eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi ludzie a rynek pracy 2012

Młodzi ludzie a rynek pracy 2012

2012-03-07 11:32

Przeczytaj także: Wykluczenie z rynku pracy dotyka młodych


  • Młodzi Polacy są na ogół zadowoleni z własnej pracy – satysfakcję deklaruje 72 proc. pracujących.
  • W pierwszej trójce czynników istotnie wpływających na poziom zadowolenia znalazły się takie elementy jak: wysoka płaca, miła atmosfera (współpracownicy) oraz możliwość rozwoju osobistego.
  • Co ciekawe, poprzednio wskazywane aspekty określane jako ważne, ale niedopasowane, tj. bezpieczeństwo socjalne i możliwość rozwoju zawodowego, nie przesądzają o poziomie zadowolenia z pracy.
  • Dla populacji aktualnie pracujących wykonano porównanie 19 aspektów pracy pod względem ich stopnia dopasowania do aktualnego miejsca pracy oraz poziomu istotności tego aspektu dla wykonywanej pracy.
  • Aspekty, które są istotne, ale które nie występują w większości miejsc pracy, to przede wszystkim stabilność i spokój, a więc: wysoka płaca, brak napięć i stresów, możliwość rozwoju zawodowego i bezpieczeństwo socjalne.
  • Z kolei wśród ważnych elementów, które pracodawcy, zdaniem badanych, zaspokajają są: dogodne godziny pracy, duża samodzielność w pełnieniu obowiązków, tempo pracy dostosowane do możliwości i co ciekawe (w kontekście stresu i napięć), miła atmosfera. Można jednak przypuszczać, ze przyjazne relacje dotyczą bardziej współpracowników, podczas gdy stres ma miejsce na linii pracownik-pracodawca.
  • Zdaniem młodych Polaków, najlepszy kandydat do pracy to osoba, która szybko przyswaja wiedzę, posiada już pewne doświadczenie zawodowe. Ważne jest też, aby wykazywała się pracowitością, była dyspozycyjna i odporna na stres.

fot. mat. prasowe

Oczekiwania względem poszukiwanej pracy

34,5% badanych oczekuje zarobków w granicach 1501-2000 zł


Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-16 lutego 2012 przez portal badawczy StudentsWatch sp. z o.o. na losowej próbie 2014 panelistów wieku 16 – 36 lat, należących do serwisu. Do danych zastosowano wagi populacyjne dla łącznego rozkładu płci i wieku populacji Polaków, co pozwala uogólniać wyniki na populację Polaków w wieku 16-36 lat – często opisywaną w niniejszym raporcie jako „młodzi Polacy”. Kwestionariusz powstał we współpracy autorów serwisu z głównymi pomysłodawcami projektu – grupą użytkowników serwisu StudentsWatch.pl.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: