eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012

Sektor MŚP: ocena IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012

2012-02-28 10:03

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2011


Jak wynika z badania MŚP najwyraźniej nie spodziewa się gwałtownych zmian w gospodarce, ale utrzymuje się trend wysokiego poziomu niepokoju o przyszłość gospodarczą Polski. Aktualnie pogorszenia w gospodarce spodziewa się 39,8 proc. badanych; w poprzednim kwartale stanowili oni 36,8 proc. Równocześnie prawie tyle samo, ilu pesymistów, jest przedsiębiorców oceniających, że sytuacja ekonomiczna Polski pozostanie bez zmian – 38,5 proc. O ile poziom negatywnych ocen jest zbliżony do tego, który notowano rok temu w analogicznym czasie, o tyle wówczas odsetek prognozujących pozytywnie wynosił ponad 18 proc. Tymczasem obecnie radykalnie skurczyła się liczba optymistów. Dziś stanowią jedynie 10,8 proc. badanych.

To kolejny rekordowy wynik, bo najniższy, jak dotąd notowany, jeśli wziąć pod uwagę udział firm wróżących pozytywnie dalszemu rozwojowi sytuacji w krajowej gospodarce.

fot. mat. prasowe

Jak sytuacja gospodarcza w Polsce zmieni się w ciągu kolejnych 3 miesięcy?

Pogorszenia w gospodarce spodziewa się niemal 40% badanych


Minimalnie spadła liczba przedsiębiorców, którzy spodziewają się pogorszenia w tym kwartale kondycji własnej firmy. Obecnie stanowią 24,7 proc. badanych, wobec 25,5 proc. w poprzednim kwartale. Równocześnie jednak ubyło optymistów. W lepszą przyszłość wierzy jedynie 22,7 proc. ankietowanych. To spadek aż o 11,5 pkt. proc. r/r.

Należy zauważyć również, że podobny odsetek badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej własnego przedsiębiorstwa, 24,7 proc., co jego polepszenia 22,7 proc. Taka sytuacja utrzymuje się od poprzedniego pomiaru. W przeszłości zdecydowanie przeważali optymiści, a różnice wynosiły nawet 15 czy ponad 24 punkty procentowe, pomiędzy obiema grupami. Mimo to, liczba optymistów w przypadku oceny przyszłości kondycji własnej firmy jest wyższa w relacji do tych, którzy optymistycznie patrzą na gospodarkę krajową. Tu podzielających pozytywne prognozy, jest coraz mniej.

Żadnych zmian, ani na lepsze, ani na gorsze w firmie, w tym kwartale nie spodziewa się 42,3 proc. badanych.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna P. przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 miesięcy?

Żadnych zmian nie spodziewa się 42,3 proc. badanych


Jak uważają mikro, mali i średni przedsiębiorcy: czy w Polsce jest czy nie ma kryzysu?

Okazuje się, że w sumie ponad 60 proc. badanych uważa, że jednak w Polsce mamy kryzys, przy czym 32,8 proc. przedsiębiorców jest tego zdecydowanie pewna, a 27,8 proc. twierdzi, że „raczej mamy kryzys”. Odmiennego zdania jest co trzeci badany. W tym 15 proc. przedsiębiorców zdecydowanie stwierdza, że ma nie kryzysu w Polsce, a 21,7 proc. uważa, że „raczej nie mamy kryzysu”.

Przedsiębiorcy nie mają natomiast nadziei na szybką poprawę sytuacji ekonomicznej Europy i świata. Połowa badanych uważa, że dopiero w 2014 rok lub dalej można się spodziewać lepszej kondycji ekonomicznej gospodarek. Wyjścia z kryzysu w tym roku spodziewa się jedynie 8 proc. badanych, a na przyszły rok, jako możliwą datę zakończenia kryzysu wskazuje 19,5 proc. przedsiębiorców. Spory odsetek badanych, bo 22,2 proc. nie kusi się nawet o prognozy i twierdzą, że trudno ocenić kiedy światowe gospodarki „staną na nogi” i zażegnamy kryzys.

fot. mat. prasowe

Czy w Polsce jest obecnie kryzys?

60 proc. badanych uważa, że jest kryzys


fot. mat. prasowe

Czy sytuacja gospodarcza poprawi się i kraje wyjdą z kryzysu?

Wyjścia z kryzysu w tym roku spodziewa się jedynie 8 proc. badanych


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: