eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ligi europejskie - przychody 2010/2011

Ligi europejskie - przychody 2010/2011

2012-06-01 09:23

Przeczytaj także: Kluby piłkarskie a zainteresowanie mediów


  • Przychody z reklam wzrosły o 5% do 2,7 mld euro i stanowiły 31% przychodów osiąganych przez kluby europejskiej „wielkiej piątki”. Do wzrostu przyczyniły się głównie większe kluby w angielskiej Premier League i hiszpańskiej La Liga, które poprawiły warunki umów reklamowych zawartych ze sponsorami i partnerami.
  • Średnia frekwencja na meczach w sezonie 2010/2011 zwiększyła się w dwóch ligach o najwyższej frekwencji w Europie – Bundeslidze (do 42 100 osób/mecz) oraz Premier League (do 35 400). Średnia frekwencja w Ligue 1 spadła po raz trzeci z rzędu i po raz pierwszy od sezonu 2002/2003 była niższa niż 20 000. Przyznanie przez UEFA prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w roku 2016 Francji to duża szansa dla wielu tamtejszych klubów na odnowienie ich stadionów i zwiększenie frekwencji, a w konsekwencji przychodów osiąganych w dniu meczu.
  • Poza „wielką piątką” największe przychody osiągnęły ligi w Rosji (614 mln euro), Turcji (515 mln euro) i Holandii (431 mln euro). Angielska Football League Championship nadal przynosi największe przychody wśród drugich lig (468 mln euro) i znajduje się na ósmym miejscu wśród wszystkich lig europejskich.

Informacje o badaniu
Opublikowane sprawozdania finansowe klubów piłkarskich rzadko przedstawiają podział kosztów wynagrodzeń między piłkarzy a pozostały personel klubu. Wobec tego informacje o wynagrodzeniach dotyczą całości wynagrodzeń dla danego klubu/ligi, z uwzględnieniem zarówno piłkarzy, jak i pozostałych pracowników, chyba że w raporcie zaznaczono inaczej. Analizę wyników finansowych i pozycji klubów angielskich oraz ich porównanie oparto o wielkości pochodzące z najnowszych dostępnych sprawozdań finansowych. Analiza wyników finansowych pozostałych lig europejskich oraz ich porównanie oparto o wielkości pochodzące z ich sprawozdań finansowych lub informacje dostarczone przez ligi poszczególnych krajów. W niektórych przypadkach dokonano korekty przedstawianych wartości, by umożliwić dokładniejsze porównanie wyników finansowych i pozycji poszczególnych klubów piłkarskich i w różnych okresach. Przed dokonaniem analizy firma Deloitte nie przeprowadziła weryfikacji ani audytu informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych i innych źródłach w odniesieniu do poszczególnych klubów. Wielkości szacunkowe i prognozowane mogą różnić się od faktycznie osiągniętych ze względu na to, że przewidywane scenariusze często odbiegają od rzeczywistości, a różnice te mogą być znaczące. Deloitte nie gwarantuje zgodności ani stopnia zgodności ostatecznie osiągniętych wyników z prognozami; nie należy traktować ich zatem jako wiarygodnego źródła informacji dla celów biznesowych. Kurs wymiany walut: do przeliczenia wartości podanych w euro oraz funcie brytyjskim zastosowano kurs wymiany z dnia 30 czerwca 2011 roku (1 GBP = 1,1073 EUR).

poprzednia  

1 2 3

Budżet domowy 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: