eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - I kw. 2012 i prognoza II kw. 2012

Kondycja przedsiębiorstw - I kw. 2012 i prognoza II kw. 2012

2012-04-24 10:49

Przeczytaj także: Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012


6. Mimo wzrostu zatrudnienia maleje odsetek przedsiębiorstw planujących podnosić płace oraz przeciętna planowana podwyżka wynagrodzeń. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być stabilna presja na wzrost płac ze strony pracowników, co z kolei może być powiązane z brakiem wyraźnych sygnałów ożywienia koniunktury. Podwyżki płac hamować może również wzrost składki rentowej. Wyraźny spadek odsetka firm zwiększających wynagrodzenia widoczny jest w budownictwie, a zatem w grupie firm, w której niepewność działalności oceniana jest jako szczególnie wysoka.

7. Wzrost optymizmu ocen i prognoz popytu przełożył się na zwiększenie aktywności inwestycyjnej. Wg prognoz ankietowanych pozostanie ona jednak niska i raczej można oczekiwać większej liczby rozpoczynanych inwestycji, niż większych wydatków na poszczególne projekty. Większą aktywność inwestycyjną zgłaszają zarówno duże firmy, jak i sektor MSP, przy czym w tej ostatniej grupie nadal jest to wzrost z bardzo niskiego poziomu, natomiast w dużych przedsiębiorstwach skala poprawy jest mniejsza, ale poziom nadal znacznie wyższy niż w małych i średnich firmach. Mimo ożywienia potrzeby inwestycyjne sektora przedsiębiorstw pozostaną w dużym stopniu niezaspokojone, na co wskazuje wysoki i rosnący odsetek firm wstrzymujących się z rozpoczęciem prac rozwojowych.

8. Ankietowane przedsiębiorstwa poinformowały o wzroście zapotrzebowania na kredyt. Skala popytu na finansowanie pozyskane z sektora bakowego pozostała bliska swoim historycznie niskim wartościom, szczególnie w sektorze MSP. Kredyt nadal będzie służył głównie finansowaniu celów bieżących. Jednocześnie dalszej poprawie uległa dostępność do finansowania bankowego, mierzona odsetkiem zaakceptowanych wniosków kredytowych. Wyraźny wzrost odsetka przedsiębiorstw planujących zwiększyć zadłużenie widoczny był zwłaszcza w budownictwie.

9. W sektorze przedsiębiorstw odnotowano wzrost problemów z utrzymaniem płynności. Pogorszyła się zarówno zdolność do obsługi zobowiązań kredytowych, jak i handlowych. W efekcie tego więcej przedsiębiorstw niż przed trzema miesiącami wymieniło zatory płatnicze jako barierę rozwoju. Trudności z utrzymaniem płynności pogłębiły się w większości analizowanych branż i klas, poza budownictwem, gdzie sytuacja, choć wyraźnie słabsza niż w innych branżach, nieznacznie się poprawiła. Mimo tych niekorzystnych zmian, ogólna ocena sytuacji płynnościowej sektora realnego pozostaje jednak nadal dobra. Warto zauważyć, że udział należności i zobowiązań przeterminowanych w należnościach i zobowiązaniach ogółem w całej próbie nie zwiększył się w ciągu kwartału.

Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2012 r. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: