eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2012

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2012

2012-09-12 10:31

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2012


Badane firmy wskazują na pogłębiające się problemy w uzyskiwaniu płatności. Tylko 39% ankietowanych otrzymuje w terminie więcej niż 76% płatności. Wśród przedsiębiorców aż 53% otrzymuje na czas mniej niż połowę należności. Co istotne zdaniem badanych taka sytuacja nie wynika tylko z sytuacji finansowej ich kontrahentów, ale często z celowego działania. Dotyczy to szczególnie dużych firm, które zdaniem 95% ankietowanych, celowo nie regulują terminowo płatości wobec podmiotów z sektora MSP.

fot. mat. prasowe

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

Obecnie nieco ponad połowa (59%) respondentów uważa, że kontrahenci mają wysoką zdolność do regulowania bieżących zobowiązań


„Z naszego badania wynika, że w sytuacji, w której nie otrzymujemy płatności nie możemy liczyć na nasz system prawny. Prawie trzy czwarte badanych firm uważa, że prawo nie chroni ich w odpowiedni sposób, przed działalnością niesolidnych kontrahentów. Dlatego stale podkreślamy, że kluczowe jest badanie rzetelności partnerów biznesowych przed rozpoczęciem współpracy oraz budowanie własnej wiarygodności, aby wyróżnić się pozytywnie na tle niesolidnych konkurentów.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Udział należności płaconych w terminie

Od maja spadła liczb firm, które otrzymują więcej niż 76% płatności w terminie, obecnie grono to zmniejszyło się o 1 pkt. proc. i wynosi 39%.


Wielkość zaległości wobec firm również nie nastraja optymistycznie. Z badania wynika, że 29% respondentów ocenia, że suma niezapłaconych na ich rzecz należności przekracza 100 tysięcy złotych. Grupa ta powiększyła się w ciągu trzech miesięcy o 9 pkt. proc. Ponownie najgorzej wygląda sytuacja wśród przedsiębiorców, których ponad połowa oczekuje płatności powyżej 100 tysięcy złotych. W innych sektorach sytuacja jest podobnie negatywna. W poprzednich badaniach kilka-kilkanaście procent ankietowanych wskazało, że ich kontrahenci nie mają żadnych zaległości. Tym razem takich podmiotów nie było.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: