eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014

Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014

2014-10-18 01:20

Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce 2014

Jak wykorzystywane są w Polsce fundusze unijne? © piotrszczepanek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Business Center Club po raz ósmy publikuje raport, którego tematem jest wykorzystanie przez Polskę Funduszy Europejskich. Analizie poddano okres do sierpnia 2014 roku, ze szczególnym uwzględnieniem 2013 roku.

Przeczytaj także: Wykorzystanie funduszy unijnych w Polsce

Wzorem poprzednich publikacji z tego cyklu raport przedstawia, oprócz analizy ilościowej i jakościowej, diagnozę najważniejszych problemów utrudniających skuteczne wdrażanie programów finansowanych z funduszy unijnych oraz rekomenduje sposoby ich rozwiązania. Ponadto wskazuje tematyczne obszary, gdzie powstają największe opóźnienia w realizacji działań i gdzie są problemy w osiąganiu założonych celów. W związku ze zbliżającym się końcem perspektywy finansowej 2007 – 2013 (wydatkowanie będzie możliwe do końca 2015 roku), raport dokonuje także próby ogólnego podsumowania polityki zarządzania funduszami strukturalnymi w Polsce. Na koniec, raport porusza także kwestię polityki spójności po 2013 roku, szczególnie ważną w najbliższych miesiącach, kiedy będą zapadały decyzje co do kształtu programów operacyjnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020.

Fundusze Europejskie stanowią jeden z kluczowych czynników modernizacji i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i podstawę do dokonania znaczącego skoku w poziomie jakości życia naszych obywateli oraz w rozwoju cywilizacyjnym naszego kraju w najbliższych kilkunastu latach. Fundusze są również jednym z głównych i jednocześnie bardzo skutecznych instrumentów przeciwdziałających spowolnieniu gospodarczemu i tę rolę doskonale spełniają. Jednocześnie wyraźnie widać, jak Europa ciężko sobie radzi z kryzysem gospodarczym, co ma silny wpływ na gospodarkę i finanse publiczne Polski i UE, a to z kolei stawia kolejne wyzwania przed rządem w zakresie planowania wydatków i efektywnego zarządzania funduszami unijnymi.

Jest wartym odnotowania fakt, że szereg rekomendacji proponowanych w naszych raportach spotyka się z pozytywną reakcją ze strony administracji centralnej i samorządów. Stanowi to element dialogu społecznego organizacji przedsiębiorców z administracja publiczną. Naszą intencją jest, aby analiza aktualnych barier w wykorzystaniu funduszy europejskich, przedstawione wnioski i rekomendacje były traktowane jako wyraz troski przedsiębiorców o jak najpełniejsze wykorzystanie funduszy zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym, a nie jako próba krytyki polityki i działań prowadzonych przez rząd i samorządy w tym obszarze. Chodzi nam nie tylko o to, aby fundusze były wydawane, ale by przynosiły możliwie jak największe pozytywne efekty dla gospodarki oraz dla zwiększenia poziomu i jakości życia naszych obywateli.

W raporcie skoncentrowano się tylko na najważniejszych barierach, które aktualnie mają największy wpływ ograniczający dobre wykorzystanie funduszy europejskich w ramach polityki spójności na lata 2007 – 2013. Spośród wielu obszarów, gdzie występują bariery, wyodrębniono te obszary, które stanowią największe zagrożenie dla pełnego i efektywnego wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007 – 2013 w ramach polityki spójności.

fot. piotrszczepanek - Fotolia.com

Jak wykorzystywane są w Polsce fundusze unijne?

W kulminacyjnym 2012 roku wykorzystaliśmy, w postaci wydatków, 48,5 mld złotych UE. W 2013 roku wydatki w części z UE wyniosły 45,3 mld złotych, o ponad 3 mld złotych mniej. Wydatki w tym roku powinny być wyższe.


Analiza obecnego stanu wykorzystania funduszy europejskich w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007 – 2013


Wykorzystanie funduszy europejskich w ramach polityki spójności wyraźnie się stabilizuje. W kulminacyjnym 2012 roku wykorzystaliśmy, w postaci wydatków, 48,5 mld złotych UE. W 2013 roku wydatki w części z UE wyniosły 45,3 mld złotych, o ponad 3 mld złotych mniej. Dane za dotychczasowe miesiące tego roku nie wskazują na znaczącą poprawę. A wydatki w tym roku powinny być wyższe, bo na pozostałe 15 miesięcy wydatkowania unijnych pieniędzy do końca 2015 roku zostało jeszcze nam do wydania 73 mld złotych z UE.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: