eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2016/2017

Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2016/2017

2018-01-30 10:14

Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2016/2017

Piłka nożna znowu bije finansowy rekord © zeremskimilan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsza, dwudziesta pierwsza już edycja opracowanego przez Deloitte raportu Football Money League nie zaskakuje - na jego szczycie ponownie widzimy Manchester United z przychodami na poziomie 676,3 mln euro. Na drugiej pozycji wieloletni lider poprzednich rankingów, czyli Real Madryt, a na trzeciej pozbawiona wicemistrzostwa FC Barcelona. Przychody 20 najlepszych klubów wzrosły względem poprzedniego sezonu o 6%, sięgając 7,9 mld euro.

Przeczytaj także: Ligi europejskie - przychody 2015/2016

Miejsce w opracowanym przez Deloitte zestawieniu można było sobie zagwarantować przychodami przekraczającymi 200 mln euro, co oznacza dwukrotny wzrost progu względem 2010 roku. Badanie dowiodło, że najwyższy, bo aż 45-procentowy udział w przychodach klubów mają - i nie jest to żadnym zaskoczeniem - przychody z transmisji telewizyjnych.

Manchester United pokonał Real Madryt tylko o włos


W najświeższym zestawieniu na pozycji lidera ponownie widzimy Manchester United, ale warto podkreślić, że Real wyraźnie depcze mu po piętach - przychody klubu z Madrytu okazały się niższe o zaledwie 1,7 mln euro, co jest najmniejszą w historii różnicą. Czerwone Diabły zdołały obronić pierwsze miejsce głównie za sprawą rozgromienia Ajaxu w finale Ligi Europejskiej UEFA. Za to zwycięstwo UEFA przyznało im 44,5 miliona euro premii. To niezła gratyfikacja zważywszy chociażby to, że w sezonie 2011/12 za wygranie tego samego turnieju Atletico Madryt otrzymało czterokrotnie niższą sumę. Tym samym, wysiłki podejmowane w ostatnich latach przez UEFA na rzecz zwiększenia korzyści finansowych płynących z udziału w Lidze Europejskiej zaprocentowały w tym roku dla Manchester United.
Europejska branża piłkarska nadal rozwija się finansowo, osiągając prawie pół miliarda euro wzrostu przychodów w dwudziestce czołowych klubów rankingu Deloitte. Europejski futbol nadal generuje duże obroty, czego potwierdzeniem jest zwiększenie przychodów pierwszej dwudziestki klubów Football Money League o kwotę niemal pół miliarda euro. W tym sezonie obserwowaliśmy najbardziej jak dotąd wyrównany pojedynek na szczycie. Ostatecznie Manchester United utrzymał pozycję najlepiej zarabiającego klubu piłkarskiego, pokonując o włos Real Madryt. W roku 2016/17 Manchester United osiągnął przychody w wysokości 581 mln funtów – mówi Dan Jones, Partner w Sports Business Group w Deloitte UK. – Utrzymanie pozycji lidera przez Manchester United wydaje się tym bardziej imponujące wobec osłabienia kursu funta w stosunku do euro. Biorąc pod uwagę, że zarówno Real Madryt, jak i FC Barcelona przewidują wzrost przychodów w sezonie 2017/18, w przyszłym roku prawdopodobnie walka o pierwsze miejsce znów będzie uzależniona od sukcesów na boisku. Po zakwalifikowaniu się przez wszystkie trzy kluby do grupy szesnastu najlepszych zespołów, które zagrają w Lidze Mistrzów UEFA, można oczekiwać, że drużyna, która awansuje najdalej, zdobędzie również najwyższą pozycję w rankingu Football Money League – dodaje.

fot. mat. prasowe

Raport Deloitte Football Money League 2018 – przychody w sezonie 2016/2017

Przychody Manchester United przewyższyły w sezonie 2016/2014 poziom 676 mln euro.


Premier League nadal dominuje


Angielską Premier League reprezentuje w zestawieniu aż dziesięć drużyn w pierwszej dwudziestce, w tym debiutant na 18 miejscu Southampton (182,3 mln funtów przychodów). Manchester City umacnia swoją pozycję w pierwszej piątce, a Leicester City awansuje z 20 na 14 miejsce. Wszystkie kluby Premier League czerpały korzyści z lepszych umów na transmisje telewizyjne, a dodatkowo występy Southampton i Leicester w europejskich rozgrywkach sprawiły, że kluby te zdobyły najwyższe w historii pozycje. Tylko same przychody z transmisji w przypadku Southampton przewyższają całkowite przychody 26. drużyny w tegorocznej Money League (Crystal Palace, 140,9 miliona funtów).

Z kolei Arsenal okazał się lepszy od Paris Saint-Germain, a Tottenham Hotspur awansował o jedno miejsce na jedenastą pozycję. Chelsea i Liverpool pozostają odpowiednio na ósmym i dziewiątym miejscu, West Ham United na 17., a Everton na 20 pozycji. Cztery angielskie kluby znalazły się w trzeciej dziesiątce rankingu. W sezonie 2016/17 przychody 28. AFC Bournemouth wyniosły 136,8 miliona funtów i były o 135,7 miliona wyższe niż w pierwszym rankingu w 1996/97 roku.
– W tym roku angielskie kluby zdominowały Deloitte Football Money League, co nie wydaje się zaskakujące, biorąc pod uwagę nową umowę sprzedaży praw do transmisji i rozgrywki UEFA, które zwiększyły przychody z transmisji klubów z pierwszej dwudziestki o ponad pół miliarda funtów – mówi Tim Bridge, Senior Manager w Sports Business Group w Deloitte UK. – Trwają właśnie procedury przetargowe na sprzedaż praw do transmisji meczy Premier League w kolejnym sezonie od 2019/20 roku. Ich wyniki na dłuższy czas ukształtują skład Money League – dodaje.

Kluby z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Włoch to reszta futbolowych krezusów


Pierwszą piątkę uzupełnia Bayern Monachium, zajmując czwarte miejsce. Z kolei Paris Saint-Germain spadł na siódmą pozycję. Podczas gdy PSG jest jedynym francuskim klubem w Football Money League, Olympique Lyon odradza się, awansując w rankingu tuż poza pierwszą dwudziestką po tym, jak zwiększył przychody, będące skutkiem przeprowadzki na nowy stadion i awansu do półfinału Ligi Europy. Po raz pierwszy w rankingu nie znalazł się AC Milan. Tymczasem po przejęciu przez chińską firmę Suning i znacznej poprawie przychodów z reklam jego rywal z Mediolanu, Inter, awansował o cztery miejsca na pozycję piętnastą. Wyniki w rozgrywkach UEFA zagwarantowały Napoli 19 miejsce i spowodowały, że klub AS Roma po raz trzeci w ciągu ostatnich 21 lat, czyli od początku istnienia Money League, wypadł z rankingu.
– Football Money League to nadal najskuteczniejsza i najbardziej wiarygodna metoda porównywania wyników finansowych klubów piłkarskich. Zmiany w rankingu w ciągu nadchodzących lat na pewno okażą się bardzo interesujące. Ponadto, po zmianie systemu kwalifikacji do Ligi Mistrzów należy spodziewać się dalszych przetasowań – mówi Tim Bridge.

O rankingu:
Wartości przychodów uwzględnione w rankingu pochodzą z rocznych sprawozdań finansowych poszczególnych klubów lub z innych bezpośrednich źródeł dotyczących sezonu 2016/2017. Przychody nie uwzględniają wpływów z tytułu transferu zawodników, podatku VAT oraz podatku obrotowego. W niektórych przypadkach dokonano korekt wartości sumarycznych, które zdaniem Deloitte umożliwiły uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników umożliwiających porównanie poszczególnych klubów pod względem działalności sportowej. Na przykład jeżeli istniały informacje dotyczące znaczącego zakresu działalności niezwiązanej z branżą piłkarską lub transakcji kapitałowych, wartości te zostały wyłączone z przychodów. Przed dokonaniem analizy Deloitte nie przeprowadził weryfikacji ani audytu informacji dotyczących poszczególnych klubów zawartych w sprawozdaniach finansowych i innych źródłach stanowiących podstawę naszej publikacji. Aby umożliwić porównanie wyników, wszystkie dane za sezon 2015/2016 zostały przeliczone po kursie z dnia 30 czerwca 2017 r. (1 GBP = 1,1637 EUR). Dane porównawcze zaczerpnięto z poprzednich edycji naszego rankingu, z rocznych sprawozdań finansowych lub innych bezpośrednich źródeł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: