eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość Polaków 2012

Przedsiębiorczość Polaków 2012

2012-11-14 09:24

Przeczytaj także: Polacy chcą prowadzić własny biznes


Niezależność odgrywa coraz większą rolę w procesie podejmowania decyzji o rozpoczęciu pracy na własny rachunek
  • 58% polskich respondentów zgadza się, że najważniejszym aspektem pracy na własny rachunek jest „niezależność od pracodawcy”. W porównaniu z 2011 roku (47%) nastąpił wzrost o 11%. Aspekt ten jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi młodych: twierdzi tak 66% polskich respondentów poniżej 30. roku życia.
  • „Perspektywa dodatkowego dochodu” (2012: 44%, 2011: 39%) oraz „samospełnienie, możliwość realizacji własnych pomysłów” (2012: 38%, 2011: 36%) to dalsze ważne powody. W przeciwieństwie do średniej europejskiej, w Polsce „perspektywa dodatkowego dochodu” cieszy się ponadprzeciętną popularnością (Polska: 44%, miejsce 2., średnia europejska: 33%, miejsce 3 w rankingu).
  • Jedynie 24% ankietowanych postrzega samozatrudnienie jako „możliwość powrotu na rynek pracy” lub jako „alternatywę dla bezrobocia”, w porównaniu z np. 51% ankietowanych w Grecji. Nawet respondenci w Polsce, którzy obecnie pozostają niezatrudnieni, podzielają tę opinię (28%).

Sytuacja ekonomiczna oraz niepewność finansowa mają wpływ na wzrost przedsiębiorczości w Polsce
  • „Brak kapitału początkowego” (58%), „niepewna sytuacja ekonomiczna” (45%) oraz „strach przed porażką” (45%) to największe przeszkody stojące na drodze do samozatrudnienia w opinii respondentów z Polski.
  • 44% polskich respondentów jako przeszkodę wymienia również „trudności administracyjne”. To o 17% więcej niż średnia europejska (27%).

Przedsiębiorczość jako odpowiedź na wymagania przyszłego rynku pracy
  • 72% respondentów z Polski szacuje, że przedsiębiorczość będzie równie ważna lub ważniejsza w nowoczesnym świecie pracy za dziesięć lat (średnia europejska: 78%). 18% osób uważa, że przedsiębiorczość straci na znaczeniu (średnia europejska: 11%).
  • Polacy (mężczyźni: 76%, kobiety: 68%) oraz osoby z dyplomem uniwersytetu (z dyplomem uniwersytetu: 79%, bez dyplomu: 71%) szacują, że w przyszłości znaczenie przedsiębiorczości będzie wzrastać.
  • Jeżeli chodzi o profil przedsiębiorców, Europejczycy są zgodni co do faktu, iż przedsiębiorcy „są bardziej autonomiczni w podejmowaniu decyzji odnośnie miejsca pracy” (45%); „mogą zarządzać czasem w bardziej elastyczny sposób” (41%) oraz „mają odwagę, aby przecierać nowe szlaki” (40%).

Informacja o badaniu
Konstrukcja badań w Polsce: maj 2012 r. Próba: 1 000 kobiet i mężczyzn w wieku ponad 15 lat. Metoda: Wywiady osobiste.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: