eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce I-III 2012

Praca w Polsce I-III 2012

2012-07-03 10:16

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-XII 2011


Liczba nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w I kwartale 2012 roku w stosunku do poprzedniego okresu znacznie wzrosła (o 43,4%). Największe wzrosty liczby nowo utworzonych miejsc pracy wystąpiły w jednostkach prowadzących działalność związaną z górnictwem i wydobywaniem (o 104,5%), budownictwem (o 81,6%) oraz wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną (o 97,7%). Natomiast spadek liczby nowo utworzonych miejsc pracy w porównaniu do poprzedniego okresu odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową (o 32,2%).
W końcu I kwartału 2012 r. nie obsadzone było jeszcze 11,6 tys., tj. 7,3% nowo utworzonych miejsc pracy.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy zmalała (o 26,1%), najwięcej w jednostkach prowadzących działalność związaną z handlem i naprawą pojazdów samochodowych (o 55,4%), edukacją (o 50,8%), administracją publiczną i obroną narodową (o 50,7%) oraz działalnością w zakresie usług administrowania (o 50,2%). Należy zaznaczyć, iż w niektórych rodzajach działalności wzrosła liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy jak np. w działalności związanej z górnictwem i wydobywaniem (o 48,3%), finansami i ubezpieczeniami (o 44,3%), zakwaterowaniem i gastronomią (o 37,5%) oraz informacją i komunikacją (o 25,5%).

Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do poprzedniego okresu wzrosła (o 8,3 %), najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z górnictwem i wydobywaniem (o 168,8 %). Najwięcej wolnych nowo utworzonych miejsc pracy miały jednostki prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, handlu oraz budownictwa.

Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, robotników przemysłowych i rzemieślników, pracowników biurowych, pracowników usług i sprzedawców oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń.

Największa liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy obserwowana była w jednostkach dużych (53,7%), głównie sektora prywatnego (89,2%).

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów (w tys.)

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba zlikwidowanych miejsc pracy zmniejszyła się o 11,2%


Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec I kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (30,1%), a jednocześnie utworzyły około 29% ogółu nowych miejsc pracy głównie w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (77,9%), pozostałej działalności usługowej (75,6%), rolnictwie i leśnictwie (68,6%) oraz działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości (68,0%)

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: