eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a literatura

Polski Internet a literatura

2012-05-11 12:27

Przeczytaj także: Polscy internauci a podróż ze zwierzętami domowymi


„Kocham książki”

„Czytam dlatego, że tv i internet są zbyt czytelne. Wszystko mam jak na dłoni. Wolę myśleć, kreować, wyobrażać sobie. I stąd moja pokusa jedzenia książek” – internauci chętnie deklarują, że czytają książki, bo lubią, a nawet kochają to robić. Deklaracja „kocham książki/czytać” pojawiła się w ciągu roku w internecie 2,3 tys. razy. „Mam pytanie, jakie polecacie książki? fantasy? z nowości coś? by oderwać się od tej zakichanej codzienności” – internauci polecają sobie książki na chyba wszystkich forach – dla młodych matek, wielbicieli motoryzacji… Czasem polecane są publikacje tematycznie związane z forum, często jednak jest to taki off topic, jak w przypadku cytowanej wypowiedzi. Jak obecnie nazywać należy osoby, dla których książki mają największą wartość? „mole książkowe”, choć wydawać się mogą pojęciem z lekka już przykurzonym, wciąż pojawiają się w internetowych dyskusjach – w ciągu roku użyto tego określenia prawie 1,8 tys. razy. „Książkomaniacy” też istnieją –w prawie 50 publikacjach.

Poczytaj mi mamo!

Czytanie to jednak nie tylko hobby, o którym internauci lubią rozmawiać w kontekście swojego wolnego czasu. To też zajęcie dobrze postrzegane: dla wielu osób zainteresowanie literaturą to konieczna cecha wymarzonego partnera, ale też – na przykład - opiekunki do dzieci. Czytanie dzieciom to sprawa ważna i szeroko dyskutowana w internecie. Niechęć do książek wśród dzieci tłumaczy się nadmiernym zaangażowaniem w działania serwisów społecznościowych, traceniem czasu na wysyłanie e-maili i SMS-ów. Wg internautów czytanie jest niezbędne, np. jako sposób na wzbogacenie słownictwa. Ważną rolę w propagowaniu idei zaprzyjaźniania dzieci z literaturą odgrywa kampania „Cała Polska czyta dzieciom”. To miedzy innymi dzięki niej o czytaniu dzieciom napisano w internecie ponad 2,5 tys. razy. O książkach często też dyskutuje się w kontekście ich ekranizacji: odwieczne pytanie „lepsza książka czy film?” zadane zostało w internecie kilkadziesiąt razy w analizowanym okresie. Często w opisach filmów znaleźć można informacje na temat ich literackich pierwowzorów – ok. 1,2 tys. razy wspomniano, że film jest ekranizacją książki.

Informacje o badaniu
Analizę wykonano na podstawie 55 592 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów, związanych z czytaniem książek. Raport obejmuje okres od 30 kwietnia 2011 do 30 kwietnia 2012 oraz kwiecień i maj 2010 roku.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: