eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość Polaków 2012

Przedsiębiorczość Polaków 2012

2012-11-14 09:24

Przeczytaj także: Polacy chcą prowadzić własny biznes


Kluczowe wnioski POLSKA

Trzech na czterech (73%) ankietowanych wykazuje pozytywną postawę w stosunku do samozatrudnienia. Stanowi to 4% więcej niż średnia europejska w 16 państwach (69%).

Jeżeli chodzi o pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, Polacy zajmują 5. miejsce na 16 państw europejskich biorących udział w badaniu: najbardziej pozytywne nastawienie do samozatrudnienia przejawiają Duńczycy (85%), następnie Francuzi (77%), Anglicy (75%) oraz Włosi (74%).

W porównaniu do 2011 roku, pozytywne nastawienie do samozatrudnienia w Polsce wzrosło (2011/2012: +5%).

Wielki potencjał związany z samozatrudnieniem w Polsce pozostaje niewykorzystany
  • Potencjał związany z samozatrudnieniem w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Europie (46%; średnia europejska: 38%). Procent osób, które mogą wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek jest wyższy jedynie w Grecji (50%), Szwajcarii i Turcji (48%).
  • Niemniej istnieje wielka przepaść między potencjałem związanym z samozatrudnieniem („Mogę wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek”) oraz stosunkiem liczbowym osób samozatrudnionych („Pracuję na własny rachunek”): 46% respondentów w Polsce mówi, że potrafi wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek, lecz jedynie 6% potwierdza, że już pracuje na własny rachunek. „Przepaść związana z przedsiębiorczością” jest jedną z największych w Europie.
  • Pozytywne nastawienie do samozatrudnienia przejawiają szczególnie młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia (85% w porównaniu do 69% we wszystkich grupach wiekowych); 62% osób z tej grupy wiekowej może nawet wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek (16% więcej niż średnia we wszystkich grupach wiekowych).

Różnice między płciami: Polki i Polacy są zgodni, jeżeli chodzi o nastawienie; jeżeli chodzi o potencjał związany z przedsiębiorczością, występują tu znaczne różnice.
  • Mężczyźni (73%) i kobiety (73%) wykazują pozytywny stosunek do samozatrudnienia. 54% ankietowanych mężczyzn w Polsce potrafi wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek; opinię tę wyraża jedynie 40% kobiet.
  • W porównaniu do 2011 roku, potencjał związany z przedsiębiorczością mężczyzn w Polsce wzrósł o 9%, a z przedsiębiorczością kobiet jedynie o 5%.

Przedsiębiorczość jest wyjątkowo atrakcyjna dla absolwentów polskich uniwersytetów
  • Jeżeli chodzi o pozytywny stosunek do samozatrudnienia, raport ujawnia dużą przepaść związaną z wykształceniem pomiędzy respondentami z dyplomem wyższej uczelni (86%) a respondentami nieposiadającymi takiego dyplomu (71%).
  • W 16 państwach europejskich, w których przeprowadzono badania, przepaść ta jest jedynie wyższa w Austrii (18%) i Hiszpanii (17%).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: