eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2015/2016

Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2015/2016

2017-01-24 10:50

Europejskie kluby piłkarskie - przychody 2015/2016

Piłka nożna © Michael Stifter - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dwadzieścia najbogatszych klubów piłkarskich na świecie zarobiło w sezonie 2015/2016 7,4 mld euro, a więc o 12% więcej niż rok wcześniej. W tegorocznym zestawieniu znalazło się dwóch debiutantów - West Ham United (18) oraz Leicester City (20). Po raz pierwszy od wielu lat najbogatszym klubem nie został Real Madryt. Zgodnie z przewidywaniami zdetronizował go Manchester United, którego przychody sięgnęły 689 mln euro. Na drugim miejscu uplasowała się FC Barcelona. To główne wnioski z 20. edycji raportu Football Money League - cyklicznego opracowania firmy Deloitte.

Przeczytaj także: Ligi europejskie - przychody 2014/2015

Każdemu klubowi z pierwszej trójki, a więc zarówno Manchesterowi, Barcelonie, jak i Realowi po raz pierwszy w historii badania udało się przekroczyć poziom 600 mln euro przychodów. Co ciekawe, taki skład na podium widzieliśmy tylko raz, w sezonie 1996/1997, czyli w pierwszym zestawieniu Football Money League.

Po latach dominacji Realu widok Manchester United na pierwszym miejscu może nieco zaskakiwać, ale warto przypomnieć, że już przed rokiem eksperci Deloitte prognozowali, że klub z Madrytu odda palmę pierwszeństwa Brytyjczykom, którzy ostatni raz przewodzili zestawieniu w sezonie 2003/2004.

Manchester United zarobił w sezonie 2015/2016 689 mln euro, co jest rekordem tego klubu. Wzrost przychodów odnotowano we wszystkich z trzech badanych kategorii, a więc w przychodach z dnia meczu, z tytułu transmisji oraz przychodach o charakterze komercyjnym. W pierwszych dwóch przypadkach wzrosty powiązane są z ponownym pojawieniem się Manchester United w Lidze Mistrzów, ale na pierwsze miejsce rankingu poprowadziły go przede wszystkim wyższe o 100 mln euro przychody komercyjne.
„Manchester United jedenaście lat czekał na to, aby wrócić na pozycję lidera wśród klubów piłkarskich osiągających najwyższe przychody. Ten sukces był możliwy dzięki fenomenalnemu wzrostowi przychodów komercyjnych. Możliwość powrotu na szczyt była uzależniona przede wszystkim od nawiązania w ciągu ostatnich kilku lat współpracy z reklamodawcami. Przychody z tego tytułu przekroczyły poziom osiągany przez inne konkurujące z Manchester United kluby” – wyjaśnia Dan Jones, Partner, Lider Sports Business Group, Deloitte Wielka Brytania. „Aby móc utrzymać w kolejnym roku pozycję zdobytą w tegorocznej edycji rankingu, Manchester United będzie musiał jednak sprostać silnej konkurencji ze strony takich klubów jak FC Barcelona czy Real Madryt. Przede wszystkim ze względu na brak rozgrywek w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/2017 oraz ze względu na osłabienie brytyjskiej waluty względem euro. Można się spodziewać także, że w dłuższej perspektywie czasowej inne kluby, wzorem Manchester United, będą domagać się podobnych warunków w kontraktach z reklamodawcami” – dodaje Dan Jones.

fot. mat. prasowe

Przychody klubów w sezonie 2015/2016 (TOP 20)

Przychody Manchester United wyniosły w sezonie 2015/2016 aż 689 mln euro, co jest najwyższym wynikiem w historii.


Premier League reprezentuje w zestawieniu aż osiem drużyn, których łączne przychody wyniosły niemal 3,2 mld euro. Zajmujący ostatnie miejsce w rankingu klub Leicester City w sezonie 2015/2016 osiągnął przychody w wysokości 172,1 mln euro, co jest wynikiem pięciokrotnie lepszym niż rezultat osiągnięty przez niego dwa lata temu w sezonie 2013/2014.

Inne angielskie drużyny Arsenal, Chelsea, Liverpool i Tottenham zajmują odpowiednio siódme, ósme, dziewiąte i dwunaste miejsce w zestawieniu. Co istotne, Manchester City po udanym występie w Lidze Mistrzów UEFA znalazł się po raz pierwszy na piątym miejscu. Pierwszy raz od sezonu 2011/2012 Anglia ma dwa kluby w pierwszej piątce zestawienia. Z kolei West Ham United znalazł się na osiemnastej pozycji.
„Ranking Deloitte po raz kolejny pokazuje w pełni siłę finansową klubów z Premier League. Leicester City jest dowodem na to, że sukces na boisku daje każdemu klubowi z Premier League szansę na wejście do pierwszej dwudziestki zestawienia” – mówi Tim Bridge, Starszy Menedżer, Sports Business Group, Deloitte Wielka Brytania. „Należy się spodziewać, że Leicester, który zakwalifikował się już do najlepszej szesnastki tegorocznych rozgrywek Ligi Mistrzów, utrzyma się w pierwszej dwudziestce i ma potencjał, by wspiąć się o kilka miejsc” – dodaje.

fot. mat. prasowe

Kluby obecne w zestawieniu Deloitte Football Money League niezmiennie od sezonu 1996/1997

W dotychczasowych dwudziestu edycjach raportu łącznie znalazło się 42 różnych klubów piłki nożnej, ale tylko dziesięć z nich nigdy nie opuściło zestawienia.


W pierwszej piątce znalazł się jeszcze Bayern Monachium, który awansował o jedną pozycję na czwarte miejsce. Z kolei Paris Saint-Germain, który jest jedynym francuskim klubem w rankingu, spadł z czwartego na szóste miejsce. Również jednego reprezentanta – klub FC Zenit St Petersburg – ma rosyjska liga. Z kolei włoskie kluby to Juventus, AS Roma, AC Milan oraz Inter Mediolan. Jednak ze względu na rosnące przychody klubów z Premier League, niewykluczone, że w przyszłym roku z zestawienia wypadną AC Milan i Inter Mediolan.
„W tym roku przychody dwudziestu najlepszych klubów wzrosły o 12 proc. w porównaniu z 8 proc. w zeszłorocznym zestawieniu. Należy spodziewać się dalszego silnego wzrostu. Będzie to skutek rosnących przychodów klubów Premier League, które zarabiają coraz więcej na swoich rekordowych kontraktach telewizyjnych. Jest duża szansa, że wszystkie drużyny pierwszej angielskiej ligi znajdą się w przyszłym roku wśród 30 klubów osiągających najwyższe przychody” – mówi Tim Bridge.

W dotychczasowych dwudziestu edycjach raportu łącznie znalazło się 42 różnych klubów piłki nożnej, ale tylko dziesięć z nich nigdy nie opuściło zestawienia. Tylko dwóm klubom: Realowi Madryt i Manchester United udało się zająć pozycję lidera.

O rankingu:
Wartości przychodów uwzględnione w rankingu pochodzą z rocznych sprawozdań finansowych poszczególnych klubów lub z innych bezpośrednich źródeł dotyczących sezonu 2015/2016. Przychody nie uwzględniają opłat z tytułu transferu zawodników, podatku VAT oraz podatku obrotowego. W niektórych przypadkach dokonano korekt wartości sumarycznych, które zdaniem Deloitte umożliwiły uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników służących do porównania poszczególnych klubów pod względem działalności sportowej. Przykładowo jeżeli istniały informacje dotyczące znaczącego zakresu działalności niezwiązanej z branżą piłkarską lub transakcji kapitałowych, wartości te zostały wyłączone z przychodów.

Przed dokonaniem analizy Deloitte nie przeprowadził weryfikacji ani audytu informacji dotyczących poszczególnych klubów zawartych w sprawozdaniach finansowych i innych źródłach stanowiących podstawę publikacji Deloitte. Aby umożliwić porównanie wyników, wszystkie dane za sezon 2015/2016 zostały przeliczone po kursie z dnia 30 czerwca 2016 r. (1 GBP = 1,3371 EUR). Dane porównawcze zaczerpnięto z poprzednich edycji naszego rankingu, z rocznych sprawozdań finansowych lub innych bezpośrednich źródeł.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: