eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Walentynki 2012: uwaga na spam

Walentynki 2012: uwaga na spam

2012-02-13 11:41

Przeczytaj także: Walentynki 2011: uwaga na spam


Kolejnym przykładem na wykorzystanie Walentynek przez cyberprzestępców są fałszywe e-kartki rozsyłane jako załącznik do e-maili. Mało kto potrafi oprzeć się pokusie otworzenia wiadomości od tajemniczego adoratora lub adoratorki, zwłaszcza w dniu zakochanych. Poniższa wiadomość to przykład phishingu. Mail miał być rzekomo rozsyłany przez firmę Hallmark, zajmującą się dystrybucją kartek okolicznościowych. Odbiorca zostaje poinformowany, że otrzymał e-kartkę od przyjaciela i aby ją odczytać, należy otworzyć załącznik.

fot. mat. prasowe

Wiadomość SPAM-owa

Spam zawierający szkodliwe oprogramowanie


Niestety otwarcie załącznika skutkowało zainfekowaniem systemu koniem trojańskim, który pozwalał przestępcy przejąć kontrolę nad systemem oraz szpiegować użytkownika. Jednak szkodliwe oprogramowanie nie zawsze musi być dołączone bezpośrednio do wiadomości. Niekiedy w liście umieszczany jest jedynie odsyłacz mający prowadzić bezpośrednio do życzeń:

fot. mat. prasowe

Załącznik zawierający szkodliwe oprogramowanie

Rozpoczęcie pobierania trojana ze strony mającej zawierać e-kartkę


Powyżej widać, że odwiedzenie witryny, która miała zgodnie z treścią maila zawierać kartkę walentynkową, inicjowało pobieranie konia trojańskiego. Podobnie jak w poprzednim wypadku, szkodnik wykradał ważne dane, takie jak numer karty kredytowej.

Warto podkreślić, że spam jest groźny niezależnie od używanej platformy i dotyczy zarówno użytkowników tradycyjnych "pecetów", systemu Mac OS X, smartfonów czy tabletów. Obecnie na każdą z wymienionych platform istnieje szkodliwe oprogramowanie i poczta elektroniczna jest jedną z metod jego dystrybucji. Spam nie jest problemem występującym jedynie w Walentynki i nawet jeżeli w jego załączniku nie znajdziemy żadnego szkodnika, to zapycha on niepotrzebnie skrzynkę mailową i zwiększa możliwość przegapienia istotnej dla nas wiadomości. W przypadku smartfonów dochodzą do tego SMS-y z różnymi ofertami i promocjami.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: