eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 13/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 13/2012

2012-04-01 14:32

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2012

  • Stopa bezrobocia w Japonii utrzymuje się na poziomie ok. 4,5 proc. Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym o 1,2 proc. po trzech kolejnych miesiącach wzrostu. Kraj zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym, które nastąpiło po tsunami i trzęsieniu ziemi (w marcu 2011 roku).
  • Według Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2011 r. o 3,0 proc. r/r (w III kw. było to 1.8 proc.).
  • Grupa BRICS nie wyraziła na razie poparcia dla nikogo z trojga kandydatów na stanowisko prezesa Banku Światowego (kończy się kadencja Roberta Zoellicka). Państwa grupy BRICS to dziś 45 proc. ludności świata i jedna czwarta jego gospodarki. Grupa planuje stworzenie banku, który finansowałby projekty w krajach rozwijających się. W opinii prezesa Banku Światowego realizacja takiego projektu będzie trudna.
  • Kraje grupy BRIcs (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA)są zaniepokojone zbyt wolnym tempem reform w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), zaapelowały o przejrzystą procedurę wyboru nowego prezesa BŚ. Na spotkaniu w Delhi przywódcy tych krajów omawiali rolę grupy w gospodarce światowej, udział w programach MFW, plany utworzenia własnego banku rozwoju i wymiany handlowej w swoich walutach, a także sytuację polityczną (także w Syrii i Iranie). Zaapelowali do państw rozwiniętych o unikanie tworzenia nadmiernej płynności w globalnym systemie finansowym.
  • W 2011 roku duży eksport skroplonego gazu spowodował, że PKB Kataru wzrosło o 14,7 proc. W tym roku ich zdaniem gospodarka Kataru wzrośnie "tylko" o 6,6 proc. Katar jest największym na świecie eksporterem skroplonego gazu. Kraj ma 1,6 mln mieszkańców i do 2016 roku zamierza wydać na infrastrukturę 95 mld USD.
  • Wiele wskazuje na to, że stanowisko prezesa Banku Światowego obejmie Jim Yong Kim, kandydat zgłoszony przez prezydenta B. Obamę. Wśród kandydatów jest też Ngozi Okonjo-Iweala, minister finansów Nigerii. Prezesa wybierze 25-osobowy zarząd Banku Światowego, a w tym gronie decydujący głos mają Amerykanie. Urząd prezesa BŚ tradycyjnie obejmują Amerykanie, a Europejczycy obsadzają kierownictwo MFW. Obecnie dyrektorem generalnym MFW jest Francuzka Christine Lagarde.
  • U wybrzeży Tanzanii odkryto złoża gazu nadające się do wydobycia, a które są szacowane na 200 mld m sześc. Kolejne wiercenia mogą zwiększyć te zasoby o 130 mld m sześc. gazu. Złoża odkryło konsorcjum brytyjskiej koncernu BG i spółki Ophir Energy (60/40). W Ophir Energy udział 10 proc. ma Jan Kulczyk. W planach jest rozwój eksploatacji złóż i budowa terminalu w porcie Dar es Salaam, do skraplania gazu LNG na eksport. W 2011 roku Tanzania dostała 1 mld USD. kredytu z Chin. otrzymane środki są przeznaczone na ułożenie gazociągu z lądowych złóż do tego terminalu
  • Mozambik to kolejny afrykański kraj, gdzie poszykuje się złóż surowców energetycznych. U wybrzeży Mozambiku włoski koncern ENI poinformował, że odkryte przez niego złoże posiada zasoby gazu rzędu 1,1 bln m sześc. W pobliżu na wodach Mozambiku złoża gazu odkrył amerykański koncern Anadarko, a do złóż gazu dowiercił się także norweski koncern Statoil.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FITCH, MOODY'S i STANDARD & POOR'S W OCZACH UNIJNYCH

Poważne zastrzeżenia wobec czołowych w świecie agencji ratingowych pojawiły się w 2007 roku tak w USA jak i w Europie. Zarzucano im, że nie ostrzegały przed kryzysem. W Europie zarzucano im także "gospodarskie" podejście do ratingu gospodarki amerykańskiej obciążonej największym w świecie długiem. Pojawiały się oskarżenia, że amerykańskie agencje ratingowe uczestniczą w rywalizacji pomiędzy USA i UE, a mówiąc precyzyjniej między USD i euro...

Krytykując decyzje "wielkiej trójki" w ostatnich latach (obejmują one swoją działalnością ok. 90 proc. rynku) nie można wpadać w przesadę i nie powinno się lekceważyć ich ocen. Firmy ratingowe są niezbędne szczególnie w dzisiejszych czasach, są potrzebne światowej gospodarce, są konieczne przy operacjach na rynkach finansowych. Jednak ważne jest, aby ich decyzje były obiektywne i nie były obciążone polityką. Ważne jest też, by była znana metodologia podejmowania decyzji o zmianach ratingu i aby te decyzje były czytelne dla zainteresowanych.

W ostatnich dniach Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przedstawił krytyczną ocenę działalności agencji ratingowych, które mają duży wpływ na nastroje gospodarcze w świecie. Zarzucił im m.in. brak transparentości w komitetach przyznających ratingi i dużą rotację analityków. Komitet zwrócił uwagę na niekompletność w dokumentowaniu pracy agencji, zwłaszcza w protokołowaniu głosowań w komitetach przyznających ratingi firmom

i krajom. W protokole pokontrolnym ESMA sugeruje większą czytelność kryteriów ocen, transparentność decyzji, oraz kryteriów wyboru członków komitetów, a także lepszą organizację pracy, umożliwiającą solidną analizę dokumentów. W szczególności komitet zaleca wewnętrzne kontrole procedur przed ogłoszeniem ratingu. Wskazuje też na niebezpieczeństwo opierania się w ratingach głównie (a nawet wyłącznie) na automatycznych mechanizmach opracowywania i ogłaszania ratingów.

Poinformowano, że ESMA do połowy roku opracuje plany obniżenia ryzyka i przygotuje indywidualne rekomendacje dla przebadanych agencji ratingowych.

Warto tu dodać, że w połowie 2011 roku zaostrzono wprowadzone w 2009 r. unijne przepisy o agencjach ratingowych. Teraz KE wywiera presję na przyjęcie kolejnych obostrzeń w funkcjonowaniu agencji. Jedną z proponowanych zmian jest dopuszczenie możliwości pozywania przez inwestorów agencji za ich zdaniem błędne ratingi oraz by doprowadzić do sytuacji, że ocenom wiarygodności kredytowej rządów towarzyszyły uzasadnienia, publikowane po zamknięciu giełd.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: