eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ligi europejskie - przychody 2010/2011

Ligi europejskie - przychody 2010/2011

2012-06-01 09:23

Przeczytaj także: Kluby piłkarskie a zainteresowanie mediów


„Zdolność osiągania wzrostu przychodów przez europejskie kluby w obecnej, niełatwej sytuacji gospodarczej, jest imponująca. Poziom wzrostów różni się w zależności od ligi i klubu, ale siłą futbolu pozostaje jego zdolność przyciągania i angażowania widzów. Niemniej jednak, są ligi i kluby, w szczególności we Francji, Włoszech i Hiszpanii, które mają problemy z poprawą poziomu zadowolenia kibiców w dniu meczu oraz przyspieszeniem planów lub ukończeniem projektów, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie długoterminowych korzyści z meczów i reklam. W szczególności kluby francuskie powinny zacząć czerpać korzyści z modernizacji stadionów, które przeprowadza się przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej we Francji w roku 2016” – dodaje Dan Jones.

Z tegorocznego raportu Deloitte wynika, że w sezonie 2010/2011 wynagrodzenia w ligach „wielkiej piątki” wzrosły o ponad 100 mln euro (2%) i przekroczyły poziom 5,6 mld euro. Poziom wzrostów wynagrodzeń w poszczególnych ligach znacząco się różnił.

Podobnie jak w przypadku przychodów w sezonie 2010/2011 najszybciej rosły wynagrodzenia w klubach angielskiej Premier League i osiągnęły poziom 1 771 mln euro. Wynagrodzenia w klubach hiszpańskiej La Liga (1 005 mln euro) i niemieckiej Bundesligi (923 mln euro) wzrosły o 4%. Koszty wynagrodzeń we francuskiej Ligue 1 (777 mln euro) pozostały na niezmienionym poziomie, podczas gdy we włoskiej Serie A spadły o 24 mln euro (2%) do poziomu 1 157 mln euro. W Anglii (70%), Francji (75%) i we Włoszech (75%) łączny stosunek wynagrodzeń do przychodów w klubach pierwszej ligi wyniósł co najmniej 70%. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano takiej sytuacji w trzech ligach „wielkiej piątki” w tym samym sezonie.

„Największym wyzwaniem dla europejskich klubów piłkarskich pozostaje kontrola kosztów. Stosunek wynagrodzeń do przychodów w ligach „wielkiej piątki” w Europie wzrósł z 60% do 66% w ciągu ostatnich pięciu lat, ze względu na wyższy wzrost kosztów wynagrodzeń niż przychodów. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy nowe przepisy finansowego fair play zaproponowane przez UEFA, dzięki którym kluby piłkarskie będą skuteczniej zarządzać stosunkiem przychodów do kosztów. Wyniki finansowe osiągnięte w sezonie 2011/2012 przez kluby, które zechcą wziąć udział w rozgrywkach organizowanych przez UEFA będą, po raz pierwszy brane pod uwagę przy obliczaniu rentowności zgodnie z regulacjami finansowego fair play”– podkreśla Adam Bull, konsultant w Sports Business Group w Deloitte

Inne kluczowe wnioski z rocznego przeglądu finansów piłkarskich:
  • Przychody z tytułu praw do transmisji w ligach „wielkiej piątki”, w sezonie 2010/2011, wzrosły o 3% i przekroczyły poziom 4,1 mld euro, co stanowi 48% łącznych wpływów klubów lig „wielkiej piątki”. Trzy ligi z „wielkiej piątki” (Anglia, Włochy i Francja) uzyskały ponad połowę swoich przychodów z tego źródła.
  • W sezonie 2010/2011 przychody osiągane w dniu meczu spadły o 2% do 1,8 mld euro i stanowiły 21% przychodów klubów lig „wielkiej piątki”. Przychody osiągane w dniu meczu w angielskiej Premier League (610 mln EUR) były o 40% wyższe od wpływów jej największego rywala, hiszpańskiej La Liga (428 mln EUR).

Budżet domowy 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: