eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce

Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce

2012-10-19 12:21

Przeczytaj także: Fundusze unijne a samorządy terytorialne


  • Pojawił się również pomysł nowego narzędzia – „Connecting Europe Facility” (na rozwój sieci transportu, kanałów energetycznych, internetu szerokopasmowego), na które planuje się przeznaczyć 40 mld euro z i dodatkowo 10 mld z Funduszu Spójności. W efekcie, choć w nowej perspektywie budżetowej łącznie na politykę spójności ma być przeznaczone 372 mld euro, wobec 348 mld w latach 2007-2013, to po odjęciu tych środków na CEF (łącznie 50 mld euro), do dyspozycji pozostanie o 26 mld euro mniej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie – w sumie 322 mld euro. Pomysł, co do idei słuszny, z perspektywy Polski oznacza jednak, że środki otrzymają projekty krajów z najmocniejszym lobbingiem w UE. Polska do nich nie należy.
  • Czy maksymalny poziom dofinansowania zostanie zmniejszony z 85 do 75 %? Powinniśmy większą wagę przykładać do osiąganych efektów, biorąc pod uwagę obecne warunki silnego zagrożenia ze strony kryzysu finansowego w UE, a szczególnie w strefie euro. Więcej uwagi powinniśmy przyłożyć do jakości realizowanych projektów. Dlatego bardzo ważne jest dalsze stałe monitorowanie zagrożeń i usuwanie barier dla właściwego wykorzystania funduszy europejskich. Bariery te zmieniają się z czasem i ze stopniem zaawansowania realizacji programów operacyjnych.

W przypadku wybranych obszarów, gdzie aktualnie występują najważniejsze bariery w wykorzystaniu funduszy europejskich na politykę spójności na lata 2007-2013, BCC rekomenduje:
  • Zamknięcie negocjacji w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020 do końca IV kwartału 2012 r.
  • Przygotowanie umowy partnerstwa i programów operacyjnych na nową perspektywę 2014-2020 w II kwartale 2013 r.
  • Rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską: umowy partnerstwa i programów operacyjnych na lata 2014-2020 – III kwartał 2013 r.
  • Zobowiązanie wszystkich instytucji uczestniczących w zarządzaniu funduszami europejskimi do przygotowywania rocznych planów działań (termin realizacji dla planów na rok 2013 – IV kwartał 2012 roku).
  • Przygotowanie na 2012 rok planu dotyczącego podpisywania umów z beneficjentami o dofinansowanie z funduszy europejskich i wydatkowania w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007-2013, zakładającego osiągnięcie w 2013 roku kontraktacji na poziomie 98 proc. dostępnej alokacji z UE (czyli ok. 274 mld złotych) i wydatkowania na poziomie 75 proc. dostępnej alokacji z UE (czyli ok. 210 miliardów złotych) – termin realizacji: IV kwartał 2012 roku.
  • Wprowadzenie systemów motywacyjnych w systemie wynagrodzeń dla administracji, zarówno rządowej jak i samorządowej, odpowiedzialnej za zarządzanie funduszami unijnymi (termin realizacji – I kwartał 2013 r.).
  • Udostępnianie pełnej informacji na temat realizacji i wykorzystania środków unijnych przez rząd i samorządy – termin realizacji: IV kwartał 2012 roku.

W zakresie procedur ubiegania się o fundusze i realizacji inwestycji:
  • uproszczanie przepisów prawa dotyczących prowadzenia działań inwestycyjnych i zasad planowania przestrzennego
  • ciągłe upraszczanie systemu wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007-2013
  • uproszczenie ubiegania się o fundusze unijne i realizacji projektów dla podmiotów starających się o niewielkie kwoty wsparcia i realizujących małe projekty, szczególnie dla małych podmiotów
  • ścisłe monitorowanie indywidualnych projektów kluczowych, zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym, i udostępnianie informacji o stanie ich zaawansowania
  • zapewnienie specjalnego wsparcia doradczego i szkoleniowego dla największych, instytucjonalnych beneficjentów funduszy europejskich, realizacja projektów których będzie krytyczna dla wykorzystania funduszy europejskich
  • zapewnienie stałego, bezpłatnego i łatwego dostępu do informacji, doradztwa i szkoleń dla małych beneficjentów funduszy unijnych
  • Uruchomienie sprawnego i efektywnego systemu poręczeń dla firm na kredyty i pożyczki, w tym na projekty dofinansowane ze środków unijnych (termin realizacji – II kw. 2013 roku).


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: