczne, gorsze od przewidywań sprzed miesiąca, przede wszystkim zgłaszane przez podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: